2022-ben újíttatta fel a fővárosi önkormányzat száz százalékos tulajdonában álló BKM Nonprofit Zrt. a FŐTÁV balatonfenyvesi üdülőjét. A közbeszerzés-köteles munkát az eseti munkákra kötött keretszerződésbe szuszakolták bele. A főváros közműszolgáltatója rendszeresen ír ki ilyen keretszerződéseket közbeszerzésre, amely tendereken rendre ugyanazok a szereplők. Az alábbi történet szerinti munkát végül még csak nem is a tenderbajnokok végezték el.
Az, aki dolgozik, nemcsak kevesebbet kapott, ebben az esetben még át is verték. A PestiSrácok.hu-nak kitálaltak a balatonfenyvesi üdülőt ténylegesen felújító vállalkozók. Azt mondják, egy tisztasági festésnél több nem lett volna indokolt a szemmel láthatóan néhány évvel korábban átépített ingatlanban. Hogy összesen mennyi pénz ment el erre a felújításra, senki sem tudja, mert annyi cégen folyatták keresztül. Ők áron alul, bruttó 57 és fél millió forintért vállalták el a teljeskörű kivitelezést (a klímabeépítést leszámítva), végül sem a rendelt pótmunkákat, sem az utolsó számlájukat nem fizették ki, de még a műszaki átadás-átvételre sem került sor, csak kizárták őket az építkezésről a láncban felettük szereplők. 30 millió forintjuk ragadt benn, ami miatt tönkre is mehet a kis családi vállalkozás.
A PestiSrácok.hu tényfeltáró riportsorozatban mutatja be, hogyan zajlanak a közbeszerzések Karácsonyék spórolásra való hivatkozással összevont közműszolgáltató cégénél, mire mennek el a pénzek és hogyan járnak el a közbeszerzéseken nemcsak a BKM-nél, hanem a fővárosi baloldali vezetésű önkormányzatoknál is taroló, évente több milliárdot kaszáló cégek.
Spórolás Karácsony módra
A Balaton déli partján, a balatonfenyvesi Nádasdy utca 3. szám alatt áll a Budapesti Közművek egyik üdülője. Ma már legalábbis a BKM Zrt. a tulajdonos, miután 2021. augusztus 31-től összeolvasztották az összes fővárosi közműszolgáltató céget. A FŐTÁV-ot jogi értelemben átnevezték, majd az új név alatt futó BKM Budapesti Közművek Nonprofit Zrt.-be jogutódlási formában beolvasztották az FKF-et, a Főkertet, a Budapesti Temetkezési Intézetet, a FŐKÉTÜSZ-t, valamint a Budapesti Városüzemeltetési Holdingot is.
Pikáns, hogy a drasztikus összevonást, amely komoly leépítéssel járt, azzal magyarázta Karácsony Gergely, hogy a főváros rendkívül rossz anyagi helyzetben van és spórolniuk kell. Ehhez képest csak Balatonfenyvesen alsó hangon 80 milliót szórtak el a saját, üresen álló üdülőjükre.
A főpolgármester úgy nyilatkozott akkoriban, hogy 21 felügyelőbizottsági helyet szüntetnek meg, kevesebb lesz a vezetői poszt, kevesebb a szolgálati autó – ezzel racionálisabb és hatékonyabb működést ígért, amikor az összevont BKM Zrt.-t a botrányhős dollárbaloldali aranyifjúra, Mártha Imrére, az addigi FŐTÁV-vezérre bízta. Úgy számoltak, hogy a racionalizálással 700 millió forintot is meg tudnak takarítani.
Oknyomozó riportsorozatban mutatjuk be, hogyan csorgattak végig több tízmillió forintot – a kivitelezést végző vállalkozók szerint egyébként ennek akár a többszörösét is – egy vállalkozói láncon, egy akár szükségtelen beruházással, amelynek a végén még csak ki sem fizették a megrendelt munkát ténylegesen elvégző alvállalkozót. A legszebb a történetben az, hogy az építési munka, annak közbeszerzése, lebonyolítása teljességgel nyomon követhetetlen. Azt ugyanis egy általános ingatlan karbantartási csomagba tuszkolták bele.
Kinek a nyaralója és miért volt fontos felújítani, amikor a közműcégeknél épp drasztikus spórolást rendeltek el?
Így nézett ki a balatonfenyvesi üdülő 2022-ben, azt megelőzően, hogy az AAA Plusz Energy Kft. szakemberei átvették a munkaterületet. És itt rögtön érdemes megállni egy szóra. A birtokunkban lévő építési napló szerint a munkaterületet 2022. augusztus 8-án a BKM Nonprofit Zrt-től mint megrendelőtől a SZIN-KER Kft. vette át mint kivitelező.
A dokumentumban FŐTÁV-üdülőként szerepel az ingatlan. Csakhogy a Google kereső FŐTÁV-üdülőt nem talál Balatonfenyvesen… Ezzel a címmel – Nádasdy utca 3. – egyetlen dokumentumot találtunk a világhálón, ami a tulajdonosra, vagyis annak jogelődjére utal. Ez pedig egy 2016-os üdülési tájékoztató, amit a Kéményseprők Országos Szakszervezete írt a tagjainak az üdülési lehetőségekről. Eszerint a szóban forgó, Balatonfenyves, Nádasdy utca 3. szám alatti, kétszintes üdülő tulajdonosa a FŐKÉTÜSZ volt, az üdülést is FŐKÉTÜSZ-beutalóval lehetett kedvezményesen igénybe venni.
Na de vissza a szóban forgó felújításhoz, lesz itt ennél több furcsaság is…
A kivitelezők azt mondják, megdöbbentek, amikor meglátták, mi a feladat. Mintha egy Mercedesből kellett volna Opelt csinálni.
Néhány évvel korábban lehetett átépítve az épület. Én hozzá nem nyúltam volna, legfeljebb egy tisztasági festés elég lett volna. Ehhez képest mindent szétbontattak. Lesírt, hogy a pénzt kell költeni
– fogalmazott a cég egyik vezetője.
Thomas Crown és Dodi – különös nevek, még furább emberek jelennek meg olykor az építkezésen
Az első hetek bontási munkái után megjelenik a naplóban egy alvállalkozó. Ezt követően egészen az utolsó bejegyzésig, 2023. január 18-ig, amikor kizárják őket a területről, mindvégig egyazon kézírás, az AAA Plusz Energy Kft. vezető beosztású képviselője szerepel. Illetve még valami: nemcsak a generálkivitelezőt, hanem további két céget is több alkalommal említenek, csak oly módon, hogy azok képviselői követelésekkel, és furcsa helyzetekben jelennek meg az építkezésen, vagy telefonálgatnak, küldenek üzeneteket, amit a naplóban a kivitelezők dokumentálnak. Olyan különös nevek is megjelennek a dokumentációban, mint Thomas Crown (a név megegyezik egy ismert amerikai film címével, amely egy bostoni milliárdosról szól – ő Thomas, aki egy bank kirablását tervezi) és Dodi…
A kivitelezést végző alvállalkozók állítják, hogy az első “kapavágástól” az utolsó simításokig mindent kizárólag ők végeztek. Ők kezdték és ők is fejezték be a felújítást. Egyedül a klímabeépítést végezte egy másik alvállalkozó. Ehhez képest sokadik láncszemként kapták meg a projektet.
A műszaki vezetőn, M. Róberten keresztül jutottunk a munkához, akivel már korábban is dolgoztunk együtt. Ő ajánlott bennünket a Green Dynamic Kft-nél. Mi a szerződést is a Green Dymanic-kal kötöttük, kifejezetten alacsony, nyomott áron, mert abban állapodtunk meg, hogy az együttműködést további közös munkák követhetik
– idézte fel a PestiSrácok.hu-nak a kivitelező cég képviselője a horrorberuházás kezdeteit.
A számlázási lánc: FŐTÁV–SZIN-KER–NORTON VISION–GREEN DYNAMIC, végül a munkát elvégző valós kivitelezőnek nem fizetnek
Csakhogy nem a Green Dynamic Kft. volt a generálkivitelező, de még csak nem is a közvetlen alvállalkozó. Az az építési napló 2022. augusztus 8-i ónyitó bejegyzéséből kiderül, hogy a generálkivitelező, akitől a főváros cége, a BKM Nonprofit Zrt. a munkát megrendelte, a SZIN-KER Kft. volt. Későbbi bejegyzésekből és a láncolatban utolsó alvállalkozó elmondásából, az általa bemutatott okiratokból és levelekből derül ki: ügyes kis számlázási láncot építettek ki az üdülőfelújításra.
A csúcson a SZIN-KER Kft. áll. Ők a Norton Vision Kft-nek adják ki a munkát, akik azt azonnal továbbpasszolják a Green Dynamicnak, csak negyedikként jelenik meg a munkát ténylegesen elvégző AAA Plusz Energy Kft. A felettük szereplő cégek képviselői még az építési napló szerint mindössze egy-egy helyszíni bejáráson, ellenőrzésen jelennek meg. A Norton Vision nevű cég képviseletében a különös nevű Thomas Crown jelentkezik be, gyakran furcsa kérésekkel és megjegyzésekkel. Többek között kiadta, hogy küldjenek neki fényképeket a munkavégzésről. Ezzel olyan sűrűn és nyomást gyakorolva állt elő, hogy azzal a munkát akadályozta. Ez szintén szerepel bejegyzésként az építési naplóban.
Thomas Crownnak elméletileg semmilyen feladatköre, pozíciója nem volt a projektben és a tényleges kivitelezővel, de még annak megbízójával sem állt semmilyen szerződéses viszonyban, a férfi mégis úgy diktált, dirigált mindenkinek – és nemcsak a FŐTÁV-üdülő körül –, mintha mindent ő irányítana – állítják a vállalkozók.
Közbeszerzés az üdülőfelújításra az nincs, csak keretszerződés eseti munkákra közel 150 FŐTÁV-ingatlanban
Kíváncsiak voltunk, mit találunk a közbeszerzési értesítőben a fenyvesi ingatlan kapcsán, hogy ki lehet hivatalosan érintve a projektben, de megdöbbenésünkre FŐTÁV-üdülőfelújítást nem találtunk, és ami ennél is izgalmasabb, még balatonfenyvesi beruházást sem a kérdéses időszakban. Végigböngésztük a FŐTÁV közzétett szerződéseinek listáját, amelyben mindössze két szerződést találtunk. Mind a kettő “ömlesztett munkákat” tartalmaz, eseti jellegű épületgépészeti, épületszerelési, elektromos szerelési átalakításokat, korszerűsítéseket a FŐTÁV Zrt. ingatlanjaiban és telephelyein. Az első szerződést 2020. július 30-án kötötték 299 millió forint összegben, a másodikat 2021. március 21-én 343 millió 820 ezer forint összegben. Mindkét szerződés 2022 július 29-ig hatályos.
A BKM honlapján közzétett szerződések között megtaláltuk azt a szerződést, amelybe a Balatonfenyves, Nádasdy utca 3. szám alatti ingatlan is bekerült, 141 másik teljesítési hely, BKM-telephely között. A szerződés keretösszege 299 millió forint, azt két időpontban írta alá a megrendelő és a közbeszerzést elnyert cég: 2022. április 25-én, illetve május 5-én. A szerződés határideje 24 hónap, vagy a keretösszeg kimerülése. Bár a dokumentum részletes leírást tartalmaz arról is, hogy milyen anyagok, mekkora összegért kerültek beszerzésre, az nem derül ki, hogy mely telephelyre, ingatlanra mekkora összeget költenek a keretösszegből. Ugyanakkor, ha csak az AAA Plusz Energy Kft kiviteli szerződését nézzük – és ne felejtsük el, hogy van felettük három másik cég is –, az a pótmunkákkal együtt a két éves keretösszegnek durván a negyede.
22 millióval lógnak a kivitelezőnek, senki sem hajlandó fizetni, és még őket vegzálják
A kivitelezést elvégző kisvállalkozás ugyanazon év augusztusában megkötött szerződése 2022. november 15-ét jelöli meg határidőnek. Ehhez képest az építési napló és levélváltások szerint novemberben még a megrendelő által igényelt pluszmunkákról egyezkedtek. Illetve nem egyeztettek, mert a kivitelező többszöri megkeresésre sem kapott választ a többletköltséggel kapcsolatos kérdéseire.
Végül annak ellenére, hogy például az utólag betervezett klíma beépítése miatt bontani kellett, majd újra helyreállítani, 2023. január 16-án a munkát készre jelentette az AAA Plusz Energy Kft. Végül a szerződésben rögzített összegből félmillió forintot, illetve 21 millió 670 ezer forint értékű megrendelt pluszmunkát egyáltalán nem fizették ki nekik.
Ezt követően szabadultak el az indulatok. Miközben a kivitelező cég hiába küldte szinte naponta az újabb és újabb e-maileket, először csak a vele szerződésben álló partnernek, majd a lánc többi szereplőjének és a FŐTÁV-nak is, választ nagyritkán, volt, hogy hosszú időn át egyáltalán nem kaptak. Nemcsak arra, hogy mikor egyenlítik ki a számlájukat, hogyan történik az elszámolás, hanem a műszaki átadás-átvételre vonatkozó kezdeményezésükre sem reagáltak, holott enélkül használatba sem lehetne venni az ingatlant.
2023. január 18-án, két nappal azt követően, hogy írásban jelezték, végeztek az utolsó simításokkal is, a velük szerződésben álló Green Dynamic Kft. – tudják, a láncolatban szereplő második alvállalkozó – képviselője, egy bizonyos Dodi nevű ember megjelent a fenyvesi üdülőnél. Magához vette a kulcsokat és kizárta az épületből a kivitelezőket, úgy, hogy még anyagaik, eszközeik is bent voltak. Ezt az építési naplóban is megjegyezték, amit – mint legfőbb bizonyítékát annak, hogy a munkát ők végezték el – magukkal vittek.
Fenyegetések sora következett. Előbb azt próbálták elérni követelőzve, hogy vigyük vissza a naplót. Hiába is mondtuk, hogy azonnal visszaadjuk, amit megtörtént az átadás-átvétel és legalább megkíséreltünk elszámolni egymással. Semminek nem volt hatása. Fenyegettek bennünket perrel, feljelentéssel, merthogy mi elloptuk a naplót. Ezt meg is lépték, de persze a rendőrség megállapította, hogy nem történt ilyen bűncselekmény, hanem itt elszámolási vita van
– mesélték a vállalkozók.
Pofátlanság a köbön: nemcsak a zárószámlát nem rendezik, még ezt követően is a kifizetetlen alvállalkozó nevére vásároltak
Hozzátették, hogy ők sem hagyták annyiban a dolgot. Polgári pert indítottak, illetve ők is kénytelenek voltak rendőrséghez fordulni, ugyanis mint utólag kiderült, már a kizárásukat követően még az ő cégük nevében adtak le valakik rendeléseket ehhez az ingatlanhoz. Többek közt nagy értékű konténert, egyéb anyagokat, milliós értékben. Ez ügyben a Fonyódi Rendőrkapitányságon tettek feljelentést.
Végső elkeseredésünkben személyesen kezdtünk futni a pénzünk után, mivel ez a nagyjából 22 millió forint, amit nekünk jogtalanul nem fizettek ki, egy olyan kicsi családi vállalkozás esetében, mint a miénk, a véget is jelentheti
– folytatták történetüket a kivitelező cég képviselői. Elmondták, hogy a föléjük épült cégpiramisban mindegyik vállalkozás vezetőjét megkeresték és próbáltak tárgyalni arról, hogy zárják le megfelelően a közös ügyet, de csak időhúzást illetve elutasítást tapasztaltak:
Elmentünk a FŐTÁV-hoz is, azaz most már BKM-hez, hiszen mégiscsak ők voltak az eredeti megrendelői ennek a munkának, mi pedig azok, akik elvégeztük azt. Egyenesen a jogi igazgatót ültették le velünk, aki először próbált határozottan, szinte már támadóan fellépni, mintha mi mulasztottunk volna. Aztán amint az ügy részleteire rámutattunk és kiderült, hogy mindent bizonyítani tudunk, már változott a felállás. Ugyan ígéretet tettek, hogy keresni fognak bennünket és folytatjuk az egyeztetést, ebből aztán semmi sem lett. Egy dolog derült ki, hogy senki sem hajlandó fizetni.
Másokkal is járhattak el így?
Az építőipari vállalkozóknak szerencséjük van: minden mozzanatot dokumentáltak, és nemcsak az építési naplóban, hanem fotókkal is. Ráadásul az ingatlanba beépített, ki nem fizetett anyagok is az ő tulajdonukban vannak, azokat számlákkal ők vásárolták. Így ha hosszasan el is húzódik ennek az egészen elképesztő projektnek a tényleges lezárása, jó esélyük van, hogy nyertesen jönnek majd ki a végén. Szerintük azonban nem mindenki van ilyen jó helyzetben. Azt állítják ugyanis, hogy a megbeszéléseik során, amit a pénzük után futva folytattak, több esetben hangzott el, hogy nem egyedi, ami történt. Ez szokott történni a hasonló beruházásoknál, hogy a végén a munkát elvégző alvállalkozót nem fizetik ki maradéktalanul.
Meddig lehet ezt csinálni büntetlenül? Tönkre lehet így tenni egy családi vállalkozást?
– tették fel a kérdést az AAA Plusz Energy Kft képviselői.
És más furcsaságokról, durva eseményekről is meséltek. Például arról, hogy a kivitelezés során munkásaiknak a szintén balatonfenyvesi BKV-üdülőben biztosítottak szállást, ingyen. Majd amikor a vita kirobbant, utólagosan kettőmillió forintot csak úgy leszámláztak nekik erre. A BKV-üdülőben – aminek aztán se a FŐTÁV-hoz, se a SZIN-KER-hez, sem annak gyakori alvállalkozójához, a Norton Vision Kft-hez nincs semmi köze – a Norton Visiont képviselő, hol Thomas Crown, hol más néven bemutatkozó rejtélyes férfi úgy járt-kelt és osztotta az utasításokat, mintha ott valami főnök lenne. De ez már egy másik történet, amit a folytatásban mesélünk el, amiből többek közt az is kiderül majd, ki az a levelek tanúsága szerint börtönmúlttal és verésekkel fenyegetőző Dodi, és hogy lehetséges az, hogy a főváros száz százalékos tulajdonú cégének beruházásánál csak úgy összeverik a műszaki vezetőt…
Cikkünk megjelenésével egy időben megkeresést küldünk a BKM Zrt-nek, valamint a generál kivitelező Szin-Ker Kft-nek. Többek között megkérdezzük, megtörtént-e az üdülő átadása és hogyan, ha az elszámolás a kivitelezővel máig nem történt meg, és azt is, mekkora összegre szerződött a Szin-Ker, és mi történt a kivitelezést elvégző AAA Plusz Energy Kft-nek kifizetett összeg és a BKM által felújításra biztosított összeg közti különbözettel. Írásban kerestük meg továbbá a Fonyódi Rendőrkapitányságot, hogy megtudakoljuk, hogy áll az AAA Plusz Energy Kft. képviselője által tett feljelentés.
Folytatjuk!
Facebook
Twitter
YouTube
RSS