Hatalmas iramú és rengeteg helyzetet tartalmazó mérkőzésen van túl Portugália Franciaország ellen. Elképesztő mennyiségű kapura tartó lövés után sem született gól, és ez a hosszabbításra sem változott. A büntetőpárbajban egyedül a fiatal portugál, Joao Félix hibázott így, ha nehéz meccset követően, de a francia csapat örülhetett a továbbjutásnak.
Portugália nagyon nehezen jutott tovább Szlovénia ellen, és meglepetésre nem Ronaldonak, hanem a kapusnak, Diego Costanak köszönhették meg a csapattársak a negyeddöntőbe jutást, míg Mbappé és társai egy 1:0-s győzelemmel hangoltak a mai meccsre Belgium ellen. Ami külön pikantéria, hogy ma már tudjuk, a Real Madrid egykori támadója utolsó nemzetközi tornáján vesz részt, ami azt jelenti, hogy Cristano Ronaldo az EB-t követően megmarad a klubfutball világának. A találkozó talán ennek is köszönhetően hatalmas iramban kezdődött a hamburgi stadionban, az első percekben a portugálok tudták irányítani a játékot. A hátsó passzokat követően leginkább a széleken mozogtak és beadásokból próbálkoztak zavart kelteni a francia kapu előtt. A tizenkettedik percben egy gyönyörű sarokkal megjátszott passzal indított Mendes, majd Leao nyesett alá a labdának, ami pontatlanra sikerült– de maga a jelenet mindenképpen szórakoztató volt. A túloldalon pedig a csatárok alig értek labdához. A tizenhatodik percben is portugál akciót láthattunk, Fernandes vállalt magára egy távoli lövést, amit Maignan kapusnak kellett hárítania.
Az első komoly francia lehetőség a huszadik percben adódott, Theo Hernandez távoli lövése indult veszélyesen, de Costa kapus ismét magas színvonalon teljesített. Két perccel később Mbappé is lehetőséghez jut, de a portugál kapus újfent észnél volt és remekül hárított. Azonban ki kell jelenteni, változott a meccs képe, és rövid időn belül két hatalmas helyzetet dolgoztak ki a franciák. Hat-hét percnyi francia nyomást követően Rafael Leao ismét úgy ment át a bal szélen, mintha ellenfélből egy sem lenen a pályán. Elképesztő, ahogyan és amilyen sebességgel közlekedik az oldalvonal mellett.
A harmincadik percre azért azt simán észre lehetett venni, hogy a nagy sztárok alig jutottak szóhoz. Sem Ronaldot nem engedték kibontakozni, de az ellenfélnél Mbappé is igen nehézkesen mozgott a pályán, mivel két portugál folyamatosan a nyakán lógott. A harmincnegyedik percben Griezmann kapott jó labdát az ötös környékén, de azonnal felszabadítottak a portugál védők. Négy perccel az első félidő vége előtt húsz méterről jöhetett szabadrúgással Portugália, és bár Bruno Fernades lövése izgalmasnak tűnt, a végén kaput tévesztett. A hátralévő percekben hatalmas dolgok már nem történtek így gól és komolyabb félidei ráadás nélkül vonultak a csapatok az öltözőbe.
A második félidő első perceit ugyanolyan jól kezdték a Portugálok mint azt a mérkőzés nyitányában tették, de a franciák itt már csak rövid ideig voltak nyomást alatt. A negyvenkilencedik percben már Mbappé durrantott kapura egy komolyabb lövést, amit Costa csak azért védett könnyedén, mert középre tartott a labda. Az ötvenötödik percben szintén Mbappé fejjel kapott be egy labdát egészen közelről a maszkjára, amit orrtörés miatt kénytelen viselni. Elég komoly fájdalmakat élt át, kicsit állt is a játék emiatt, de a franciák szerencséjére tudta folytatni a mérkőzést. A 61. percben a Fernandes lövése nagy sebességgel érkezik, de a francia Maignan kapus hatalmasat védett, így egy óra játékot követően is gól nélkül maradtak a szurkolók. Három perccel később ismét óriási portugál helyzet, sőt helyzetek, de a Milan kapusán ezúttal sem lehetett kifogni. Nem kellett sokat várni és a francia Kolo Muani is nagy helyzetbe kerül, sőt erre szokták mondani ajtó-ablak, Diego Costa azonban ismét bombaformában hárított. Aztán érkezett egy Griezmann- Dembélé csere, ami meg is rázta a találkozót, a felpörgő események csúcspontján pedig Camavinga is próbálkozhatott, de kapufára ment a labda.
A hetvennegyedik percben távolról Dembélé is magára vállalt egy lövést, de a keresztlécet találta el a labda. A nyolcvannegyedik percben Saliba szabálytalankodott és egy sárga lapos figyelmeztetést követően remek helyről, a tizenhatos bal sarkától egy méterre indított szabadrúgást Ronaldo, de belelőtte a sorfalba. Ha abból a szemszögből vizsgáljuk a csapatát, hogy Grúzia és Szlovénia ellen nem igazán játszottak jól, akkor ki kell jelenteni, hogy a lényegesen erősebb franciák ellen szépen össze szedték magukat. De az igazsághoz hozzá tartozik, hogy az ellenfél a második félidőben több helyzetet dolgozott ki. Kettő perccel a lefújás előtt Kanté is megpróbálta bevenni Costa kapuját, de ő sem járt sikerrel. A hivatalos játékidő három perces hosszabbítást kapott. A ráadásban Mbappé nevéhez fűződik az első gólszerzési kísérlet, de túlságosan alányúlt a labdának, így az fölé csavarodott. Természetesen a portugálok sem maradtak szó nélkül, de a lefújásig ők sem tudtak gólt szerezni. Az utolsó szót Mbappé kapta, de a sokadik lövése is Costa kezei között kötött ki. Úgyhogy a gólra még várni kellett, de egy rövid pihenőt követően érkezett a hosszabbítás.
Camavingától vett búcsút a francia szövetségi kapitány és Fofana érkezett a helyére, mielőtt megszólalt a hosszabbítást jelző bírói sípszó. Az első komolyabb szituáció Ronadlo nevéhez fűződött, de a gól még mindig elkerülte francia kaput. A kilencvenhetedik percben Dembélé vágtázott végig a pályán, majd Mabeppéhoz passzolt, de amilyen jól nézett ki a támadás, annyira gyenge lett a vége. A százkettedik percben Leao a tizenhatoson belül jutott nagy labdához, jó is volt a lövése, de egy francia védőn megpattant. A hosszabbítás első részében bár voltak francia akciók is, de Ronaldoék játszottak jobban, és a labdát is többet birtokolták. Az utolsó tizenöt percre Mbappé levonult a pályáról és fiatal Barcola érkezett a helyére. Joao Felix, aki csereként állt be épp a remek formában játszó Leao helyére, az oldalhálóba fejelt a száznyolcadik percben. Majdan jött Dembélé újabb távoli próbálkozása és később Barcola is kapura lőtt, de nem találta el a hálót. Ez volt a harmincadik lövés, úgyhogy abban egyik részről sem volt hiány, egyszerűen szinte minden labda vagy fölé ment, vagy a kapusba. Az utolsó percben a balhátvéd Mendes egy parádés egyéni akciót követő gyors összjáték utáni lövéssel majdnem eldöntötte a meccset, de a balhátvéd jó 30 méteres sprintje után már nem maradt ereje a lövésre: a gyenge próbálkozást Maignan könnyen hárította. Ezt követően megszólalt a hosszabítás végét jelző bírói sípszó.
A büntetőpárbaj lehetősége annak tükrében, ahogyan Costa védett Szlovénia ellen, papírforma szerint a portugáloknak kedvezett. Mindkét csapat jól kezdte a tizenegyespárbajt. Dembélé, Ronaldo, Fofana, Silva volt az első két kör sorrendje– mind belőtték. Aztán a harmadik sorozatban jött Koundé, aki szintén bevarrta a labdát. Az első hibázó a csereként beállt Joao Félix volt, így a franciák kerültek előnybe. Ezután pedig hiába nem rontottak a portugálok, a balhátvéd Theo Hernández a franciák utolsó büntetőjét is értékesítette, így a gallok meg tudtak tartani a párbaj végére is előnyüket. Végső soron ha nem is könnyedén, de a franciák beverekedték magukat az elődöntőbe.
Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd és UEFA official
Facebook
Twitter
YouTube
RSS