Pesti Srácok

Hitvány korunkból nézve fölfoghatatlannak tűnik az aradi tizenhármak áldozata

Hitvány korunkból nézve fölfoghatatlannak tűnik az aradi tizenhármak áldozata

Hős az, ki önmagán túlmutató, nemes célokért küzd. Mártír, aki emelt fővel fogadja bosszúszomjas legyőzőjétől a halált. Ám az aradi tizenhármak nem csupán hősök, kik a magyar nemzet szabadságáért vívtak megnyerhetetlen harcot. S nem pusztán mártírok, kik – bár elmenekülhettek volna – félelem nélkül álltak hóhéraik elé. Legendává lettek. E minőségükben felbecsülhetetlen erőt adnak nekünk, hogy megvívjuk a magunk szabadságharcait – amelyek cseppet sem könnyebbek, mint eleink harcai voltak.

Október hatodika van, nemzeti gyásznap. Félárbócon a nemzeti lobogó. Százhetvenegy esztendeje ezen a napon végezték ki Pesten hazánk első miniszterelnökét, Batthyány Lajost, Aradon pedig a magyar szabadságharc tizenkét tábornokát és egy főtisztjét. Fontosak a hivatalos megemlékezések, közös főhajtások – de aki jobban meg szeretné ismerni a mártírokat, közelebb akar hozzájuk kerülni, az olvasson. Magam a tábornokok búcsúleveleit olvasom ilyenkor. Újra és újra. Önöknek is jó szívvel tanácsolom.

Ez például Damjanich János búcsúimája halála előtt, melyet felesége vigasztalására szánt. A szerbből teljes szívével magyarrá lett vitézé, aki soha egyetlen csatát sem vesztett. S aki 1848 áprilisában, még főszázadosként e szavakkal teremtette le felettesét, Haynaut, mikor az a magyarokat és Kossuthot ócsárolta:

PestiSracok facebook image

Damjanich legyőzhetetlen volt, s e kétségbevonhatatlan tényen a kivégzése mit sem változtatott. Sőt, így halhatatlanná is lett. Legenda.

S hová került Haynau, ez a vérszomjas, pszichopata tömeggyilkos? Oda, ahová a vérszomjas, pszichopata tömeggyilkosok kerülni szoktak: a jól megérdemelt üstjébe. (Jelképes: Haynau 2011-ig Budapest díszpolgára maradhatott Sztálinnal együtt, a balliberálisokat ugyanis nem zavarta, hogy a magyar szabadság vérbefojtói a főváros „díszei”.)

Thorma János Aradi vértanúk – Október hatodika című festménye. A pap mögött, a szekéren a törött lábú Damjanich János ül (Forrás: Magyar Nemzeti Galéria)

Az aradi tizenhárom között az öt magyar (Vécsey Károly, Kiss Ernő, Nagysándor József, Dessewffy Arisztid, Török Ignác) mellett volt még osztrák (Schweidel József, Poeltenberg Ernő), német (Leiningen-Westerburg Károly, Aulich Lajos, Lahner György) és horvát származású (Knézich Károly) tábornok, illetve egy örmény származású főtiszt (Lázár Vilmos). Hogy mégis mindannyian a magyar szabadságért harcoltak és adták életüket, örök példázat mindannyiunknak: magyarnak lenni, magyarrá válni nem származás, hanem vállalás kérdése. Bárki a testvérünk lehet, aki sorsközösséget vállal velünk.

– ezek voltak Vécsey Károly utolsó szavai mielőtt fölakasztották. Haynau bosszúból őt hagyta utolsónak, mivel császári és királyi kamarásként csatlakozott a magyar rebellióhoz. Vécseynek végig kellett néznie a többiek kivégzését, s már nem maradt kitől elbúcsúznia. Így, mikor a bitófához ment, megcsókolta a kihűlőben lévő Damjanich kezét, pedig életükben nem szívelték egymást.

  • A tábornokok többsége, bár megtehette volna, nem menekült el a felelősségre vonás elől. Vállalni a felelősséget? A hazáért a legnagyobb áldozatot hozni, ami hozható? Igen. Egykoron ilyen fiai voltak Magyarországnak.

A legendákká lett hősök búcsúleveleiben nem a pátosz, a régies szófordulatok taglózzák le a mai olvasót, hanem a romlatlan lélek megnyilvánulásai. A leírhatatlan hazaszeretet, erkölcsösség és Istenhit. Mai eszünkkel szinte meg sem értjük őket, föl sem fogjuk szavaikat.

A második világháború utáni évtizedek istentelen, lélekpusztító rombolása bizonnyal célt ért. Belefojtottak minket az anyagba. Háromhatvanas kenyér, sör és virsli. Proli irigység és végtelen önzés. A „Ne adjunk a külhoniaknak állampolgárságot, mert idejönnek, és elveszik a munkánkat!” barbársága. A pár ezer forintért új hazába költöző anyagiasság. S a legalja: hogy ellenzékünk önként, dalolva adná át az ország kulcsait, maradék szuverenitásunk morzsáit új-Habsburg gyarmatosítóinknak – ha ne adj' Isten hatalomra vergődnének két év múlva. Már nem Isten, haza meg a család érdekli honfitársaink egy részét, hanem hogy kitűzhesse a szodomita zászlót a városházára, meg hogy állami támogatással levágathassa a nemi szervét... Ez már a káosz kora. Tort ül a hitványság, az őrület.

1849 és 2020. Kifejezhetetlen a kontraszt. Csupán százhetvenegy év telt el, de mintha már nem ugyanazon a bolygón élnénk, nem ugyanaz a létforma lennénk, mint Damjanichék. Bár a díszletek most csillogóbbak, az emberek lelkét béklyóba zárták. A mi harcunk – és ez cseppet sem könnyebb, mint eleinké volt –, hogy megpróbáljunk visszatérni az aradiak eszményeihez, erkölcsiségéhez. Szinte lehetetlennek tűnő küldetés, de az életnek csak nemes célokért küzdve van értelme.

Ajánljuk még