A Magyar Tudományos Akadémia elnöke közvetítői szerepet vállalt a Közép-európai Egyetem körül egyre nagyobb méreteket öltő félreértések rendezésében – nyilatkozta a PestiSrácok.hu-nak Palkovics László. Az oktatásért felelős államtitkár elmondta, pénteken egyeztetett a MTA elnökével, aki pár napja aggodalmát fejezte ki a CEU esetleges megszűnését illetően. Közben tegnap este a CEU már a bizonyítványát magyarázta, miután azt közölte, tévesen, hogy az Oktatási Hivatal állásfoglalást adott ki, mely szerint a CEU törvényesen működik.
Péntek délután egyeztetett Palkovics László oktatásért felelős államtitkár az Magyar Tudományos Akadémia elnökével. Lovász László március 29-én kiadott egy rövid állásfoglalást, melyben azt írta, fontos, hogy a CEU maradjon. Az MTA álláspontja az, hogy fontos ennek a jelentős szakmai műhelynek a fenntartása.
A CEU nagyon jelentős tudományos centrum, nemzetközi oktatási intézmény. Jó, hogy Budapesten működik. Nagyon fontos a kutatói és oktatói közösség, a szakmai műhelyek, a kutatócsoportok, a tudományos élet egyben tartása. Biztos vagyok benne, hogy a felek megtalálják a zökkenőmentes működést lehetővé tévő megoldást. Az MTA és én magam is szívesen közvetítünk ebben
– fogalmazott Lovász László.
Az államtitkár érdeklődésünkre elmondta, az MTA elnöke amiatt fejezte ki aggodalmát, mert szerinte a törvénymódosítás megszünteti a CEU-t vagyis az Amerikában bejegyzett Central European University-t és ennek következtében az Közép-európai Egyetem nem fog tudni tovább működni Magyarországon. Palkovics László azonban jelezte felé, itt nem egy amerikai egyetem működik. Emellett van egy Magyarországon bejegyzett, magyar magán egyetem, a Közép-európai Egyetem. A két intézménynek ugyanazok a hallgatói és az oktatói. Palkovics a találkozón kifejtette, 2004-ben azért írt alá szándéknyilatkozatot az akkori miniszterelnök, Medgyessy Péter és New York állam kormányzója George Pataki, hogy az akkor még csak amerikai egyetem a CEU bejegyzett magyar felsőoktatási intézménnyé váljon. Ezért semmifajta változást nem jelentene a jövőre nézve, ha ne adj Isten a CEU nem tudná teljesíteni a követelményeket. A Közép-európai Egyetem képzése semmilyen csorbát nem szenvedne, továbbra is végzi az eddig is ellátott feladatát, tette hozzá. A CEU-t egy dolog érintheti potenciálisan érzékenyen – abban az esetben, ha nem teljesíti a feltételeket -, hogy a magyaron kívül nem tud majd amerikai diplomát adni.
Az oktatás jóságát nem az határozza meg, hogy melyik ország adja a diplomát, hanem pontosan az ami a CEU-nak az erőssége, a kiváló képzés, a jó oktatói, hallgató, és az oktatási háttere. Ezt pedig biztosítja a Közép-európai Egyetem
– fogalmazott Palkovics László. Hozzátette, az MTA elnökével abban maradtak, közvetítőként segít a kérdés rendezésében és találkozik a CEU rektorával Michael Ignatieff-vel, hogy eloszlassa a Közép-európai Egyetem megszűnésével kapcsolatos félelmeket.
A nálunk működő 28 külföldi egyetemből 27 esetében tárt fel szabálytalanságot az Oktatási Hivatal (OH) vizsgálata. Ebből 7 tengerentúli felsőoktatási intézmény. Az OH jelentése szerint, volt, amelyiknél hiányzott a programakkreditáció, volt, amelyik nem adott felsőfokú szakképzettséget igazoló oklevelet, a CEU- esetében pedig 3 dolog hiányzott:
– nem jelentette a FIR felé (Felsőoktatási Információs Rendszer egyfajta központi nyilvántartás, amely az intézmények, hallgatók, oktatók adatait tartalmazza, és biztosítja az intézményi adatok jogszabályban előírt nyilvánosságát) a hallgatói létszámot
– hiányzott az Amerikában bejegyzett CEU (Central European University) akkreditációjáról szóló dokumentum
– 17 képzést folytatott nyilvántartásba vétel nélkül, miközben bejelentési kötelezettsége van
Az egyetem egyébként már pótolta a hiányzó dokumentumokat, folyik a kiértékelésük – közölte Palkovics László. Az államtitkár hangsúlyozta, a felsőoktatási törvény pontosításának célja, hogy megvédjék a hallgatókat. A külföldi egyetemek valódi képzést és papírt adjanak és ezért az anyaország is vállaljon garanciát, utalt a kormányok közötti megállapodásra.
Jeleztük az államtitkárnak Aáry-Tamás Lajos álláspontját. Az oktatási jogok biztosa pénteken azt nyilatkozta portálunknak, a tervezet diszkriminatív és ha jelen formában fogadják el, az jogsértő a CEU-ra nézve. Palkovics László nem érti, miért gondolja így, ugyanakkor hozzátette, az oktatási biztos feladata felhívni ezekre a figyelmet. Úgy gondolja, ha a jogsértés gyanúja fölmerült volna a javaslat kapcsán, akkor az Igazságügyi Minisztérium nem engedte volna a Parlament elé terjeszteni. Palkovics László szerint a mai tüntetést szervező Ifjú Demokraták, vélhetően nem akarják tudomásul venni, hogy semmi nem veszélyezteti a Közép-európai Egyetem működését. De a tüntetés a véleménynyilvánítás egyik formája, és aki tüntetni szeretne, az úgy is tüntetni fog, fűzte hozzá.
Kavar, kavar, magyaráz, magyaráz…
Az Oktatási Hivatal közleményben cáfolta péntek este, hogy állásfoglalást adott volna ki arról, a CEU törvényesen működik.
Az egyetem valamivel korábban azt közölte, hogy az Oktatási Hivatal megállapította a CEU törvényes működését. Erre a fejleményre újabb közleménnyel reagált az egyetem, amely arról tanúskodik, hogy a CEU sajtóosztályának igencsak szelektíven működik az emlékezőkészsége.
A Közép-Európai Egyetem péntek délutáni közleményében azt írta:
A CEU most kapta kézhez az Oktatási Hivatal állásfoglalását, miszerint a Central European University (New York) a nemzeti felsőoktatásról szóló törvény szerint megfelel a magyarországi működés feltételeinek. Ez megerősíti, hogy a CEU törvényesen működik Magyarországon a Miniszterelnök és más politikusok állításaival szemben.
Az egyetem azt is közölte, hogy az Oktatási Hivatal Magyar Ekvivalencia és Információs Központja hivatalosan eljuttatta a Felsőoktatási Nyilvántartási Főosztály részére az állásfoglalását.
Péntek késő este azonban kiderült, hogy a CEU-nak megint nem sikerült igazat mondania. Az Oktatási Hivatal honlapján megjelent egy rövid közlemény, mely szerint az OH
a CEU közleményére hivatkozva egyes portálokon megjelent híresztelésekkel ellentétben nem adott ki semmiféle állásfoglalást arról, hogy a CEU törvényesen működik.
Rögtön újabb sajtóközleményben magyarázkodott és mondott ellent önmagának a CEU. Az egyetem péntek este szó szerint azt közölte, hogy „most kapta kézhez” az Oktatási Hivatal állásfoglalását, azonban úgy tűnik, a CEU azt sem képes megállapítani, hogy mikor kapta az állásfoglalást, ugyanis miután az OH cáfolt, az egyetem is rögtön elkezdett másképp emlékezni a dolgokra:
A CEU korábbi sajtóközleményében hivatkozott, az Oktatási Hivatal Magyar Ekvivalencia és Információs Központja által tett megállapítások a CEU által még korábban az Oktatási Hivatalhoz benyújtott, 17 CEU-s képzés engedélyezési ügyére vonatkoznak.
Emellett azzal próbálja magáról lerázni a gyorsan lelepleződött hazugságot a CEU, hogy a jelenleg is tartó működési engedély felülvizsgálati eljárás még nem zárult le, de a korábbi vizsgálat alapján arra számítanak, hogy az OH ismét törvényes működést állapít majd meg. Ez azért így egész más, mint a „most kézhez kapott” állásfoglalás, amiről kicsit korábban volt szó.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS