A Hardcore Hobbistában már szenteltünk egy fél műsort Hollywoodnak, és hogy kötelezővé tették a filmekben a fekete, meleg és egyéb kisebbségekhez tartozó szereplőket. Ennél súlyosabb, ahogy már a repülésben, légi irányításban is megjelentek a kvóták. És amikor azt hinnénk, ennél durvábbá, életveszélyesebbé már nem válhat az őrület, akkor az egészségügy azt mondja: Fogd meg a söröm!
Mindez az ún. DEI, vagyis a Diversity, Equity and Inclusion, azaz a Sokszínűség, Méltányosság és Befogadás jegyében történik. A filmeknél még csak bosszantó a nézőnek, a filmstúdióknak meg anyagi kárt okoz, de ez legyen az ő bajuk. A repülésnél és az orvoslásnál már nem játék: itt emberéletek kerülhetnek veszélybe.
A Wake Forest Medical School, egy neves Észak-Karolinai egyetem diploma előtt álló, tehát az orvosi pályára készülő diákja Kychelle del Rosario a közösségi médiában büszkélkedett vele, hogy sérülést okozott, elvétette a vénáját egy betegnek, aki kinevette a kitűzőjén található névmásokat.
A névmások ugyebár a legfrissebb elmebaj-divat. Az angol nyelvben egyes szám harmadik személyben a személyes névmás, azaz az “ő” vagy “he” vagy “she”, attól függően, hogy férfiról vagy nőről beszélünk. (És van a tárgyakra vonatkozó “it”, vagyis az “az”. Amióta azonban kiderült, hogy nemcsak férfiak és nők léteznek, hanem bárki azonosíthatja magát kétlelkű, nem-bináris csillámpóniként vagy genderfluid, emberi asztáltestbe költözött kutyaként is (és a társadalom meg nem hibbant többségének is kötelező ezt elfogadnia), megjelentek az újabb és újabb, kreált és/vagy önkényesen választott névmások. És divat lett, hogy mindenki előre megadja, kiírja magára, majd pedig ha nem ezt a névmást használják vele kapcsolatban, akkor vérig sértődik és toporzékolni kezd, mert gyűlölet-bűncselekmény történt vele szemben.
Először egy diáktársa, Ewen Liu sietett a védelmére, azzal, hogy a hiba véletlen volt, de karmikus. Azaz: a beteg megérdemelte. Liut, mint kiderült, már felvette a Pennsylvaniai Egyetem kórháza, ahol szerhasználati problémákkal, LMBTQ-egészséggel és közösségi orvoslással foglalkozik. (Meglepődtünk. Ja, nem.) A Wake Forest egyetem több díjjal is kitüntette korábban Liut, a betegellátásban mutatott kiváló teljesítményéért…
Aztán itt van az iskolája által szinten kitüntetett Vignesh Raman, a Duke Egyetem kórházának sebész rezidense. Egy előadáson kifejtette, hogy mindig elszomorodik, ha olyan betege érkezik, aki Fox News-t néz, vagy MAGA sapkát hord. Továbbá kifejti, mennyire örül nem csak annak, hogy a kezelt betegeinek többsége nem fehér, hanem annak is, hogy a George Floyd eset után a kórház már nem veszi fel “fehér férfiak tömkelegét” alkalmazottnak, hanem végre korrigálja a több évszázados rasszizmust, amin a Duke Egyetem is alapul. De Raman még itt sem áll meg. Azzal folytatja, hogy a csapatával felhagytak mindenféle mérhető kritériumok alkalmazásával, és helyette egy “holisztikus megközelítést” alkalmaznak annak érdekében, hogy minél több nőt és nem fehér sebészt vehessenek föl. És hozzátette ezt is, hogy a fehér férfiak által írt orvosi szakirodalmat hanyagolják, mert “a fehér férfiak sohasem vitték előre az orvostudományt…vagy bármit.”
És nem elszigetelt esetekről van szó. Az amerikai sebészek szövetsége, az ACS nemrég kiadta 88 ezer tagjának a definíciót, miszerint olyan nincs, hogy a fehérekkel szemben valaki rasszista lenne. Az egy dolog, amikor fanatikus neomarxista tanárok vagy állami tisztviselők ilyeneket mondanak, de ha az orvoslásban az interszekcionalitást, azaz a mindenféle kisebbségek favorizálását a tudás és a képességek elé helyezzük, azzal tényleg életveszélyt okozunk nap mint nap.
Márpedig ha valahol a meritkrokáciának kellene érvényesülnie, azaz annak, hogy aki a legjobb, az jut előbbre, az az orvostudomány. De nem is csak elvekről van szó. Amikor hétköznapi páciensként elmész orvoshoz, pláne, ha műtét vár rád, mi érdekel? Az illető bőrszíne, család- és élettörténete, nehéz gyerekkora, az őt korábban ért – vélt vagy valós – társadalmi igazságtalanságok? Vagy pedig az, hogy meg tud-e műteni és/vagy gyógyítani? A világhírű Johns Hopkins egyetemen készült kutatás szerint az orvosi műhiba a harmadik leggyakoribb halálozási ok az USA-ban. Ezt az eredményt persze sokan vitatják. OK, és mi van, ha csak a 10. halálozási ok? Az is sok. És amikor fennáll egy ilyen helyzet, akkor a kórházak és egyetemek mit tesznek? Javítani próbálják? Szigorúbb követelményekkel, szorosabb ellenőrzésekkel? Nem. A legjobb szakemberek alkalmazása helyett a DEI elveket, a sokszínűséget, a méltányosságot, az inkluzivitást tolják, ami a csövön kifér.
Az ijesztő történeteknek még nincs vége. A UCLA-n, amely állítólag az Egyesült Államok egyik legjobb orvosi képzését adja, van egy kötelező kurzus, a “Strukturális rasszizmus és Egészségügyi Egyenlőség”. Itt többek között a dekolonizációról, és a bennszülöttek ellenállásáról tanulnak, olyan történetekkel, amelyekben a bennszülött amerikaiak (régebbi nevükön indiánok) több ezer fehér embert ölnek meg. Ezzel az a cél, hogy bemutassák, hogy nézhet ki a “felszabadítás”. Továbbá ajánlott olvasmány a “Dekolonizáció nemcsak metafóra”, ami az erőszakot legitimálja a fehér emberrel szemben. Valamint egy “Bennszülöttek” nevű podcastot is meghallgattatnak a diákokkal, ami tele van mindenféle tudománytalan bullsittel, többek között kétlelkű emberekről. De a kétlelkűek mellett azokról is szól a podcast, akik “womxn”-ként azonosítják magukat. (Ez is majdnem olyan, mint a névmások: mivel a “women”, szóban benne van a “men”, már ezt sem szabad mondani. Helyette lett a kiejthetetlen “womxn”.)
És akkor tegyük fel a kérdést: jobb orvos lesz valaki attól, hogy ilyen baromságokat tanul az egyetemen? Nyilván nem. De nem csak ideológiai baromságról van szó. Amint azt fentebb írtam, emberéletek kerülnek veszélybe, ha nem jó orvosokat képeznek az egyetemek és vesznek föl a kórházak, hanem színeseket, nőket, melegeket. De vegyük észre a még súlyosabb, durvább dolgot: ezzel a “dekolonizációs” és egyéb, az erőszakot legitimáló indoktrinációs sztorikkal azt is sugallják a diákoknak, hogy a társadalom egyes tagjai, a különböző kisebbségekhez tartozók értékesebbek, mint mások. Ezért akár a gyógykezeléseknél is szabad elfogultnak lenni. Vagy épp a diagnózisoknál. Például, hogy nem szabad elmondani a feketéknek, hogy a sok üdítőital meg torta miatt miatt cukorbetegek. Merthogy ők ezeket szeretik, és nehogy már ne engedjük meg nekik hogy fogyasszák, mert az rasszizmus!
Miután kiderült ez a pár sztori, számos ismert személyiség, köztük Elon Musk, vagy például Ben Carson sebész, Trump kormányának egykori (fekete) minisztere is nyilvánosan kifejezték a döbbenetüket. Republikánus kongresszusi képviselők pedig fogadkoztak, hogy felelősségre vonják azokat az intézményeket és embereket, akik ilyen káros és életveszélyes gyakorlatot követnek. Őszintén szólva azonban vannak kételyeim azzal kapcsolatban, hogy a tudományos életben, a médiában és a politikában is teljhatalommal bíró militáns woke hadsereggel szemben lesz-e bármennyi esélyük.
Vezető kép: Sapana Patel egészségügyi dolgozó majomhimlő elleni oltást készít elő a kaliforniai West Hollywood városi könyvtárában kialakított oltóközpontban 2022. augusztus 3-án. Los Angeles megye több településén állítottak fel oltóhelyeket, de a vakcina csak a rizikócsoportok tagjainak adható be, mert egyelőre korlátozott mennyiség áll rendelkezésre. MTI/EPA/Carloine Brehman
Facebook
Twitter
YouTube
RSS