Budapest után a vidéki droghelyzetet dolgozta fel a Drogkutató Intézet (DKI). A szervezet publikációja szerint nem csupán a fővárost érinti a drogkereskedelem és a szerhasználat, így a problémával súlyosabban érintett régiókkal is kell foglalkozni. Már csak azért is, mert a szeptemberi ülésszak kezdetén Orbán Viktor miniszterelnök napirendi pontként az alábbiakat mondta a hazai droghelyzetről: „a drogkereskedelem és a drog terjesztése komoly kihívást jelent. Azt gondoltuk – ezt tanultuk ugyanis, ezt figyeltük meg korábban –, hogy ez alapvetően egy nagyvárosi jelenség, de azt látom, hogy most már nem így áll a helyzet, a vidéki szegénység soraiban is pusztít.”
Az elemzés szerint azóta az ország valamivel jobban figyel vidéki helyzetre, kiemelten a szegregátumot tekintve. Az egyik ilyen szegregátum Gyöngyös, amely a drogproblémákhoz kapcsolódó kihívásaival kapcsolatban is figyelmet kapott. A helyi hatóságok és civil szervezetek igyekeznek kezelni a helyzetet, de a probléma nem egyedi – a vidéki Magyarországon egyre több település szembesül a drogfogyasztás és -terjesztés növekedésével.
Gyöngyös hivatalos honlapján közzétett információk szerint a város különféle programokat indított, például a „Mentális mentőöv” kezdeményezést, amely célja, hogy a fiatalokat és veszélyeztetett csoportokat elérje. Az intézkedések között szerepelnek prevenciós kampányok, tanácsadások és családokkal való közös munka, de az alapvető probléma kezelése messze túlmutat az ilyen programokon. A helyi beszámolók alapján a drogprobléma különösen a fiatalokat érinti, akik közül sokan a könnyen hozzáférhető szintetikus drogok, például a herbál (leginkább a „kristály” vagy a „biofű” néven ismert) fogságába esnek. Ezek az anyagok olcsók és gyors hatásúak, de súlyos egészségügyi és társadalmi következményekkel járnak. Az ország elmaradott részein a szegénység és a kilátástalanság különösen kiszolgáltatottá teszi a fiatalokat a droghasználatnak– olvasható a DKI elemzésében.
Az intézet arról is ír, hogy Magyarország vidéki részein a drogprobléma összetett: a szintetikus drogok, mint a herbál, az ország szinte minden szegletében elterjedtek. Az ilyen szerek gyártása és terjesztése olcsó, és a rendőrség gyakran tehetetlen a gyorsan változó vegyi összetételek miatt. Ezeket a termékeket gyakran házilag készítik, a legnagyobb pusztítást a szegényebb közösségekben végzi, ahol az embereknek kevés a lehetőségük a szabadidő hasznos eltöltésére, és a drogfüggőség gyakran az egyetlen „menekülési út”.
A rendőrségi adatok szerint az utóbbi években a drogterjesztés egyre szervezettebbé vált. A csempészútvonalak és a bűnbandák a vidéki területeken is megjelentek, ahol kisebb a rendőri jelenlét, és nagyobb a társadalmi szakadék.
Az ország különböző részeiről hozott példák idén ősszel nagyjából egy-két hónap leforgása alatt jelentek meg a sajtóban. A különböző helyszíneken és bűnügyi eseményeken keresztül világítja meg a drogkereskedelem és a rendőrségi akciók fontosságát Magyarországon, különös figyelmet szentelve a drogfogyasztás és terjesztés elleni küzdelemnek.
A teljes írás ITT olvasható.
Forrás: DKI, Fotó: Illusztráció, PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS