Gyurcsány ragadozóként mint zsákmányára tekintett az MSZP-re, amelyet személyes ambíciói kiélésére használt – hangsúlyozta Schmidt Mária a tíz évvel ezelőtti hírhedt őszödi beszéddel kapcsolatban tartott konferenciabeszélgetésen. A Terror Háza igazgatója elmondta, a baloldal azt is Gyurcsánynak köszönheti, hogy a kettős állampolgárságról szóló népszavazás után nem szólhat hozzá a nemzeti kérdésekhez. A volt miniszterelnökkel együtt ugyanakkor eltűntek az egykori megmondóemberek, akik hol Brüsszel, hol Berlin, hol Washington elvárásait közvetítették hazánk felé, mára nem tudják tematizálni a közbeszédet, ahogyan újabban a bevándorlás kérdésében sem sikerült ez. Galló Béla politológus arról beszélt, az őszödi beszéd fontos, de jelentősége túl van dimenzionálva. Gyurcsány Ferenc egész politikai tevékenységéből az látszik ugyanis, hogy egyedül a hatalom megszerzéséhez van tehetsége. Megadja Gábor eszmetörténész ugyanakkor kiemelte, az nem nevezhető igazságbeszédnek, ha félrelépünk, de azt nem az érintettel közöljük, hanem csak a haverokkal.
Böszmeségem története címmel rendezett kereasztal-beszélgetést a XXI. Századi Intézet az őszödi beszéd tíz éves évfordulója alkalmával. A Terror Háza múzeumban tartott eseményen felszólalt Schmidt Mária, a Terror Háza Múzeum főigazgatója, Gulyás Gergely, az Országgyűlés alelnöke, Schiffer András ügyvéd, volt országgyűlési képviselő, Galló Béla politológus és Megadja Gábor eszmetörténész. A Schiffer András és Gulyás Gergely gondolatait összefoglaló korábbi cikkünket itt olvashatják.
Gyurcsány kivégezte a baloldalt
Schmidt Mária a beszélgetésen kifejtette, a zárt körben elmondott beszédben nemcsak azt vallotta be Gyurcsány Ferenc, hogy kormányzását hazugságra alapította, de azt is, hogy ezt a politikát akarja folytatni, ezzel tulajdonképpen aláásta a demokráciát. Schmidt Mária szerint Gyurcsány ragadozóként mintegy zsákmányaként tekintett az MSZP-re, amelyet személyes ambíciói kiélésére használt ki. Tulajdonképpen kirabolta a szocialista pártot, elvette az identitását, a működőképességét aztán otthagyta. Ezzel alapvetően megáltoztatta az egész pártstruktúrát Magyarországon.
A Terror Háza főigazgatója arról is beszélt, minősíthetetlen volt a bírók, a bírói testület tevékenysége, hiszen sorozatban ítélték első fokon két évre azokat a fiatalokat, akik nem is csináltak semmit. Ezeket az ítéleteket másodfokon mind hatálytalanították, ebből is látszik, hogy megalapozatlanok voltak. Ugyanakkor ezek a bírók mind a mai napig „itt vannak velünk”, és mitől tanultak volna meg jobban ítélkezni.
A baloldal Gyurcsány óta nem szólalhat hozzá a nemzeti kérdésekhez
Schmidt Mária felidézte, Gyurcsány Ferenc semmiben sem vállalt közösséget az MSZP hagyományaival. Úgy gondolta, a választók akarata ellenére ő az SZDSZ neoliberális politikáját fogja megvalósítani, mert ez a külföldnek jobban tetszett, itthon pedig elitebbnek számított. A volt miniszterelnök fokról-fokra liberalizált a pártot, amely egy idő után már nem ismert magára, és erre a szavazók sem voltak vevők. Gyurcsány a kettős állampolgárságról szóló népszavazás kapcsán minősíthetetlen kampányba kezdett. Ennek köszönhető, hogy az MSZP, vagy a baloldal azóta sem szólhat hozzá normálisan a nemzeti kérdésekhez.
Itthon gyűlölték, külföldön mégis jó sajtója volt
A főigazgató arról is beszélt, hogy a jelenlegi kormány felismerte, a 2008-ban kirobbanó világgazdasági válságra saját modell kell, amely nem azoknak a gazdasági központok elvárásait valósítja meg válságkezelés gyanánt, amelyek a válságot okozták. Ha ebbe a csapdába beleléptünk volta, most ott tartanánk, mint Görögország. Az igazgató szerint Gyurcsány politikája jól példázza, hogy nem lehet a magyar nemzeti érdekeket külső központoknak alárendelni, nem fordulhat elő, hogy egy magyar miniszterelnök saját legitimációját külföldi hatalmi központok dicséretében keresse. Gyurcsány Ferencet és politikáját gyűlölték a magyar emberek, miközben külföldön jó sajtója volt, ebből is látszik hogy a külföldi hatalmi központok legitimációja nem számít. A Terror Háza főigazgatója elmondta még, hogy az őszödi beszéd hatásának köszönhetően a baloldali ellenzék megszűnt, intellektuálisan nincs jelen, nincs mondanivalója az országnak. Az egykori megmondóemberek, akik hol Brüsszel, hol Berlin, hol Washington elvárásait közvetítették felénk, mára nem tudják tematizálni a közbeszédet, ahogyan újabban a bevándorlás kérdésében sem sikerült ez.
A hatalom megszerzéséhez értett
Galló Béla politológus vélemény szerint maga az őszödi beszéd fontos, de jelentősége túl van dimenzionálva. Gyurcsány Ferenc azért bukott meg, amit az őszödi beszéd előtt és után tett, vagy nem tett. Ez a politikai teljesítmény ugyanis arra bizonyíték, hogy Gyurcsánynak pusztán ahhoz volt tehetsége, hogy megragadja a hatalmat, megtartani, kormányozni ugyanakkor nem tudott. A politológus szerint ugyanakkor Gyurcsány jelenléte hasznos a Fidesznek. Egy politikus ugyanis azt is figyelembe veszi, ha egy unszimpatikus politikai ellenfél a pályán marad, és ez is történt.
Galló Béla is elmondta, Gyurcsány szétrombolta azt a szakértelmi imázst, amellyel az Antall-kormányt még le tudta győzni az MSZP. Gyurcsány országvezetési inkompetenciájával a szakértői kormány írmagját is kiírtotta. A politológus elmondta, ennek is köszönhetően a baloldal jövőtlen, nincs alternatívaképző ereje. Ugyanakkor 2010 óta már a Fidesz felelőssége, ilyen válaszokat tud adni a kihívásokra.
Sem kulturálisan, sem mentálisan
Megadja Gábor a beszélgetés során hangsúlyozta, Gyurcsány sem kulturálisan sem mentalitásban nem volt kompatibilis saját pártjával, de ezt többször hangoztatta is, amikor amellett, hogy hősi tettként értelmezte saját őszödi beszédét, úgy beszélt magáról, mint aki kénytelen volt az MSZP elnöke lenni, hogy segíthessen az országon. Az eszmetörténész hozzátette, az nem nevezhető igazságbeszédnek, ha félrelépünk, de azt nem az érintettel közöljük, hanem csak a haverokkal.
Megadja Gábor szerint senki nem került olyan közel a zsarnoki hatalomgyakorláshoz, mint maga Gyurcsány Ferenc. Ugyanakkor a volt miniszterelnöknek van egy vélt messianisztikus karaktere is, kormányzása alatt azért mutatott be annyi reformcsomagot. A magyar gazdaságot ugyanakkor menedzserként irányította, aki mindig azt tartotta szem előtt, hogyan szerezhet pénzt. Ennek köszönhetően sikerült pár a magyar gazdaságot elismerő külföldi cikkért cserébe kiárusítani az országot. Gyurcsány Ferencben még élt a becsípődés, hogy valamilyen központra figyelni kell, ő Moszkva helyett a pénzpiaci központok tanácsait követte. Ennek köszönhetően az általa liberalizált baloldal teljesen elvesztette kapcsolatát a társadalommal.
Az teljes előadáról készült felvételt itt tekintheti meg.
Forrás: PestiSrácok.hu
Kezdőkép: vehir.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS