A vádirat ismertetésével, valamint Portik Tamás és Jozef Rohác észrevételeivel megkezdődött a magyar maffiaháború legvéresebb leszámolásának, az Aranykéz utcai robbantásnak a tárgyalása kedden a Fővárosi Törvényszéken. Noha a vádirat egy szót sem ejtett arról, hogy Portik pontosan mikor és milyen körülmények között bízta meg Rohácot a merénylettel, a vádlottak mai nyilatkozataiból több érdekes körülmény is kiderült. Például az, hogy Portik egykori katonája, Zsóvár Imre vitte az energolos megbízásából Szlovákiába Rohácnak a robbantásért beígért ötvenmilliót. De a tárgyaláson az is elhangzott, hogy a Vizoviczki-ügyben eljárás alá vont egykori NNI-s főrendőr, Gulyás Imre a Fenyő-ügyben vádalkut ajánlott Rohácnak Gyárfás Tamás fejéért.
PÁMER DÁVID – PestiSrácok.hu
A Fenyő-gyilkosság és az Aranykéz utcai robbantás egyesített perének első tárgyalási napja azzal kezdődött, hogy Cserni János tanácsvezető bíró bejelentette, a tanács összetételében történt változás miatt a korábban már letárgyalt Fenyő-ügy iratait újból ismertetni kell. Ennek során több tanúvallomásból és szakértői véleményekből is részleteket olvastak fel. Idéztek a tizenkét évre ítélt egykori keresztapa, Radnai László, valamint az energolosokat és Rohácot jól ismerő Zsóvár Imre, Portik cégtársa Drobilich Gábor, de Tasnádi Péter vallomásából is. Az iratok ismertetése miatt Portiknak nem, de a Fenyő-gyilkosság másodrendű vádlottjának, Ladislav Trnkanak jelen kellett lennie. A bíró azt is közölte, hogy a vádirattal ellentétben az összevont ügyeknek Portik Tamás nem másodrendű, hanem harmadrendű vádlottja. Portik Tamás védelmét az ügyben egy kirendelt védő, Gál Zsolt látja el.
Nem tudni pontosan a megbízás körülményeit
A Csicsák Zoltán ügyész által elkészített és felolvasott vádirat szerint az elsőrendű vádlott Jozef Rohác, Drobilich Gábor megbízásából az Energol Rt. nagykőrösi telephelyén embereivel, köztük Jozef Hamalával őrző-védő tevékenységet látott el. Rohác ennek során került kapcsolatba a másodrendű vádlottal, Portik Tamással, akitől a Fogász becenevű szlovák megbízást kapott Boros József Károly megölésére, mert a sértett korábban terhelő vallomást tett Portikra, Drobilch Gáborra és Ferencsik Attilára is több – életellenes és gazdasági bűncselekménnyel kapcsolatban. ( A PestiSrácok.hu által egyedüliként közzétett videóvallomásokat itt itt itt itt itt itt és itt tekinthetik meg. ) A vád szerint Portik 1998 júliusát megelőző, de pontosan nem meghatározható időpontban azért adott utasítást Boros megölésére, hogy a sértettet elhallgattassa és az Energol-ügyben indított nyomozás bizonyítását megnehezítse. Rohác a megbízást anyagi előny fejében elfogadta, majd az általa megtervezett robbantásos merénylet előkészítésébe Jozef Hamalát is bevonta. Rohác ismeretlen körülmények között beszerezte a robbanóanyagot, és távirányításos robbantószerkezetet készített, valamint az áldozat mozgását, az általa rendszeresen használt útvonalakat is feltérképezte.
Megsérült a merénylő is
A vád szerint Jozef Rohác arra utasította Jozef Hamalát, hogy a mintegy 4500-5000 grammnyi, TNT-t tartalmazó robbanóanyagot egy Polski Fiatba rejtse el. A kocsit 1997 szeptemberében Hamala hamis okiratokkal szerzte meg és 1998 tavaszán bocsátotta Rohác rendelkezésére. Az autót Jozef Hamala a bűncselekmény elkövetése előtti napokban leparkolta az Aranykéz utca 1-3. szám előtti útszakaszon, ahol az áldozat naponta közlekedett. Rohác és Hamala a helyszínen élesítette a robbanószerkezetet, és várták a bűncselekményre alkalmas időpontot. Boros József Károly 1998. július 2-án 11 óra 44 perckor gépkocsival érkezett a helyszínre, ahol Jozef Rohác az Aranykéz utcai parkolóháznál már lesben állva várta. Pár perc múlva, amikor a sértett gyalogosan elhaladt a Polski Fiat közelében, Jozef Rohác távirányítással működésbe hozta a robbantószerkezetet, majd az általa előidézett robbantás után 11 óra 50 perckor a Türr István utca fele távozott a helyszínről. A robbantás következtében a merénylet célpontja, Boros József Károly, Csesznok Tünde, Czakó István és Szabó Gábor is életét vesztette, húszan különböző súlyosságú sérüléseket szenvedtek. Rohác a vádirat szerint az arcán és a felsőtestén szintén megsérült, sérüléseit Szlovákiában látták el, mivel a vád szerint Rohác a robbantás napján elhagyta Magyarországot, a sikeres merényletért pedig 50 millió forintot kapott Portik Tamástól.
Zsóvár adta át a pénzt Rohácnak
Portik Tamás az ügyben nem tett vallomást, azonban észrevételében abszurdnak és mesének nevezte a vádiratot. Közölte azt is, „ennek a rendszernek” nem is tesz soha vallomást. Az Energol-vezér kijelentette, nem érti, hogy 2012 nyarán őt mi alapján vették őrizetbe, amikor álláspontja szerint akkor még nem volt semmilyen rá nézve terhelő vallomás a nyomozóhatóság kezében. Az olajmaffiózó szerint ugyanis az Aranykéz utcai ügyben kulcsfontosságú Zsóvár Imre csak 2014 májusában tett rá vallomást. Portik elmondta, Zsóvár meséje alapján állítja azt az ügyész, hogy ő 50 millió forintot adott a robbantásért Rohácnak. Elhangzott, a vallomás szerint Zsóvár maga vitte el a pénzt Portik megbízásából a lévai származású férfinak Szlovákiába. Az egykori olajos azt is nehezményezte, hogy ellene az Aranykéz utcai robbantás ügyében a Vizoviczki-ügyben nagyon súlyos bűncselekményekkel vádolt Gulyás Imre és Hopka Lajos is nyomozott. Portik kiemelte, jogilag és erkölcsileg is megkérdőjelezhető, hogy az ellene most eljáró rendőrök is együtt nyomoztak ebben az ügyben Gulyásékkal. De a fővádlott megemlítette azt is, hogy Tanyiék látták el Vizoviczki védelmét, utalva arra, hogy a letartóztatott főrendőrök még a Romkert felgyújtásával gyanúsított férfivel is jó kapcsolatot ápolhattak. De az energolos ennél is tovább ment, és Kátay Elektől Chilkó Ferencig több rendőrt is felsorolt, akik valamilyen bűnös kapcsolatban lehettek a rá Zsóváron kívül szintén vallomást tevő – állítása szerint –, több súlyos bűncselekményekre utasítást adó Radnaival és körével. Portik a Prisztás-ügyhöz hasonlóan azt hangoztatta, hogy politikai okokból került a vádlottak padjára, és a rendőrség – akár bizonyítékok kreálásával is – mindent elkövet, hogy folyamatosan pszichikai nyomás alatt tartsa.
Gyárfás Tamás fejére vádalkuztak volna Roháccsal
Rohác hozzászólásában megerősítette a Portik által elmondottakat, s arról számolt be, hogy a Fenyő-gyilkosság nyomozása során Gulyásék őt is nyomás alá helyezték. A szlovák férfi azt mondta, hogy az NNI bűnszervezetek elleni főosztályának volt vezetője vádalkut ajánlott neki, amelyben Portikra és/vagy Gyárfás Tamásra kellett volna beszélnie. Ám Rohác, mivel neki elmondása szerint semmi köze ehhez a bűncselekményhez, nem állt kötélnek. Portik erre reagálva ismét szót kért, majd elmondta, hogy ő már össze sem tudja számolni azokat az eseteket, amikor a rendőrök különböző gyilkossági ügyek ejtésének felkínálásával arra akarták rábírni, hogy tegyen vallomást különböző emberekre. Állítólag még házi őrizetbe is kerülhetett volna, ha beszél.
Nem került szóba a Prisztás- és Cinóber-gyilkosság
A PestiSrácok.hu tegnap írt arról, hogy mivel a Fővárosi Ítélőtábla október 2-án hatályon kívül helyezte a Prisztás-ügy elsőfokú ítéletét, és arra utasította a törvényszéket, hogy az 1996-os emberölési ügyet is egyesítse az Aranykéz utca robbantás és a Fenyő-gyilkosság perével (a végzéssel egyébként a Legfőbb Ügyészség nem értett egyet, és jogorvoslatért fordult a Kúríához, amiről a legfőbb bírói fórum december 4-én tárgyal), elképzelhető, hogy a Cserni János vezette tanács a keddi tárgyalási napon végrehajtja a táblabíróság jogerős végzését. A tárgyaláson azonban szóba sem került a Prisztás-gyilkosság. Ahogy az sem, mi lesz a Portikot és Rohácot szintén érintő Cinóber-üggyel. Ifjabb Balsai István, a Prisztás-gyilkosság harmadrendű vádlottjának kirendelt védője ugyanis arra hívta fel korábban portálunk figyelmét, hogy a szeptemberben egyesített eljárást – a Kúria 2013-as jogegységi döntése alapján – az elsőfokú bíróságnak azonnal fel kellene függesztenie a Cinóber-ügy nyomozásának befejezéséig.
A per csütörtökön iratok ismertetésével folytatódik.
Címlapfotó: Mészáros Péter/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS