Míg az angol nyelv 2016-ban a „post-truth” (igazság utáni) és a”Brexit” szavakkal gazdagodott, addig a Magyar Tudományos Akadémia szerint a magyar nyelv a „csok” szóval lett gazdagabb – mondta a hagyományos veszprémi újévi fogadáson Navracsics Tibor uniós biztos.
A veszprémi Pannon Egyetemen 1955 óta rendeznek minden évben újévi fogadást, 1996 óta Veszprém város önkormányzatával közösen. A rendezvény ünnepi szónoka, dr. Navracsics Tibor köszöntőjében a közösségek fontosságáról, az egyéni és a közösségi erényekről beszélt.
Mi az ember közösség nélkül, kapcsolatok nélkül – tette fel a kérdést a politikus. Ha egymaga van, nincs közössége, környezete, kapcsolatok-, barátok-, szerettek nélkül, egy idő után saját személyisége is leépül, saját magával sem lesz összhangban. Vagyis a közösség kulcsfontosságú. A kérdés az, mit tehet hozzá ehhez egy olyan közösség, mint Veszprém, mit tehetnek hozzá az egyének és mit tehet hozzá a politika.
Navracsics Tibor párhuzamba állította a közösség, a polgárok és a politika erényeit.
Adva vannak a célok, melyek a közösségről és annak irányításáról szólnak. Ezek a béke, az egyetértés, és a bölcsesség, mely igazságossággal és biztonsággal érhető el. Az egyének, polgárok erénye az okosság, az erő, a nagylelkűség és a mértékletesség. Ha mi a polgárok erényeit követjük, akkor kérhetjük számon a hatalmon lévőktől a közösségi értékeinket, erényeinket és akkor boldog új évünk lesz. De azt is meg kell nézni, hogy hol. Távolabbra is kell tekintenünk. Nem elég az, hogy egy sikeres városban élünk, körül kell néznünk a nemzetünkön, a földrészünkön is – fogalmazott az Európai Bizottság oktatásért, kultúráért, ifjúságért és sportért felelős tagja.
Emlékeztetett, hogy a 14. században az olasz Siena városában egy helyi festőművészt, Ambrogio Lorenzettit kérték meg, hogy dekorációként az ülésterembe fesse meg a jó kormányzás allegóriáját, hatását a városra és a vidékre, és figyelmeztető jelként a rossz kormányzás szimbólumait is. Ott minden kirajzolódik abból, amit a közösségről és kormányzó politika erényeiről tudni kell – jegyezte meg Navracsics. Majd hozzátette, akik ismerik őt, jól tudják róla, hogy számára a politika sosem a hatalom kérdése volt, számára a politika a közösség művészete. Ha innen nézzük, a politika igen is sokat tud tenni azért, hogy mi közösségi emberek boldoguljunk – mondta.
Új évi köszöntőjében végül Navracsics Tibor az európai értékeket is párhuzamba állította, s ehhez példaként a szókincs gyarapodás példáját hozta fel. Minden országban minden évben megválasztják az adott év új szavait. A 2016-os évben az angol nyelv a post-truth (igazság utáni) és a Brexit szavakkal gazdagodott, míg a magyar nyelv a „csok” (családok otthonteremtési kedvezménye) szóval lett gazdagabb. Mi sem mutatja jobban Navracsics szerint az Európában szemben álló tendenciákat, a gyarapodást és a válságot. Az uniós biztos szerint akiknek az elmúlt év szava a post-truth, vagyis a válság volt, azok számára is vigaszt jelenthet, ha nem azoknak lesz igazuk, akik Európát Ázsia egy félszigetének gondolják, hanem azoknak, akik szerint Európa igen is egy önálló civilizáció, egy önálló kultúra.
Címlapfotó: vehir.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS