Rendes esetben nem sok pozitív érzelmi töltet társulna magyar részről egy belga–ukrán meccshez, nem beszélve a szlovák–románról. Így azonban, hogy mindkét meccsen nekünk megfelelő eredményre lett volna szükség a mi továbbjutásunkhoz, persze egész más volt a helyzet. Előzetesen egy szlovák–román kiegyezésről ment a pusmogás, miszerint egy baráti döntetlennel, kölcsönösen 4 ponttal továbbjuttatják egymást, ám erre rácáfolva mindkét csapat becsülettel hajtott a győzelemért. Belgium viszont nagyon szürkén játszott, csak egy fokkal volt különb a teljesítménye az angolok felülmúlhatatlan semmittevésénél. A hatórai reményünk a magyar válogatott továbbjutására szertefoszlott, a kilencórai viszont még él.
Jobb csapatnak tűntek a szlovákok a pályán látható teljesítmény alapján, ám Románia nagyon tudatos focival jutott el odáig ezen az Eb-n, hogy az utolsó körben a saját kezében van a sorsa. Az ukránok ellen is alárendelt szerepet játszottak mezőnyben, ám a kapu előtt nagyon élesek voltak, és jó helyzetkihasználással végül nagy vereséget mértek a képzettebb ellenfélre. Szlovákia ellen is hasonló kép bontakozott ki, sorra vezették a támadásaikat a kékek, lövési kísérletekkel viszont inkább a románok. Rațiu szépen tekert el bal oldalról a hosszú sarokra, de Dúbravka védett. Aztán amikor a románok elkezdték átvenni az irányítást, akkor kaptak gólt: Kucka beadását Duda fejelte a bal alsó sarokba. Ezután is változatlanul a sárgák játszottak lényegretörőbben, de a szlovákok igyekezetét sem érhette panasz. Az eredményt azonban Hagi akciója hozta meg, aki a jobb oldalon kezdeményezett egy egy elleni helyzetet, és elment Hancko mellett; utóbbi egyszer megrúgta a tizenhatoson kívül, egyszer pedig azon belül, utóbbinál természetesen a román támadó is elterült. A VAR által megítélt tizenegyest Razvan Marin a jobb felsőbe bombázta.
A második félidőre rendesen eleredt az eső, és a csapatok ebben a kellemetlenné vált környezetben is odatették magukat. Marin lövését kiütötte Dúbravka, ugyanannak a támadásnak a végén Draguş balról kevéssel a hosszú sarok mellé csavarta a labdát. Egy perccel később Haraslín tévesztette el centikkel a román kaput. A felhőszakadásban percek alatt úgy felázott a pálya, hogy a labda gurítása egyre nagyobb kihívássá vált. Mindkét csapat elhatározta azonban, hogy szeretne 6 ponttal csoportelsőként továbbjutni, és Szlovéniával mérkőzni a legjobb tizenhat között. A hajtás az utolsó szűk negyedórára hagyott alább, amikor már mindkét csapat a biztonságos négy pontra gondolt.
Belgiumnak a harmadik csoportmeccsén sem sikerült igazolnia, hogy valami rendkívüli erőt képviselő csodacsapat lenne. Az egyéni képességeikhez természetesen nem férhet kétség, szabad szemmel is láthatóak, de ezen felül semmi emlékezetes nem maradt utánuk egyelőre. Angolos alibizéssel múlatták az időt, a mezőnyfölényükkel semmire se tudtak vagy akartak menni. Helyzetek tekintetében az ukránok legalább olyan veszélyesek voltak, mint a belgák – persze nem kell nagy dolgokra gondolni, egyikük se volt az igazán.
A második félidőbe lassacskán belemelegedve élénkültek fel a Tintin képregénytől ihletve szokatlan, kék-barnában játszó belgák. Ez leginkább az ukrán védelem által lefülelt indítási kísérletekben, illetve egy-két gyenge lövésben manifesztálódott. Itt magyar szurkolóként már a másik meccs eredményétől függetlenül biztosak lehettünk benne, hogy ennek a motiválatlan, szürke belga válogatottnak esze ágában sincs két gólt lőni, de még egyet se nagyon. Az ukránok viszont a csupa négypontosok csoportjának vesztes helyén tanyáztak így, ezért megtették, ami kitelt tőlük. Sztyepanenko szögletből akarta meglepni Casteelst, a belga kapus meglepetten hadonászva védte ki a gólvonalon a kapura tekert lövést. Az utolsó percekre élvezetes rohanás alakult ki, Ukrajna az életéért játszott, Belgium pedig azt kockáztatta, hogy egy becsorgó ukrán gól révén kiesik a csoportban. Ez még a ráadásban is megeshetett volna, mert Szudakov a tizenhatoson belülre betörve ígéretes helyről lőhetett, de gyengén középre, a kapus kezébe küldte a labdát. Belgium továbbjutott, de a saját közönségétől érkező kifütyülést is viheti magával a nyolcaddöntőbe.
E-csoport
SZLOVÁKIA–ROMÁNIA 1:1 (1:1)
gólszerzők: Duda (25.) – R. Marin (37., büntetőből)
UKRAJNA–BELGIUM 0:0
Facebook
Twitter
YouTube
RSS