Enoch Burke, a letartóztatott tanár, Forrás: Daily Mail
A “szivárvány” egyáltalán nem kötelező, de börtönbe kerülsz, ha nem hódolsz be neki
Enoch Burke ír tanár esete jelentős figyelmet kapott, miután többször is börtönbe került egy bírósági végzés megszegése miatt. Az ügy 2022 nyarán kezdődött, amikor Burke, aki németet és történelmet tanított a Wilson’s Hospital Schoolban, megtagadta, hogy egy transznemű diákot a diák által preferált névmással szólítson. Vallási meggyőződésére hivatkozva elutasította a “they” névmás használatát, mondván, hogy csak fiúk és lányok léteznek – írja a Daily Mail.
Enoch Burke, az ír tanár már több mint 450 napja van börtönben Írországban, mert megsértette a bíróság határozatát: nem volt hajlandó távol maradni korábbi iskolájától, ahogy azt egy bírósági végzés előírta. Most apját, Sean Burke-öt is két hónapos börtönbüntetésre ítélték, miután egy rendőrnővel dulakodott. Az ítélet annak az incidensnek a következménye, amely 2022. március 7-én történt a Dublini Fellebbviteli Bíróságon, amikor fia elveszítette az ügyét, amelyet a Wilson’s Hospital School-beli felfüggesztése ellen indított.
Sean Burke, Enoch Burke édesapja, Forrás: Daily Mail
Természetesen érthető, hogy egy rendőrrel való dulakodásnak lesz következménye, de az ember ilyenkor akaratlanul is arra gondol, hogy csak példát akarnak statuálni vele. Természetesen nem kívánjuk felülbírálni a bíróság döntését, de felháborító, hogy egy késes támadás kevésbé súlyos bűn a törvény szemében, mint egy “hibás” szóhasználat.
A szivárvány-terroristák ilyenkor gyakran felteszik a kérdést, miszerint Enoch Burke miért ragaszkodott ennyire makacsul a véleményéhez. A válasz nagyon egyszerű: mert egy jogállamban ezt megteheti. Ugyanakkor érdekes és hasznos társadalmi vita tudna kialakulni arról, hogy kötelezhető-e egy tanár a hitével ellentétes szóhasználatra, de ez sajnos nem tud megtörténni. Már csak azért sem, mert a törvény az egyik felet a “fejlett nyugaton” rendszeresen elhallgattatja.
És ezen a ponton már nem társadalmi vitáról vagy a másikkal szembeni tiszteletlen szóhasználatról beszélünk, hanem egy olyan totalitárius ideológiáról, ami nem tűri az ellenvéleményt. A történelemkönyvekből pedig jól tudjuk, hogy ezen kritizálhatatlan eszmék ideológusai milyen politikát folytattak később (például a 40-es évek Németországában).
Facebook
Twitter
YouTube
RSS