Már az összes jelentős nemzetközi szervezet felfelé javította Magyarország 2018-as gazdasági növekedésének a mértékét – közölte a Pénzügyminisztérium szerdán az MTI-vel arra reagálva, hogy a Világbank legfrissebb jelentésében a tavaly júniusi prognózisához képest fél százalékponttal emelte Magyarország növekedési prognózisát, így arra számítanak, hogy 2018-ban 4,6 százalék volt a gazdasági növekedés üteme.
A közlemény szerint “A globális gazdasági kilátások 2019” című kiadványában idén januárban a Világbank nemzetközi szakértői számos olyan tényezővel számolnak, amelyekből ugyanakkor lassuló globális fejlődésre lehet következtetni. Idén 2,9 százalékos, 2020-ra pedig 2,8 százalékos GDP-növekedést valószínűsítenek a világgazdaságra adott előrejelzésükben. A tavalyi gyors növekedés után fokozatosan lassul az ütem, és jelentős kockázatok fenyegetik a növekedést az elemzés szerint. A globálisan lassuló növekedéssel szemben Magyarországon maradhat a magasabb ütemű növekedés – írta a PM. A mérsékelt infláció és az alacsony kamatok továbbra is kedvezően hatnak a növekedésre. A Pénzügyminisztérium hozzátette: az egyre bővülő fogyasztás és az erősödő piaci szolgáltatások, valamint a beruházási ráta folyamatos emelkedése továbbra is lendületben tartja a magyar gazdaságot. Ezek továbbra is biztosíthatják, hogy a négy százalékot jelenleg jóval meghaladó növekedési szint a következő években is négy százalék körül alakul.
A Pénzügyminisztérium a következő évekre vonatkozó, konzervatív világbanki prognózis felfelé történő korrekciójára számít, tekintettel arra, hogy a Világbank – elismerve a magyar gazdaság eredményeit – az utóbbi tizenkét hónapban összességében 0,8 százalékponttal javította a 2018-as magyar növekedésre vonatkozó előrejelzését is. A Pénzügyminisztérium arra is felhívta a figyelmet, hogy az államadósság GDP-hez viszonyított aránya 2011 óta folyamatosan javult. Az elmúlt hét évben végrehajtott közel tízszázalékos adósságcsökkentés az EU-tagállamok egyik legjelentősebb eredménye. A tárca a friss világbanki adatok kapcsán arra is emlékeztet, hogy tavaly ősszel szinte minden jelentős nemzetközi szervezet felfelé módosította a magyar gazdaság kilátásait: az Európai Bizottság 0,3, a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) 0,2, míg az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) 0,5 százalékponttal emelte meg a 2018-ra várható magyarországi GDP-növekedési adatot.
Forrás: MTI; Fotó: PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS