Pesti Srácok

Miért egy kommunista nevét viseli a legrangosabb hazai filmes díj? - tette fel a kérdést Vitézy László

null

"Tovább él a szocializmus, 1918-tól a mai napig, amikor arra gondolok, hogy a legmagasabb állami kitüntetés, ami szakmailag kapható, egy Vörös Hadseregbeli íróról, a '18-as Írói Direktórium tagjáról van elnevezve" - fogalmazott Vitézy László a Pesti TV közéleti, politikai műsorában, a Pesti riporterben pénteken, utalva arra, hogy filmkészítőknek és televíziós alkotóknak adományozható legmagasabb állami szakmai kitüntetés a kommunista Balázs Béla nevét viseli. A filmrendező szerint érdemesebb volna a díjat a magyar filmgyártás egyik úttörője, Janovics Jenő vagy Nemeskürty István filmtörténész után elnevezni. A műsorban szó esett arról is, hogyan kellett trükközni a szocializmusban, hogy "átmenjen" egy-egy forgatókönyv, hogy miért volt rosszabb a betiltásnál az elhallgatás, de beszélgettek arról is, miért kellett a Mephistotól egészen a Saul fiáig várni az újabb magyar filmvilágsikerre, s hogy egyáltalán mérvadó-e az Oscar-díj a magyar alkotások tekintetében. Vitézy László beszélgetőtársa András Ferenc filmrendező volt, akinek 1977-es, Veri az ördög a feleségét című kultfilmje ma este 22 órától látható a Pesti TV-n.

061.hu

PestiSracok facebook image

-fogalmazott Vitézy László a pénteki Pesti Riporterben utalva Balázs Béla kommünbeli szerepére, a népbiztosságon betöltött posztjára, a Vörös Hadseregbéli harcokban való részvételére. Vitézy nehezményezi azt is, hogy a Hunnia Filmstúdiót támogató Klebelsberg Kunóról sem beszélnek sokat, akinek szintén kiemelkedő szerepe van a magyar filmművészetet tekintve.

A bolsevik rémuralom kultúrharcosai: Lukács György népbiztos és Balázs Béla

A szocializmus filmgyártási mechanizmusáról szólva Vitézy úgy fogalmazott: "nagyon cselesnek kellett lenni, hogy hagyjanak minket alkotni, és az az érdekes, hogy nem csak a politika volt ellenünk, hanem a szakma is". A filmrendező elmondta, furcsa helyzetbe kerültek, hiszen épp azt tagadták, ami akkor erősíteni látszott a magyar filmgyártást.

- emelte ki Vitézy hozzátéve, az ő szándékuk az volt, hogy olyan filmet csináljanak, ami a magyar valóságot befolyásolja. Küzdeni kellett azért, hogy egy-egy forgatókönyvet elfogadjanak, és amikor nyertek, akkor sem lélegezhettek fel.

A műsorban szó esett András Ferenc 1977-es, Veri az ördög a feleségét című kultfilmjéről is, amely ma este 22 órától látható a Pesti TV műsorán.

A Veri az ördög a feleségét című film is közel volt ahhoz, hogy tiltólistára kerüljön. Az akkori stúdióvezetők meg voltak ijedve, hogy a gyomorbajos miniszter rossz fényt vet a politikai vezetőkre. Aztán levetítették a pártüdülőben, ahol Kádár Jánosnak annyira tetszett, hogy ezután már semmi akadálya nem volt annak, hogy bemutassák.

András Ferenc erre így emlékezett a műsorban:

András a televízióba viszont készíthetett filmeket, a Végkiárusítás, később A legnagyobb sűrűség közepe című is a kőkemény magyar valóságot bemutató filmek.

A két filmrendezőt a magyar film jövőjéről is kérdezték a műsorban, mint azt Vitézy elmondta, örömmel tölti el, hogy végre a mozik is megnyitnak, bízik benne, hogy szép, a lelkeket megérintő magyar filmek fognak születni. András Ferenc pedig azt emelte ki, hogy vidéki filmfesztiválok zsűritagjaként rengeteg fantasztikus, magasan kvalifikált alkotással találkozik, bizakodó az utánpótlást tekintve.

Ajánljuk még