A PestiSrácok.hu kérdésére nemzeti ügynek nevezte és nem kívánta kommentálni az Altus Zrt. uniós megbízását Manfred Weber, az Európai Néppárt (EPP) frakcióvezetője. Az Angela Merkel vezette konzervatív CDU bajor testvérpártjának európai parlamenti képviselőjét ma, a pártcsalád képviselőcsoportjának kibővített elnökségi ülése után kérdezte portálunk, de Weber most nem kívánt Gyurcsány Ferenc cégének 5 millió eurós uniós szerződésével foglalkozni.
Ismert, május 19-én Strasbourgban Orbán Viktor miniszterelnök a PestiSrácok.hu kérdésére skandalumnak, botránynak nevezte a Gyurcsány Ferenc volt kormányfőhöz köthető Altus Zrt. európai bizottsági megbízását. Orbán Viktor portálunknak úgy fogalmazott: már elég régóta koptatja az Európai Unió “padjait”, de ilyen pártfinanszírozási skandalumot és botrányt, mint amibe most keverte magát az Európai Unió, még nem látott. “Nem kétséges, hogy miről beszélünk, arról beszélünk, hogy üzleti megbízatásnak álcázott formában európai uniós pénzt adnak egy olyan cégnek, amely egyértelműen pártpolitikai célokra is használja ezeket a forrásokat. Ezt még a vak is látja” – fogalmazott Orbán Viktor. Mint megjegyezte: az ügynek van egy magyar dimenziója, amelyet majd otthon rendeznek, de emellett viszont van egy európai dimenziója is.
Ismert az is, kedden az Altus-ügy is napirendre került Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter, és Walter Deffaa regionális politikáért felelős uniós főigazgató brüsszeli megbeszélésén. Lázár elmondta: a kormány számára elfogadhatatlan, hogy az Altus vezette konzorcium 5 millió eurós megbízást kapjon magyarországi pályázatok felülvizsgálatára, monitoringjára, és ennek a döntésnek a felülvizsgálatát kéri.
Lázár János arra az álláspontra helyezkedett, hogy a bizottság a pályázat odaítélésekor nem vizsgálta az összeférhetetlenséget és az elfogultságot, erről az Altusnak pusztán levélben, önként kellett nyilatkoznia. “Véleményem szerint az Európai Bizottság nem járt el kellő körültekintéssel, és súlyos hibát követett el, amikor ezt a nyilatkozatot elfogadta” – hangsúlyozta a miniszter, elmondva azt is, hogy mindezzel Walter Deffaa nem értett egyet, s határozottan visszautasította az állításokat.
Lázár tudatta, hogy betekintést kért a pályázat minden dokumentumába, s azt kérte a főigazgatótól, hogy az iratokat hozzák nyilvánosságra, de ezt a bizottság egyelőre nem teszi meg, a főigazgató egyelőre úgy reagált, hogy erről egyeztetnie kell a bizottság jogászaival. “Úgy tudom, hogy ezeknek az adatoknak és információknak a megismeréséhez minden választópolgárnak, így a kormánynak is joga kell, hogy legyen” – húzta alá Lázár, reményének adva hangot, hogy a bizottság, amely kényesen ügyel az uniós pénzek magyarországi felhasználására, magával szemben sem alkalmaz kevésbé szigorú szabályokat.
“Az első kifizetett eurócenttel tiltott pártfinanszírozás valósul meg” – hangoztatta véleményét Lázár János, rámutatva, hogy az Altus tulajdonosa, Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök, jelenleg parlamenti képviselő jelentős pénzügyi támogatást nyújt az általa vezetett Demokratikus Koalíciónak (DK). Ha az Altusnak adnak pénzt, akkor Gyurcsány Ferencnek adnak pénzt, ha neki adnak pénzt, a DK-nak adnak támogatást – világított rá a miniszter, aki szerint erre ugyanakkor Deffaa “nem volt nyitott”, s írásbeli előterjesztést kért, amelyet Lázár szerdán be is fog nyújtani. Lázár János megjegyezte, hogy ha ugyanez egy fideszes politikusról derülne ki, az is tiltott pártfinanszírozásnak minősülne.
Manfred Weber (CSU) a fideszes Szájer Józseffel, az Európai Néppárt frakcióvezető-helyettesével közösen tartott sajtótájékoztatón egyébként sikeresnek és eredményesnek nevezte a pártcsalád budapesti elnökségi ülését. Weber fontos témakörnek nevezte a bevándorlás kérdését, mivel ez mindenki problémája, és nagyon komoly kihívások elé állítja az uniót. A frakcióvezető ismételten hangsúlyozta, hogy a konfliktuszónákból, így a polgárháború sújtotta Szíriából érkezők iránt befogadónak kell lennie az uniónak, az érkezők kétharmadát jelentő gazdasági menekülteket viszont haza kell küldeni. Kérdésre válaszolva hangsúlyozta, hogy az uniónak elsősorban a saját ifjúságát kell szem előtt tartania, hiszen fiatalok millióinak nincs munkája.
Szájer József leszögezte, kiváló az együttműködés a Fidesz és az EPP tagjai között, a kérdésekről és a problémákról ugyanazt gondoljuk, de a jövőben intenzívebb megbeszéléseket kell folytatnunk egymással.
SZARVAS SZILVESZTER – PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS