Egyedül maradt állításaival perújításában a hűtlen kezeléssel vádolt Hunvald György, hiszen a volt MSZP-s erzsébetvárosi polgármester szavait egyik tanú sem támasztotta alá, amikor arról vallott, hogy a külsős tanácsadók kiválasztásáról és díjazásáról közösen döntött egykori munkatársaival. A Hunvald vezette önkormányzatnak papíron vállalkozásfejlesztési tippeket adott egy kozmetikusnő, aki a bíróság kérdésére nem tudta definiálni állítólagos szakterületét.
Nem igazolták a Hunvald György ellen hűtlen kezelés miatt indított perújítási eljárás keddi tárgyalásán nyilatkozó tanúk az egykori erzsébetvárosi MSZP-s polgármester állításait, amelyek szerint az önkormányzatnál számos embernek tudomása, és ráhatása volt azokról a külsős tanácsadói szerződésekről, amelyek miatt a volt városvezető ellen ismét vádat emelt az ügyészség. A Pesti Központi Kerületi Bíróság (PKKB) által megidézett egyik tanú Hunvald idején a VII. kerület egykori kifizetőhelyének kedvezményezettje volt, és a hivatalos megállapodás szerint vállalkozásfejlesztési tanácsokkal látta el a kabinetet. A hölgy egyébként kozmetikusként szépségszalont vezet, és Rajmon Balázs, a büntetőtanács vezetője kérdésére nem tudta definiálni, hogy mi az a vállakozásfejlesztési tanácsadás. A tanú az egykori VII. kerületi önkormányzati képviselő, Czibula Csaba volt felesége. Czibula kiváló kapcsolatokat ápolt polgármestersége idején Hunvalddal, és volt párja szerint ő íratta vele alá azt a szerződést is, amelynek alapján a nő tanácsadó lett az önkormányzatnál. A tanú elmondása szerint az együttműködés mindössze arra vonatkozott, hogy havi meghatározott összegért ingyenes szolgáltatást nyújtott szépségszalonjában azoknak az önkormányzattól érkezett vendégeknek, akik jóban voltak a volt férjével. Emlékezetes, Czibula Csaba volt az, aki az erzsébetvárosi ingatlanbotrány kirobbanásakor a Hunvaldék elleni eljárás megindításakor külföldre szökött, és azóta sem jött haza, volt felesége információi szerint Mexikóban él. A férfi ellen tavaly elfogatóparancsot adtak ki, ő pedig néha Mexikóból üzenget a magyar hatóságoknak, hogy szívesen elbeszélget velük Cancúnban lévő új otthonában. Ezt vélhetőleg nyugodtan teheti, mivel Magyarországnak nincs kiadatási egyezménye Mexikóval.
A költségvetés fizette a titokzatos frakciótanácsadókat
A PKKB a perben azt is igyekszik tisztázni, hogy az egykori erzsébetvárosi önkormányzat milyen kritériumok alapján kötött számos emberrel úgynevezett frakciótanácsadói szerződéseket, amelyekben a tanúk, és Hunvald elmondása szerint az akkori összes helyi politikai erő érintett volt, a díjakat pedig a VII. kerület költségvetéséből fizették ki. Egyebek mellett ezekről a megállapodásokról kérdezte a bíróság a városrész kedden tanúként megidézett egykori jegyzőjét is, aki azt állította, hogy a büdzsé kérdésében munkakörénél fogva természetesen egyeztetett a polgármesterrel, de arról semmilyen tudomása nem volt, hogy Hunvald György kikkel kötött tanácsadói szerződéseket. Hunvald – korábbi hallgatása után – nemrég vallomást tett a perújítási ügy vádpontjairól, és azt mondta, hogy az említett szerződések hátteréről számos embernek tudomása volt, az akkor jegyzővel, mint a hivatal vezetőjével pedig közösen nézték át ezeket a megállapodásokat. A volt jegyző a bíróságon kedden azt mondta, hogy minden hasonló kérdésben Hunvald döntött, „ a többi pedig mese”.
Baloldali fegyelem: a volt alpolgármesterek nem emlékeznek
A bíróság kedden meghallgatta Hunvald György két korábbi helyettesét, Demeter Tamás és Gergely József volt alpolgármestereket, utóbbi Hunvald 2009-es előzetes letartóztatása után vezette Erzsébetvárost. Gergely szerint a tanácsadói szerződéseket a törvényeknek megfelelően kötötték meg, állítása szerint ugyanakkor azok hátteréről, és a kedvezményezettek köréről keveset tudott. Demeter ennél is kevesebb információval szolgált a bíróságnak meghallgatásán.
Bíró úr, ha most elítélnek, akkor le is csuknak?
Ismert, Hunvald György 1998-ban lett Erzsébetváros alpolgármestere, majd 2002-ben polgármester. A 2008-ban a társaival együtt ellene indított eljárásban előzetes letartóztatásba került, majd a társaságot ingatlanokkal kapcsolatos nagy értékű csalásokkal, magánokirat-hamisításokkal, vesztegetéssel, és bűnszervezet létrehozásával vádolták meg. Az ügyészség szerint a terheltek egyebek mellett nagy értékű önkormányzati ingatlanokat adtak el a piaci ár alatt. A másfél évig tartó per végén Hunvaldot az ingatlanpanamákban nem, hanem egyebek mellett lakáskiutalások kapcsán elkövetett hivatali visszaélésekben, magánokirat-hamisításban találta bűnösnek a Fővárosi Törvényszék, amely másfél év börtönnel sújtotta a volt polgármestert. A társaságból a legsúlyosabb büntetést – több mint hét évet – az erzsébetvárosi gazdasági bizottság volt SZDSZ-es tagja, Gál György kapta. Hunvald György többet töltött előzetesben, mint amennyi a szabadságvesztése volt, így nem kellett börtönbe vonulnia, később ő kezdeményezett ezért kártérítési eljárást, amelyet a perújítás miatt felfüggesztettek. Hunvald ügye még kuszább lett, amikor másodfokon a Szegedi Ítélőtábla a hűtlen kezelés egy részében is elítélte – és büntetését egy évvel felemelte – holott abban a Fővárosi Törvényszék korábban felmentette. A Kúria ezért utóbbi vádpontokban felmentette, az ügyészség azonban a folytatólagosan elkövetett bűncselekményekre hivatkozva perújítást kezdeményezett, amelyet az indítványt elbíráló Fővárosi Törvényszék megalapozottnak talált, ezért elrendelte az újabb büntetőeljárást, és azt a PKKB-ra szignálta. Hunvald György egyik védője kedden megkérdezte a bírót, hogy ha védence „nem várt módon” esetleg letöltendő szabadságvesztést kap a jelenlegi perújításban, akkor a volt polgármester korábban előzetes letartóztatásban töltött idejét abba beleszámítja-e. A tanácsvezető erre úgy felelt, hogy az érintettek ezt az ítéletből majd megtudják.
Vezető kép: blikk.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS