Egy visszaélésre hívta fel a PestiSrácok.hu figyelmét a zalaegerszegi Kölcsey Ferenc gimnázium igazgatója. Szűcs Gergelyt a szerdára meghirdetett polgári engedetlenségi akcióval kapcsolatban kerestük meg. Kíváncsiak voltunk, hogy az intézményében hányan vettek részt a Pukli-féle mozgalom akciójában. Az intézményvezető elárulta, mindössze két kolléga és pár diák töltötte az első órát az intézmény kapuin kívül. A pláne azonban nem ez volt a történetben, hanem, hogy egy nappal korábban egy közösségi oldalon egy számára teljesen ismeretlen személy jelentette be, hogy a zalaegerszegi Kölcsey Ferenc gimnázium is felsorakozik a „Puklisták” mögé. Ezután járt utána az ügynek, s kiderült: a Tanítanék mozgalom oldalán akár blöfföléssel, bárki bárkit vagy bármely iskolát hozzáadhatott a “tiltakozó tömeghez”. A regisztráció valódiságát senki nem ellenőrizte.
Egy számára teljesen ismeretlen személy írta be az „Egyórás tiltakozás az oktatás szabadságáért” címmel megjelent Facebook eseménybe, hogy a teljes Kölcsey Ferenc gimnázium részt vesz a március 30-ra meghirdetett polgári elégedetlenségi akcióban. Az igazgató meglepődve tapasztalta a számára is új információt. Ekkor ment föl a Tanítanék oldalára, és pár kattintás után ült ki arcára az igazi döbbenet. Az „Egyórás tiltakozáshoz”-hoz való csatlakozást egy Google-űrlap kitöltésével lehetett jelezni, amelyhez azon túl, hogy meg kellett adni a város és az intézmény nevét, semmi másra nem volt szükség. Ergo bárki bármilyen intézményt vagy szervezetet „csatlakoztathatott a mozgalomhoz” önhatalmúlag.
„Bárki, bárkit bármikor fel tud regisztrálni erre a felületre, mert az iskola meg a város nevét kötelező beírni, de azt hogy kiírta vagy hogy hogy mi köze van az intézményhez azt már nem kellett kitölteni”
A zalaegerszegi Kölcsey gimiben egyébként mindössze 2 kolléga és pár diák töltötte a tanterem helyett a friss tavaszi levegőn az első órát. Tőlük összesen ennyien vettek részt a „tüntetésen” – mondta Szűcs Gergely. Azt azonban nem érzi túl korrektnek az igazgató, hogy a Tanítanék és a köré szerveződök, az ügyük előtt tolják a gyerekeket.
„Könnyen teljesíthető dolgokat kérnek a gyerekektől. Vegyenek kockásinget, vagy ne jöjjenek suliba. A gyerekek így könnyen Petőfívé válnak, de ez valójában nem az ő meccsük!”
Számára egyébként a március 15-re szervezett Kossuth téri tüntetésen az is kiderült, a mozgalom a kormánnyal valójában nem kíván meggyezni. Ugyanakkor hozzáteszi azt is, hogy szükség volt az elégedetlenségi hullámot elindító miskolci Hermann Ottó gimnázium levelére, ahhoz, hogy a kormány észrevegye mekkora a baj a közoktatásban.
Időt kell hagyni
A zalaegerszegi Kölcsey Ferenc gimnázium is aláírta az „Én tényleg tanítanék…” című felhívást. A kilenc iskolaigazgató időt kért a hivatalos tárgyalások lefolytatására és türelemre szólított fel a kollégákat. Álláspontjuk szerint súlyos következményei lehetnek, ha „hűbelebalázs” módjára, gyorsan átgondolatlan megoldások születnek a közoktatást érintő problémákra.
Vitathatatlanul kell a változás – de ez nem varázsütésre fog megtörténni
A Kölcseynek visszalépés volt a központosított rendszer bevezetése. A Klik elindulása óta nehezebb lett az élet az iskolában – mondja az igazgató. De például ismer olyan tanintézményt – nem is egyet – amelynél a centralizáció előrelépés volt a korábbi állapothoz képest. Szűcs Gergely a Nemzeti Alaptanterv kapcsán úgy fogalmazott, azt a törvény szerint is 5 évente felül kell vizsgálni, amely egyébként jövőre lenne esedékes. Kiemelte, hogy mielőbb rendezni kell az iskolatitkárok bérhelyzetét. Mivel ők nem pedagógusok, eddig sorra kimaradtak a fizetésemelésből, viszont a munka oroszlán része az övék. A tanárok és a diákok túlterheltsége sem kérdés. Náluk van olyan osztály, ahol a gyerekeknek heti 36 órája van, a pedagógusok pedig túlhajszoltak a helyettesítések miatt. Azt látni kell azonban, hangsúlyozta az igazgató, hogy nem fog minden varázsütésre megváltozni. Véleménye szerint a kormány részéről megvan a hajlandóság a változtatásra, a Köznevelési Kerekasztal előtt pedig ott vannak a megoldásra váró problémák. Folynak a tárgyalások a sztrájkbizottsággal is, úgy látja hagyni, kell a feleket megegyezni.
Vezető fotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS