Az elemzések azt mutatják, hogy továbbra is számtalan nyugati alkatrész van beépítve az orosz hadászati eszközökbe – írja az Index. A lap szerint hiába próbálják szankcionálni az orosz kereskedelmet, illetve tiltják a fegyverrendszerekben használatos alkatrészek exportját, valójában nem tudja egy ország sem érdemben meggátolni, hogy Oroszország modern eszközökhöz jusson a nyugati piacokról.
A háború két éve alatt az exportellenőrzés nem tudta megállítani a fejlett elektronika és gépek Oroszországba irányuló áramlását, mivel új és bonyolult ellátási láncok alakultak ki olyan harmadik országokon keresztül, mint Kazahsztán, Törökország és az Egyesült Arab Emírségek – írja az Index. Ezek közül is kiemelkedik NATO-tagállamként Törökország, amely vállaltan kétutas politikát folytat az ukrajnai konfliktusban és tárgyaló viszonyt tart fenn az orosz vezetéssel. Törökország ráadásul óriási saját hadiiparral rendelkezik, amellyel Oroszország már a 2022-es eszkaláció előtt komoly kapcsolatokat épített ki.
Ezen kívül Oroszország a high-tech iparban is erős szövetségest tudhat maga mellett: a Nikkei Asia vizsgálata szerint közvetlenül a háborút követően tízszeresére nőtt a Kínából és Hongkongból Oroszországba irányuló félvezetők exportja – többségük pedig amerikai gyártóktól származott. A lap szerint a nyomozók által vizsgált fegyverek és alkatrészek egy része valószínűleg a háború előtt került raktárba. A nyilvánosan hozzáférhető orosz kereskedelmi adatok azonban élénk importról árulkodnak. A Bloomberg által megszerzett titkos orosz vámügyi adatok szerint tavaly több mint 1 milliárd dollár értékben érkeztek az országba amerikai és európai gyártók által készített félvezetők.
Forrás: Index, Fotó: MTI/EPA/Szerhij Dolzsenko
Facebook
Twitter
YouTube
RSS