Három korábbi magas rangú állami vezetőt is nevesít az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) abban a zárójelentésben, amelyben a szervezet a 2011 és 2015 közötti, uniós forrásokból finanszírozott magyarországi projekteket vizsgálta és amelyben összeférhetetlenség gyanúja miatt indított vizsgálati eredményekről is beszámol – értesült a PestiSrácok.hu. Portálunk információi szerint az OLAF Molnár Ágnest, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium korábbi államtitkárát, Petykó Zoltánt, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) elnökét és Schváb Zoltánt, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium egykori közlekedésért felelős helyettes államtitkárt is megnevezte a vizsgálati anyagában, mint akikkel kapcsolatban az összeférhetetlenség gyanúja is felmerült bizonyos projekteknél.
Úgy tudjuk, Molnár Ágnes esetében azt vizsgálta az OLAF, jelent-e összeférhetetlenségét, hogy férje, Sopron alpolgármestereként a fejlesztési pénzek kiosztása felett is diszponál, ám a politikust végül nem marasztalta el a hatóság, az összeférhetetlenséget végül nem állapították meg. A PestiSrácok.hu értesülései szerint Molnár Ágnes esetleges összeférhetetlenségét összesen 45 millió euró, míg Petykó Zoltánét összesen 9,17 milliárd forint kifizetésekor vizsgálta az OLAF.
Pikáns, hogy Schváb Zoltán és Petykó Zoltán is a Simicska-birodalomból került kormányzati pozícióba. Petykó és Schváb is a Közgép Zrt.-től ejtőernyőzött, előbbi ugyanis 2007 és 2010 között volt a cég felügyelőbizottsági elnöke, míg utóbbi a Közgép építési igazgatója volt.
A PestiSrácok.hu természetesen az OLAF által megnevezett politikusokat is megkereste az ügyben. Schváb Zoltánt és Petykó Zoltánt nem tudtuk elérni, míg Molnár Ágnes nyomatékosította, nem tud az OLAF vizsgálatáról.
“Nekem ez újdonság, nincs információm arról, hogy érintett lennék bármilyen vizsgálatban. Nem értem ezt az egészet, mert én mindig is a szabályok betartásával végeztem a munkámat. Éppen ezért semmilyen vád nem fogalmazódhat meg velem kapcsolatban. 2010 óta, az Orbán-kormány felállása óta az uniós pénzek kifizetése, a fejlesztési források elosztása is szabályosan működik Magyarországon, így azt sem érheti kritika” – szögezte le Molnár Ágnes.
Kérdéseinket az OLAF-nak is elküldtük, választ még nem kaptunk.
Emlékezetes, a Népszabadság ma brüsszeli forrásaira hivatkozva arról írt, hogy a Miniszterelnökség egyik vezető munkatársával, Homolya Róberttel kapcsolatban tárt fel bizonyítható összeférhetetlenséget az OLAF, a szervezet már közölte is a megállapításait a tárcával. A napilap szerint a Pro Vital Zrt.-hez és a Homolya Ügyvédi Irodához vezetnek az OLAF-jelentés szálai. A Népszabadság birtokában lévő dokumentum szerint az OLAF 2010 őszén kapott jelzést arról, hogy súlyos szabálytalanságok történhettek Magyarországon, és hogy a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség akkori vezetésében személyi összeférhetetlenség állhat fenn. A lap állítja, a vizsgálat konkrétan megnevezte Homolya Róbertet, aki a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség végrehajtási elnökhelyettese volt, jelenleg pedig miniszteri biztosként a közbeszerzési rendszer kialakításának koordinálását végzi a Miniszterelnökségen.
“A dokumentum nyolc olyan projektet említ, amelyben a szakember összeférhetetlensége bizonyítást nyert. Ezek döntő többségükben olyan uniós támogatásból megvalósuló projektek – a többi közt Székesfehérváron, Abádszalókon, Tiszacsegén és Lébényben –, amelyekben még a 2010-es elsöprő Fidesz-győzelem előtt hirdettek nyertest, és amelyekben közbeszerzési tanácsadóként vagy annak alvállalkozójaként Homolya Róberthez köthető cégek vettek részt” – olvasható a Népszabadságban. A napilap kérdésére Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter elismerte, hogy megkapták az anyagot, s azt tanulmányozni fogják. A tárcavezető szerint az összeférhetetlenség Homolya esetében nem bizonyított, az említett posztokat még nem töltötte be, amikor a támogatási döntések megszülettek. „Nem volt ilyen párhuzam” – fogalmazott a Népszabadságnak a Miniszterelnökség első embere. A napilap Homolya Róberttel kapcsolatban egy konkrét, a székesfehérvári Szent István Király Múzeum 651 millió forintos projektjét is megnevezi, mint ahol az OLAF szerint bizonyított az összeférhetetlenség. A PestiSrácok.hu úgy tudja, Homolya esetében összesen 7 milliárd forintnyi, gyanús támogatási összeg kiosztását vizsgálta az OLAF. Lázár János jelezte, az OLAF anyagára konkrét észrevételekkel válaszolnak.
PestiSrácok.hu
Kezdőkép: PestiSrácok.hu; a képen balról jobbra Molnár Ágnes, Schváb Zoltán és Petykó Zoltán látható
Facebook
Twitter
YouTube
RSS