Trükkös ez az őrült Putyin. Úgy veti be Európa ellen az energia fegyvert, hogy nem ő állítja le az földgáz tranzitját, hanem az ukránokkal állítatja le. De nézzük azt, hogy kik azok, akiknek a legjobban fájni fog, hogy Kijev elvágja az orosz energiahordozók útját Nyugat felé. Nem, nem Magyarország omlik össze tőle megint, de még egy háború kockázatát azért magában hordozza.
Ha nem az Ukrán Tudományos Akadémia fantazmagóriáiból indulunk ki, akkor hamar rájövünk, hogy Ukrajna története nem egy túl hosszú dolog, azonban a fiatal állam a Szovjetunió összeomlása óta nem most vívja az első háborúját, azonban az első illik manapság elfelejteni. Amint arról ugyanis ITT bővebben írtunk, 1992-ben volt már egy rövid csörte Ukrajna és Moldova között, amibe kishíján Románia is belekeveredett, Kijev pedig kishíján el is vesztette, hacsak nem húzzák ki őket a hátra maradt orosz csapatok a slamasztikából.
Érthető tehát, hogy manapság nem szívesen emlegetik ezt a konfliktust, hiszen mivel az ukrán narratívát arra építik, hogy ők aztán mindig oroszellenesek voltak, nehéz lehet beismerni, hogy a függetlenné válásukat követően azonnal orosz katonai segítségre szorultak. A háborút azonban akkor megnyerték, és Moldova ketté is szakadt, azóta is ott van beszorulva a két ország közé a de facto független orosz bábállam, Transznisztria, avagy a Dnyeper Menti Köztársaság.
Ami a gagaúzok, oroszok és ukránok lakta államocskát illeti, évtizedeken keresztül senkit nem zavart, hogy ott van, ahol. Kisinyovnak több a baja, minthogy valaha is megpróbálta volna visszafoglalni, inkább úgy tettek, mintha nem is létezne. Az ukránokat sem zavarta, hiszen sem területileg, sem más tekintetben nem volt annyira fontos, hogy valaha is megpróbálják integrálni. Az oroszoknak azonban jól jött, ott tarthattak egy előretolt helyőrséget, és a Szovjetunió összeomlása után hátrahagyott fegyverkészletek elszállításával sem kellett bajlódniuk.
Mert fegyver aztán van ott dögivel
Európa legnagyobb fegyverraktárja ugyanis Transznisztriában helyezkedik el. Nem, nem a legnagyobb orosz, nem is a legnagyobb posztszovjet, hanem úgy összességében a legnagyobb. Az apró államocskába ugyanis beraktak mindent, amit a SZU összeomlása után nem akartak visszahozni nyugatról. A Dnyeper Menti Köztársaság minden lakójára nagyjából három rakéta jut.
Méghozzá olyan lőszerek, fegyverek, robbanófejek vannak ott, amik Ukrajnának most nagyon jól jönnének. Transznisztria azonban meglehetősen oroszbarát, és már ’22 óta azt várják, hogy Moszkva szíveskedjen megszállni őket is. Ez azonban jelenleg nem kivitelezhető, különös tekintettel arra, hogy a fekete-tengeri flotta nem áll a helyzet magaslatán, Ukrajna pedig mint olyan még létezik és ott áll Oroszország és a szakadár államocska között.
Moldáv-román kapcsolatok és a szegényember majdanja
Moldova és Románia egyesülése már régi téma és mint két ország széljobberei előszeretettel álmodoznak róla, esély azonban annyi van rá, mint arra, hogy a NATO-támaszpontokról kilopott benzinnel a románok eljönnek a Tiszáig. A konkrét egyesülés helyett azonban felmerült az európai integráció, ezt pedig több nyugati titkosszolgálat valamint Marina Sajdu nyugatbarát kormánya is erősen nyomja, a moldáv lakosság jelentős része viszont ellenzi, főként azért, mert látják, mi történt a szomszédjukban.
Az EU-integráció legnagyobb akadálya pedig Transznisztria, hiszen amíg Moldova ketté van szakadva erre esélye sincs, visszafoglalni a szakadár területet pedig nagyjából akkora kihívás Kisinyov számára, mint rajzszöget nyomni a betonba. Itt kerül képbe a gáztranzit leállítása és Tiraspol (a főváros) kiéheztetése. Vigyázat, masszív konteózás következik.
Nyissunk még egy frontot, mi baj lehet belőle (legfeljebb felrobban Kelet-Európa)
A gáztranzit ukrán leállítása Moldovát rendkívül fájdalmasan érinti, azonban Románia (hathatós nyugati támogatással) bejelentette, hogy megsegegíti a kistesót, és biztosítja Kisinyov energetikai hálózatának fenntartását. De, nem is, írjuk inkább csupa nagybetűvel, DE, Transznisztria ebből nem kap egy csepp gázt sem.
A szakadár állam kiéheztetése megkezdődött, legfontosabb szövetségese, Oroszország a területi távolság miatt nem tud ebben segíteni neki. A Dnyeper Menti Köztársaság komoly problémákkal néz tehát szembe, saját hadserege mindössze gyatrán felszerelt milíciákból áll, az ott állomásozó orosz katonák alig egy zászlóaljnyian vannak, Ukrajna pedig nagyon szeretné megszerezni az ott tárolt fegyvereket és nagyon nem kedveli őket.
Felmerül tehát, hogy mi van akkor, ha Kijev meglépi azt, ami az utolsó lehetősége arra, hogy lélegzethez jusson és pótolja az egyre apadó katonai segítséget. Bár a front jelenleg nem áll túl jól, a kurszki betörés meg tulajdonképpen az utolsókat rúgja, pár hadosztály átcsoportosításával még indíthatnak egy támadást a szakadár állam ellen. Moldova valószínűleg nem venné zokon, ha Kijev támadást indít a lázadók ellen (akiket harminc éve még az ukránok támogattak, de ez most mindegy), és valószínűleg sem Brüsszelben sem Washingtonban nem törődnének azzal, hogy mi történik ott, a Dnyeper mentén.
Ha az ukrán hadsereg megkísérli megtámadni a szeparatista államot és esetleg sikerre viszi az offenzívát, az jelentősen javítana a túlélési esélyein. hatalmas készletekhez jutnának ugyanis hozzá, amivel a szovjet időkből náluk maradt, de most már kimerülőben lévő készleteket tölthetnék fel. De mi van akkor, ha ez nem sikerül, vagy nem úgy, ahogy tervezik? Röviden: BUMM.
Mint említettük ugyanis, olyan mennyiségű lőszer és robbanóanyag van felhalmozva a vármegyényi területen, hogy annak berobbantása felérne egy kisebb atomrobbanással. Ha pedig az ott állomásozó orosz alakulatok úgy látják, hogy a térség nem tartható, akkor valószínűleg nem fognak habozni azzal, hogy ezeket a készleteket megsemmisítsék.
Hogy Kijev tényleg meglépi-e a kétfrontos háborút, és ha igen, az milyen következményekkel járhat természetesen még az összeesküvés-elméletek kategóriájába esik, azonban mint tudjuk: a konteók és a valóság között a különbség általában csak néhány hónap.
Fotó: Wikipedia
János
2025-01-06 at 15:16
odu
2025-01-06 at 09:29
Hosszútávú “béke” valószínűleg csak úgy lesz, ha a mostani, potenciálisan is érdekérvényesítő-képes nagyhatalom megállapodik az új, mindegyikük számára megfelelő érdekszférák határaiban. ❗❗❗
Beleértve Ukrajnát (Transznisztiát), Közelkeletet, Taiwant, stb. De lehet, már ez is kevés. 😡
Egyébként csak toljuk magunk előtt a trágyát. ☹️☹️☹️
odu
2025-01-06 at 09:29
Előrelátó cikk, félő sokat hallunk még a területről, ott lehet a legfájóbb, legdrágább stb. tüskét hagyni/szúrni a muszkák fenekébe, még akkor is ha máshol előbb-utóbb kialakul egy nem túl hosszú életű és stabil “béke”.
Zeli, az új messiás, és egyben csodatévő is. Az oroszoknak KAPUT!
2025-01-06 at 06:22
Zeli, az új messiás, és egyben csodatévő is. Az oroszoknak KAPUT!
nelöködj
2025-01-05 at 21:26
kárpali 11:O6 !
MARHAAAARÉPAAAA !
t
2025-01-05 at 17:11
Ennek a kertésznélküli gyereknek már hányadik melléfogása a héten? És még csak január eleje van. Kemény lehetett az év végi bulizgatás.
Pugacsov
2025-01-05 at 16:42
Talpra magyar!2025-01-05 at 16:18
Nézzen a térképre és rájön az bizony nem Dnyeper / Dnyepr menti köztársaság hanem Dnyeszter menti ..!
hivo
2025-01-05 at 16:21
Nagyon jo tortenelem lecke.
Talpra magyar!
2025-01-05 at 16:18
Wendriner2025-01-05 at 14:01 Aljas szemétkedő vagy mert a szoftver helyesírást ellenőrzője nem tekinti helyesírási hibának Dnyeper írásmódot. NE HAZUDOZZÁL ÉS NE IS SZEMÉTKEDJÉL.
Wendriner
2025-01-05 at 14:01
Bár a cikkben következetesen Dnyeper Menti Köztársaságnak nevezik, a valóságban Dnyeszter Menti Köztársaság a szakadár állam neve. A cikk írójának talán érdemes lett volna utánanéznie.
☝
2025-01-05 at 13:09
@ pm2025-
Nem beszélve arról, hogy a háború előtt egy év alatt 200 milliárdot nyertünk az orosz gázzal, valamint a 15 éves szerződés is még előtte volt megkötve és utána felmondani több veszteség lett volna, mint így.
De Karpátinak beszélhet bárki, elakadt a tű nála.
TS
2025-01-05 at 13:08
Transznisztria aztán érdekes dolog! Hiszen soha nem tartoztak a Moldvai fejedelemséghez a Dnyeszteren túli területek, de nemzetközi jogilag most igen, így ha esetleg egyesülnek Romániával, viszik ezt a területet is.
Ennek az “őse” a Moldáv Autonóm Szovjet Szocialista Köztársaság volt, Ukrajnán belül. 1924-ben hozták létre. Aztán 1940-ben, amikor a szovjetek elfoglalták Besszarábiát, ezt a kicsi területet is hozzácsapták az elfoglalt területekhez. Volt miből csapkodni, elég nagy volt az Ukrán SzSzK.
Lila
2025-01-05 at 12:59
Kárpátival nem kell foglalkozni. Sima troll, aki azzal szórakozik, hogy tényként írja le a valóság fordítottját. Majdnemhogy szórakoztató 🙂
Nemzetinek meg figyelmébe ajánlom Árpi hozzászólását még az elején: úgy kell valakit kulturáltan a pontatlanságokra figyelmeztetni, ahogy ő tette. A te hozzászólásod csak egy primitív, ostoba beszólogatás, amihez se kultúra, se ész nem kell.
pm
2025-01-05 at 12:43
Kárpáti2025-01-05 at 11:04 .. ja, tavaly olcsóbb volt a “nyugati” gáz.. nesze itt egy tegnap hír, rágódj rajta: “…földgáz ára gyorsan reagált az ukrán tranzitszállítások leállítására, az európai gáz referenciaértéke már több mint 50 százalékkal emelkedett…” Biztosan semmi köze sincs egymáshoz a “nyugati” gáznak meg az orosznak. Lehet hogy mi a szép békeidőhöz képest drágábban kajuk a gázt, de mikor a ventilátorba csap a k@ki, mint most, akkor kiderülhet hogy ez nem is volt olyan rossz döntés.
💩kupac vagy te nem Kárpáti
2025-01-05 at 12:08
“Az orosz gáz kétszer annyiba kerül mint a nyugati.”
Aha. Tán még a villany is, persze. Azért vett fel pl. Németország 200 milliárd euró hitelt rezsicsökkentésre.
Hogy te mekkora farok vagy!?
☝
2025-01-05 at 11:35
@ Karpáti
Moldova nyugatról vásárolt gázt ajánlott fel Transznyisztriának.
Moldova az invázió kezdete óta nem kap orosz gázt, így Transznyisztria sem.
Azóta Moldova Romániától plusz más nyugati országoktól kap gázt.
Az invázió előtt Transznyisztria Moldován keresztül kapott orosz gázt évekig. Transznyisztria nem fizetett a gázért. De Moldova sem. A Gazprom Moldovának küldte a számlát. Moldova nem csak a Transznyisztiának továbbított gázért nem fizetett, hanem a saját felhasználásút sem fizette évekig az oroszoknak, akik ennek ellenére szállítottak nekik.
Kérdés, ezek után Moldova hogyan, miből fogja fizetni a nyugati gázt?
Oroszország tudna szállítani Török Áramlaton, de nem szállít, míg a korábbi szállítások nincsenek kifizetve.
Moldávia továbbra is tárgyal a Gazprommal további szállításról.
Azaz két vasat (amcsi LNG-vel 3-at)tart a tűzben. Ami nem lenne probléma, csak fizetni nem szeret se ide, se oda.
☝
2025-01-05 at 11:14
Moldova fog kapni gázt Ukrajnán keresztül.
Meg Közép- és Délkelet-Európa is, köztük mi is.
Fincsi amerikai LNG-t a Global Venturától a Vertical Corridor vezetéken keresztül.
Az első LNG szállítmány a két ünnep közt már meg is érkezett Görögországba.
/Ez Kárpátinak is szól. Ennyit arról, hogy ki vagyunk szolgáltatva a megbízhatatlan orosz gáznak. Jön innen is, onnan is. Meg van oldva a diverzifikáció te kis majom./
Ki van ez találva. Nem véletlen akarják még a termőföld és egyebek mellett Ukrajnát az EU-ba tolni.
Transznyisztriában felhalmozott fegyverek ha nem kaptak szakszerű tárolast, időközi ellenőrzést, karbantartást, szelektálást, nem történt ennek megfelelően megsemmisítés (mátpedig ennek elég nagy a valószínűsége), egy időzített bomba. Az évtizedek alatt instabillá vált anyagok bármikor magiktól beindulhatnak anélkü is, hogy azt ukrán, vagy bárki megpiszkálná.
Kárpáti
2025-01-05 at 11:06
Orbánnak is intő jel, hogy Putyin cserben hagyta a moldovai bábállamát.
Ugyanígy a magyarországi bábállamát is cserben fogja hagyni és akkor Orbán hova menekül?
Kap-e ő is dácsát Aszad és Janukovics mellett vagy ő Prigozsin sorsára jut?
Kárpáti
2025-01-05 at 11:04
Szabó György2025-01-05 at 10:59
Az orosz gáz kétszer annyiba kerül mint a nyugati. Az MVM is elismerte, hogy csak tavaly 500 milliárdot buktunk az orosz gázon. Ennyivel lett volna olcsóbb ha nyugati gázt veszünk.
Sürgősen le kell válni a drága és megbízhatatlan orosz gázról, ez a nemzeti érdekünk, csak a hazaáruló komcsik erőltetik a drága és megbízhatatlan orosz gázt.
Szabó György
2025-01-05 at 10:59
Európának szükséges az orosz energia.
Felébe kerül, mint a cseppfolyós amerikai.
Nemzeti
2025-01-05 at 10:56
Dnyeper menti, Marina Sajdu…
Az idióta Kertész alapvető fogalmakkal sincs tisztában, elemi dolgokat sem ismer csak egyvalamit tud, hogy a ruszkik seggét kell nyalni.
Kárpáti
2025-01-05 at 10:52
Moldova a szovjet komcsi Transznyisztriának is felajánlotta, hogy szállít gázt Románián keresztül, de egyelőre a komcsik elutasították, mert arra várnak, hogy Putyin elvtárs küld nekik.
Mert hogy tudna küldeni, a török vezetéken most is küldhetne ha akarna, de nem akar. Szegény didergő elvtársai várják, de nem küld. Várnak még egy darabig, aztán ha Putyin elvtárs nem küldi a gázt kénytelenek lesznek elfogadni nyugatról mert máshonnan nem lesz.
Az oroszok cserben hagyták a bábállamukat. Bebukták Ukrajnát és most feladják Transznyisztriát is a lúzer ruszkik.
A lúzer ruszkik bukása természetesen a lúzer ruszkibérenc Orbán bukása is.
TalEle
2025-01-05 at 10:04
Az igaz, hogy Transznisztria nem kap gázt Moldovától, de ők sem adna villamos áramot! Ugyanis, Moldova az áramellátásának 70%-át Transznisztriától kapta, az ott működő nagy hőerőműtől, amit most széntüzelésűre állítanak át! Amúgy, Oroszország aligha fog békét kötni, ha nem kapja meg Odesszát és vele együtt , legalább egy korridort Transznisztiába…
Pugacsov
2025-01-05 at 09:56
…A Dnyeper Menti Köztársaság komoly problémákkal néz tehát szembe, …
Hát a szerző biztos megbukott földrajzól, mert nem Dnyeper menti hanem Dnyeszter menti köztársaságról van szó. Meglehetősen nagy állam lenne ha ez Dnyeper menti lenne.
dr. Kolompár G.
2025-01-05 at 09:44
Hogy ne legyen feleslegesn túl sok komment, kérem azok írjanak, akik találnak a fenti írásban valós tényeket.
Arpi
2025-01-05 at 09:32
Kedves szerkesztőség Marina Sajdu nem Moldva elnöke hanem Maia Sandu a Moldvai köztársaság elnöke, nem akarok kekeckedni de érdemes a neveknek néha utána nézni hogy megyözödjünk helyesen írtuk le, a cikk egy jó elkrmzése a kialakult helyzetnek de azért a nevekre érdemes föleg egy állam elnök nevére odafigyelni…
Dnyepper-Dnyeszter?
2025-01-05 at 09:18
Dnyeszter, nem?