Különleges ünnepségre került sor Pestszentimrén március 15-e tiszteletére. Az 1848/49-es forradalom és szabadságharc egyik olyan hőse – Vasvári Pál – kopjafájánál emlékeztek történelmünk jeles eseményére, aki mára talán kissé talán elfeledett alakja lett a márciusi ifjaknak.
Pestszentimrén már komoly hagyománya van annak, hogy a református templom kertjében lévő Vasvári-kopjafánál zajlik le a nemzeti oldal megemlékezése. Ez nagyon helyesen van így, ugyanis Vasvári Pál személyét talán kevésbé szoktuk felidézni, amikor az 1848-as hősökről beszélünk. Pedig a Petőfinél három évvel fiatalabb Vasvári igazi polihisztor volt. Íróként, történészként, filozófusként is nagy jövő előtt állt, ám a haza és a szabadság iránti elköteleződése minden mást felülírt. A jobbágy és görögkatolikus lelkész felmenőkkel is rendelkező fiatalember Fejér Pál néven született Tiszabűdön, amely a tiszavasvári járás központi települése volt. Szülőföldjéhez való kötődését ékesen jelezte, hogy amikor nevet változtatott, szűkebb pátriája nevét vette fel, így lett Vasvári a családi neve.
1843-ban kezdte meg tanulmányait a pesti egyetemen, ahol történelmet hallgatott. Az évek múlásával vezető személyiséggé nőtte ki magát az egyetemen, így amikor meglegyintette a pesti ifjakat a forradalom szele, Vasvári már a legelső sorban volt jelen az események sodrában. Kulcsszerepet vállalt a 12 pont megfogalmazásában, majd később a népgyűlés elé terjesztésében is. A forradalom győzelme és a Batthyány-kormány kinevezését követően tagja lett a Közcsendi Bizottmánynak és volt belügyminisztériumi fogalmazó, majd pénzügyminisztériumi titkár is. Amikor Jellasics csapatai betörtek az ország nyugati részébe, Vasvári is részese a megszervezett védekezésnek és futárként hozza-viszi a híreket. Később csapatparancsnok lesz, majd 1849 elején Bihar, Szabolcs és Szatmár megyékben őt nevezték ki a szerveződő magyar csapatok parancsnokává. A Rákóczi-szabadcsapat élén éri utol a végzet, amikor 1849. július 6-án a román felkelőkkel vívott harcban elesett.
Vasvári Pál kopjafájánál ezúttal Lévai István Zoltán, a Fidesz-KDNP országgyűlési képviselő-jelöltje és Kovács Vilmos honvéd ezredes, a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum parancsnoka mondott ünnepi beszédet. Lévai István Zoltán emlékező beszédében kiemelte, hogy a múlt ismerete nagyon fontos. Egyrészt máig aktuális üzeneteket képes hordozni számunkra, másrészt hozzásegíthet bennünket ahhoz is, hogy ne kövessünk el újra olyan hibákat, amelyekre korábban már ráfizettünk.
Az 1848/49-es forradalom és szabadságharc örök tanulságokkal szolgál számunkra. Megtanít bennünket, kései utódokat például arra, hogy a szabadság sosem hullik az ölünkbe, azért mindig ki kell állni, meg kell küzdeni. Megtanít bennünket ezen felül arra is, hogy muszáj összefognunk, muszáj egy irányba húznunk, mert csak akkor érhetjük el a céljainkat.
Lévai István Zoltán az ukrajnai helyzettel kapcsolatban kiemelte, hogy nagyon fontos a béke megőrzése, a felelősségteljes politizálás, amelyet az Orbán-kormány folytat. A közelgő választásokra utalva pedig érdekes párhuzamot állított fel a Batthyány-kormány időszakának parlamentje és a jelenlegi országgyűlés között. Kiemelte, hogy amikor 1848 nyarán Kossuth Lajos pénzügyminiszter az országgyűlés támogatását kérte a kétszázezer főnyi magyar hadsereg felállításához, az ellenzék egységesen támogatta ezt a kérést.
Önök mit gondolnak? El lehetne ugyanezt képzelni a mai ellenzékről? Szavazna-e valaha is egységesen, a nemzet érdekében napjaink ellenzéke?
– tette fel a költői kérdést a Fidesz-KDNP országgyűlési képviselőjelöltje.
Kovács Vilmos honvéd ezredes beszédében kiemelte, hogy bátran fordulhatunk a forradalom- és szabadságharc szellemisége, a honvédek bátorsága, vagy a március ifjak lelkesedése felé.
Az emlékpontok, amelyek lelkünkben élnek, különösen fontosak számunkra az olyan időszakokban, amikor életünk pillanatai gyorsvonati sebességgel száguldanak el mellettünk, amikor megszokott komfortzónánk pillanatról-pillanatra változhat. A tárgyiasult emlékpontok, mint az emlékművek, sírok, kopjafák, és a mögöttük felsejlő katona- és nem katonahősök pedig zsinórmértéket jelenthetnek számunkra és felemelő üzeneteket hordozhatnak.
A Kovács Vilmos által említett zsinórmértéket jelentheti az utókor számára annak a Vasvári Pálnak a nemzeti elkötelezettsége és áldozatvállalása is, aki életét adta a magyar szabadságért.
Vezető kép: Lévai István Zoltán a Fidesz-KDNP országgyűlési képviselő-jelöltje ünnepi beszédet mond Vasvári Pál kopjafájánál 2022. március 13-án Pestszentimrén. Fotó: Kucsera Viktória Anita
Facebook
Twitter
YouTube
RSS