A milliárdos uniós megbízást elnyert Altus Zrt. konzorciumi partnereként a Gyurcsány- és a Bajnai-kormány udvari beszállítója, az IFUA Horváth & Partners német anyacége ellenőrizheti a fejlesztéspolitika magyarországi működését – derítette ki a PestiSrácok.hu. Portálunk utánanézett és kiderült, Gyurcsány Ferenc és Dobrev Klára családi biznisze mögé felsorakozó konzorcium egyik “németnek” álcázott tagja az a Horvath and Partners Gmbh, amelynek magyarországi leánycége az IFUA Horvath and Partners. Utóbbi a Gyurcsány- és Bajnai-kormányok egyik gondosan kiválasztott és a szocialista kabinetek által futtatott vállalkozása, amely 2010 előtt milliárdokat söpört be az állami szférától, és amely aztán így a kormányváltás utáni elszámoltatási ügyekbe is látványosan bekerült. Pikáns, hogy a haveri cégnek korábban az a Borka-Szász Tamás volt a tanácsadója, aki most a DK egyik elnökségi tagja. Az IFUA tanácsadói között Borka-Szász felesége is feltűnt. Gyurcsányék az uniós forrásokkal is ott folytatják, ahol a közpénzekkel abbahagyták.
SZARVAS SZILVESZTER – PestiSrácok.hu
Gyurcsányék uniós megbízatásának köszönhetően a szocialista kormányok egyik kedvenc, milliárdokkal kitömött tanácsadó cége, a kormányváltás utáni elszámoltatás epizódszereplője, az IFUA Horváth & Partners német anyacége ellenőrizheti a fejlesztéspolitika magyarországi működését – nézett utána a PestiSrácok.hu. Portálunk azután vette górcső alá az Altus Zrt. konzorciumi partnereit, hogy Gyurcsány Ferenc Brüsszelben bejelentette, “a konzorciumon belüli munkaszervezés alapján Magyarországon nem az Altus az, amelyik a projekt keretében eljár, hanem egy osztrák vagy egy német cég megbízásából egy magyar szakértő”. Márpedig Gyurcsány cége két német, a GIZ – Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit és a Horvath and Partner GmbH-val, valamint egy osztrák, a CEU Consulting céggel állt össze az uniós munkához. Információink szerint a Horvath and Partner GmbH feladata lehet a magyar fejlesztéspolitika vizsgálata.
A szocik futtatták a vállalkozást
A Gyurcsány Ferenc és Dobrev Klára családi biznisze mögé felsorakozó konzorcium szóban forgó “német” tagjának az IFUA Horvath and Partners a magyarországi leánycége. Utóbbi a Gyurcsány- és Bajnai-kormányok egyik gondosan kiválasztott és a szocialista kabinetek által futtatott vállalkozása, amely 2010 előtt milliárdokat söpört be az állami szférától, és amely aztán így a kormányváltás utáni elszámoltatási ügyekbe is látványosan bekerült. Az IFUA állami megrendeléseit 2010-ben Papcsák Ferenc, akkori elszámoltatási kormánybiztos vette górcső alá. A vizsgálat eredményeit Papcsák sajtótájékoztatón is ismertette. A Magyar Nemzet akkori összefoglalója, cikke szerint egyes cégek, így például az IFUA is szervezetten, előre kiválasztottként adott tanácsokat a Gyurcsány- és Bajnai-kabinetnek. Papcsák Ferenc akkor úgy fogalmazott a napilapnak, hogy “a közpénz kiszivattyúzása nem egyszerű ügyletek keretében történt, hanem bonyolultan és gondosan előkészítetten, amelyekben az állami kapcsolatrendszerüket hasznosító szereplőket lelkiismeretlen pénzügyi zsonglőrök és profi jogászok segítették”.
Gyurcsány érkezésével a cégek étvágya is megnőtt
Papcsák közpénzekkel gazdálkodó költségvetési szervek, intézmények, állami cégek és magántársaságok közötti szerződéshalmazokat is bemutatott, a sajtótájékoztatón elsősorban 12 tanácsadói cég szerződését elemezte. Olyanokét, amelyek 2002 és 2010 között milliárdos nagyságrendben jutottak állami megrendelésekhez. Kiderült, a szocialista kormányok 636 szerződést kötöttek a tanácsadó cégekkel, értékük bruttó 12 milliárd forintra rúgott, amelyből 9 milliárd megbízási, tanácsadási díjakra ment el. Az adófizetők 9 milliárdjából csaknem 8 milliárdot négy cég, cégcsoport között osztottak szét. Ezek a Telkes-cégcsoport, az IFUA Horváth & Partners, a Deloitte Tanácsadó Zrt. és a Develor Tanácsadó Zrt. Érdekes, hogy az említett cégek szerződéskötési étvágya és az állam pénzkiadási kedve a második Gyurcsány- és a Bajnai-kormány idején nőtt meg jelentősen, hiszen a 7,8 milliárdos összegből 6 milliárd arra az időszakra esett. Az IFUA pédlául csaknem nettó 2,5 milliárd forintot söpörhetett be az állami szférától 2007 és 2010 között.
Központilag szervezett alkalmazás
A PestiSrácok.hu Papcsák Ferencet is megkereste az IFUA Horváth & Partners akkori, Gyurcsány-érában kötött tanácsadói szerződéseivel kapcsolatban, a politikus kérdésünkre felidézte, az IFUA és a szóban forgó cégek alkalmazását központilag szervezték, a vállalkozások indokolatlanul magas, kirívó díjazásban részesültek és megbízásukkal kapcsolatban egyéb szabálytalanságok is felmerültek. Papcsák Ferenc megismételte, 2002 és 2010 között külsős tanácsadóként szinte kizárólag ezeket a vállalkozásokat bízták meg a költségvetési szervezetek és az állami cégek jelentős része. Leginkább a második Gyurcsány-kormány idején futtatták fel a cégeket, az állami szektorban szinte kézről kézre adták ezt a néhány társaságot, és több esetben a közbeszerzési törvény megkerülésével, kijátszásával alkalmazták őket.
Draskovics utasítása
Papcsák Ferenc egy példát is felelevenített, amely a magántársaságok központilag szervezett alkalmazását bizonyította. “Annak ellenére, hogy az IFUA 2005 és 2008 között folyamatosan, évről évre készített a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága (BVOP) gazdasági társaságainak működtetésére vonatkozó anyagokat, általában több millió forintért, 2008 decemberében mégis, újabb ajánlatkérő levelet küldött az IFUA részére Tóth László, büntetés-végrehajtási vezérőrnagy. A vezérőrnagy rögzítette, hogy Draskovics Tibor igazságügyi és rendészeti miniszter szóbeli utasítására keresi meg az IFUA-t, és kér ajánlatot tőle tanulmány készítésére. A szerződésre semmi szükség nem volt, azonban Draskovics elvárásainak megfelelően 2009-ben mégis aláírtak egy hatmillió forintos kontraktust“ – mondta Papcsák Ferenc.
Luxusszállókba szervezett tréningek
A politikus szerint azt is megállapították, hogy voltak olyan szerződések, amelyeknek részben, vagy teljesen hiányzott a teljesítést igazoló dokumentációja. “Ennek egyik kirívó példája volt a 2009-es, az ORFK és az IFUA között a rendőrség projektmenedzsmenti támogatására kötött szerződése. Az előző kormányzati ciklusok házistratégia- és működésimodell-készítőjének tekinthető IFUA százszámra kötötte a szerződéseket állami partnerekkel, pedig az apparátus elláthatta volna az IFUA munkáját” – fogalmazott Papcsák Ferenc. 2010 előtt az IFUA a „Controlling Akadémia képzésre” is tömegesen kötött szerződéseket, ahová az állami cégek egymás után küldték a „controllernek” kiképzendő munkavállalóikat. Az IFUA által megszervezett, százmilliókba kerülő, luxusszállókban tartott vezetői továbbképzéseknek, csapatépítő tréningeknek se szeri, se száma nem volt.
Haveri cégből a DK-ba
Érdekes, hogy 2007-ig az a Tóth András is az IFUA Horváth & Partners Kft.-nél tevékenykedett, aki később Gyurcsány Ferenc miniszterelnöki kabinetjének szakpolitikai igazgatója lett. Pikáns az is, hogy a haveri cégnek korábban az a Borka-Szász Tamás volt a tanácsadója, aki most a DK egyik elnökségi tagja. Az IFUA tanácsadói között Borka-Szász felesége is feltűnt…
2010 után is volt meló
Megjegyzendő ugyanakkor, hogy az IFUA nem csak Gyurcsányéktól kapott zsíros szerződéseket, a szociálliberáris kormányok egyik legtöbbet foglalkoztatott tanácsadó cége 2010 után a polgári kormány tárcáinak működését is elemezhette 50,5 millió forintért. A kontraktust a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) kötötte a céggel, a tárca részéről Gál András Levente kormánybiztos szignálta a dokumentumot. A szerződés megkötése azért is érthetetlen volt, mert az IFUA a kormányváltás után nyilvánosságra hozott úgynevezett Papcsák-lista második helyére került, az elszámoltatási kormánybiztos pedig egyértelműen a Gyurcsány–Bajnai időszak egyik „közpénzek szivattyúzásában” közreműködő tanácsadójaként titulálta az IFUA-t. Miután nyilvánosságra került, hogy Gál András Levente szerződést kötött a céggel, a kormánybiztosnál a Magyar Nemzet kért magyarázatot az ügyre. Gál András Levente akkor azt hangsúlyozta a napilapnak, hogy a külső tanácsadással megbízott IFUA nyílt uniós közbeszerzési eljárás keretében nyert, ahol rajta kívül még két vállalat pályázott. Gál András Levente szerint „a legalacsonyabb árat és legjobb szakmai programot ajánló céggel kötöttek szerződést, amit a jogszabályoknak megfelelően nyilvánosságra hoztak”…
A rendőrség lezárta a nyomozást
Érdekes az is, hogy Papcsák Ferenc vizsgálata alapján a Nemzeti Nyomozó Iroda indított büntetőeljárást Gyurcsányék tanácsadói megbízásainak ügyében, de információink szerint a nyomozást bűncselekmény hiányában lezárták… Papcsák Ferenc a PestiSrácok.hu-nak leszögezte, “a rendőrség annak ellenére zárta le a nyomozást, hogy a napnál is világosabb volt, milyen polipszerű összefonódások uralták a Gyurcsány- és Bajnai-kormány közpénzköltéseit, és hogy milyen udvari beszállítók jutottak óriási összegekhez“.
Ott folytatják, ahol abbahagyták
Azzal kapcsolatban, hogy Gyurcsány Ferenc cége, az Altus Zrt. milliárdos uniós megbízatásánál is együtt dolgozik a Horvath and Partners-szel, Papcsák Ferenc úgy nyilatkozott, hogy “méltatlan, nonszensz és felháborító, hogy Gyurcsány Ferenc ott folytatja, ahol kormányon abbahagyta, csak most az Európai Unió megbízásából”.
Heil Péter gründolta
Ismert, a PestiSrácok.hu tudta meg azt is, hogy Gyurcsány Ferenc milliárdos cégében, az Altus-ban betöltött pozíciója révén a balliberális kormányok EU-s támogatási rendszerének kiépítésében kulcsszerepet vállaló Heil Péter, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség korábbi második embere auditálhatja a fejlesztéspolitika és uniós támogatások elköltésének magyarországi működését. Heil Péter mostani, “ellenőri” szerepe azért is pikáns, mert korábban az NFÜ elnökhelyetteseként az ő kezében összpontosult az uniós pénzek lehívásának szabályozási, informatikai, pályázati rendszere, amely a piac szerint megbukott. A rendszer ugyanis lassú, bürokratikus és ügyfélellenes volt. Portálunk megtudta, az audit miatt az Altus már megkereste a magyarországi minisztériumokat. A PestiSrácok.hu információi szerint a tárcákhoz Heil Péter e-mail címéről érkeztek az Altus levelek, amelyekben Gyurcsány cége arra szólított fel, hogy a minisztériumok szolgáltassák ki a szükséges adatokat. Az Altus 5 millió eurót, mintegy másfél milliárd forintot kereshet azon, hogy átvilágítja az azóta jelentősen átalakított, de Heil által gründolt, majd ellenzékből Heil által is kritizált rendszert.
Szindikátusi szerződés a háttérben?
Portálunk szerdán Csizmadia Lászlónak, a CÖF alapítójának a PestiSrácok.hu számára készített cégjogi elemzését is közzétette. Csizmadia szerint ugyanis Gyurcsány Ferenc az egyszemélyes tulajdonában álló Altus Zrt. részvényeit ez év februárjában megfelezte, elsőbbségi részvényekre és törzsrészvényekre. “Furcsa helyzet ez, felvetődhet, hogy az Altus által elnyert ötmillió eurós uniós pályázat kapcsán a háttérben szindikátusi szerződés állhat, s a projekt elnyerésében más személyek is érdekeltséggel rendelkeznek“ – olvasható Csizmadia László elemzésében. Csizmadia az Altus előéletét is átvilágította. Kiderült: a kiprivatizált Apró-Gyurcsány-vagyon kezelésével foglalkozó Altusnak szinte semmilyen referenciája nincs az uniós megbízás elvégzéséhez.
A vezető képet Beliczay László, az MTI fotósa Pekingben készítette Gyurcsány Ferencről és Dobrev Kláráról.
Helyreigazítás
A pestisracok.hu 2015. május 28-i kiadványában „A Gyurcsány-kormány udvari beszállítója az Altus uniós milliárdjaiból is kaszál” című cikkünkben
– hamisan állítottuk, hogy voltak olyan szerződései az Ifua Horváth & Partners Kft.-nek,
amelyeknek részben vagy teljesen hiányzott a teljesítést igazoló dokumentációja;
– hamisan állítottuk, hogy az Ifua Horváth & Partners Kft. által megszervezett, százmilliókba kerülő,
luxusszállókban tartott vezetői továbbképzéseknek, csapatépítő tréningeknek se szeri, se száma nem
volt;
– hamisan állítottuk, hogy az Ifua Horváth & Partners Kft. megbízásaival kapcsolatban
szabálytalanságok is felmerültek;
– hamisan állítottuk, hogy több esetben a közbeszerzési törvény megkerülésével, kijátszásával
alkalmazták az Ifua Horváth & Partners Kft.-t.”
Facebook
Twitter
YouTube
RSS