„Nem is tudom, mit mondjak. Furcsa, hogy Magyarország, azaz a szomszédunk az, aki minden lehetőséget megragad arra, hogy nehezebbé tegye a mi életünket itt Ukrajnában, miközben az egész nyugati világ egyesült, hogy segítsen nekünk”– panaszkodott a 444-nek Mihajo Palincsak. A lap szerint ő az az ukrán fotós, aki az Izjum melletti erdőben márciusban elkészítette azt a fotót, ami egy új kormányzati hirdetés fő fényképévé vált. Az ukrán fotós szerint nincs mit tenni, hiszen ő eladta a képét, a kormány pedig jogtisztán jutott a képhez, ugyanakkor a magyarellenes lappal mély egyetértésben panaszolta el, mennyire haragszik is a magyarokra.
A fotó nyilvánosságra kerülése után, Mihajlo Palincsak fotós a következő, a béke-narratívát erősen alátámasztó leírást adta:
Keresztek láthatók egy erdei sírhelyen az exhumálás után az ukrán erők által októberben felszabadított Izjum városában, a Harkivi területen. Izjumot 2022. szeptember 10-én az ukrán fegyveres erők ellentámadása során felszabadították, de a várost súlyosan megrongálták az orosz lövések és az orosz megszállás, az épületek 80 %-a megsérült. A térségben ukrán civilek és katonák tömegsírjait, köztük kínzások nyomait is felfedezték
A képet, melyet aztán a magyar kormány legálisan megvásárolt a Reutersen keresztül a fotóstól, és a hirdetéseiben használja ezek szerint csak a balliberális sajtót zavarja, ugyanis Palincsak így fogalmazott:
A leírás nélkül semmi nem derül ki arról, valójában mi látható a képen. Így ez csupán ízléstelen hatásvadászat, nem vagyok tehát boldog, de mit lehet tenni. Az ügynökségtől megvették a képet, azt csinálnak vele, amit akarnak.
A szokásos magyarellenes kirohanásokon túlmenően azonban a leírás ismeretében a fotó csak még inkább a kormányzati álláspontot látszik alátámasztani, hiszen a sírok a háború nélkül nem kerültek volna oda– vagyis a háború melletti kiállások csak a hasonló fotók elkészültét segíti elő, megoldást aligha jelent a hasonló drámai eseményekre.
Forrás: 444/ Fotó: SOPA
Facebook
Twitter
YouTube
RSS