Nemhogy 2022 végére sem csökken 3 százalék közelébe az infláció, de a jegybank immár 5 százalék körüli éves ütemmel számol, ami önmagában messze túlvan a jegybank toleranciasávján, és felveti a kérdést, hogy ha ekkora lesz az éves átlag, mekkora drágulás várható az első hónapokban. Idén és jövőre is 5 százalék körüli inflációval számol a jegybank, 2022-re 4,7-5,1 százalék az előrejelzési sáv – mondta Matolcsy György jegybankelnök az Országgyűlésben a Portfolio beszámolója szerint. A képviselők a Magyar Nemzeti Bank (MNB) tavalyi beszámolóját tárgyalták.
A Matolcsy által említett inflációs előrejelzés több, mint meglepő, ugyanis a jegybank háromhavonta teszi közzé az úgynevezett Inflációs jelentést. A legutóbbi, szeptemberi kiadásban 3,4–3,8 százalékos előrejelzés szerepelt, illetve az, hogy az infláció őszre, év végére eléri a jegybanki célt, ami 3 százalék, +/- egyszázalékos toleranciasávval. A november 16-i kamatdöntés után a jegybank elismerte, hogy az infláció a vártnál jobban elszállt, és előre láthatóan tartósan magas lesz; valószínűleg még 2022 végére sem tér vissza a jegybanki cél (3 százalék) közelébe. Ezért a Monetáris Tanács a szeptemberben kijelölt, havi 15 bázispontnál nagyobb mértékben, 30 bázisponttal emelte az alapkamatot és tolta feljebb a kamatfolyosót.
A jegybank további intézkedéseket hajtott végre azóta az infláció kordába szorítására. Elválasztotta az alapkamattól az úgynevezett egyhetes betét kamatát, ami immár 2,9 százalékon áll, így ez az irányadó ráta. Az alapkamat (egyelőre) 2,1 százalék, az egyhetes betét rátáját hetente határozzák meg. Sok emelésre már nem volt tér, mivel majdnem elérték a kamatfolyosó tetejét, ezért a Monetáris Tanács azt feljebb tolta 4,1 százalékra.
A Matolcsy által említett inflációs előrejelzés nagyon konkrét – Virág Barnabás eddig mindig elég homályosan fogalmazott lassú csökkenésről. A Matolcsy-féle szám vélhetően már a friss, decemberi Inflációs jelentésből származik, amit majd csak a hónap közepén hoznak nyilvánosságra. A 4,7–5,1 százalékos előrejelzés annak beismerésével egyenértékű, hogy a jegybank nemhogy rövid, de középtávon sem lesz képes a toleranciasávba szorítani az inflációt, továbbá vélhetően ez az éves átlag.
Biztosra vehető, hogy az év során a havi adatok csökkenni fognak – már csak a bázishatás miatt is, hiszen míg januárban az árakat még a 2021 januáriakhoz viszonyítják majd, októberben már a 2021 októberiekhez, amelyek már jóval magasabbak voltak a 2021 során elszállt inflációnak megfelelően. Vagyis az 5 százalék körüli éves átlagos infláció annál jóval magasabb adatokat feltételez az év első hónapjaiban. Októberben 6,5 százalék volt az infláció; novemberre 7 százalékos vagy afölötti adat várható.
Forrás: Portfolio; Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt
Facebook
Twitter
YouTube
RSS