Egyre nehezebb helyzetbe kerül a német kormánykoalíció. Az elhibázott szankciós politika jelentősen megtépázta Európa legnagyobb gazdaságát, az energiaválságra pedig Berlinben látszólag képtelenek megfelelő választ adni. Ezek következményeként pedig jelentősen szűkült a német kormány mozgástere, aminek jelenleg a legnagyobb feladata, hogy ki tudjon mászni az önmaga által ásott gödörből.
Az egész Európában jelen lévő energiaválság különösen érzékenyen érinti Németországot, amit tovább súlyosbít, hogy a kontinens ipari nagyhatalmát vezető kormánykoalíció eddig semmilyen eszközzel nem tudott úrrá lenni az egyre kiterjedtebbé váló krízisen. Amellett, hogy az energiaárak drasztikusan megemelkedtek az országban, történelmi csúcson van az infláció, egyre csökken a piaci szereplők befektetési bizalma, a legtöbb szakértő immár biztos recessziót jósol a 2023-as naptári évre, ráadásul a gázhiány miatt esetlegesen leálló – vagy külföldre menekülő – iparágak rémképe is egyre fenyegetőbb alakot ölt – olvasható a XXI. Század intézet elemzésében
Mindezek együttes hatása pedig megélhetési válságot idézett elő, amely már az átlagemberek egzisztenciáját is fenyegeti, amit jól mutat, hogy egyre több német nagyvárosban tüntetnek a kormány politikája ellen. A koalíciós kormány sikertelen válságkezelése egyre gyakrabban válik kritika tárgyává, ami már nem csak a fősodorból kiszorított pártok (Alternative für Deutschland, Linke) oldaláról érkezik, hanem a CDU/CSU pártszövetség, valamint a német ipar vezetőinek részéről is. Ez pedig természetszerűleg jár együtt a politikai erőviszonyok átrendeződésével is.
A XXI. Század teljes elemzését a témában ITT olvashatják el.
Forrás: XXI. Század Intézet; Fotó: MTI/EPA/Clemens Bilan
Facebook
Twitter
YouTube
RSS