
Ha jelen formájában megy át a héten benyújtott felsőoktatási törvénymódosítás, az jogsértő a CEU-ra nézve – nyilatkozta a PestiSrácok.hu-nak Aáry-Tamás Lajos. Az oktatási jogok biztosa úgy látja, hogy a tervezet diszkriminatív. Hozzátette azt is, a javaslatot tudomása szerint sem egyeztetés, sem hatástanulmány nem előzte meg.
Aáry-Tamás Lajos oktatási jogok biztosa megkeresésünkre azt válaszolta, 17 éves pályafutása alatt soha semmilyen jogi típusú probléma nem merült föl a CEU-val kapcsolatban. Az összes rendelkezésre álló irat és engedélyezés alapján a ma hatályos törvények értelmében a Közép Európai Egyetem teljesen jogszerűen működik, tette hozzá.
Véleménye szerint, ha jelenlegi formájában fogadják el a kedden benyújtott felsőoktatási törvénymódosítást, az diszkriminatív lenne a CEU-ra nézve. Egy olyan változást írnak benne elő, melynek egyetlen egyetemnek kell csak megfelelni és erről nem volt se hatástanulmány, sem előzetes egyeztetés. Ez egy olyan változtatási szándék, amely átalakítja a jelenlegi viszonyokat és egyetlen egyetemnek kell hozzá igazodni – fejtette ki az oktatási biztos.
Hozzátette azt is, ez egyelőre csak egy jogszabálytervezet, amiről vita folyik, így amíg hatályba nem lép, nem lehet jogsértésről beszélni. Azonban ha ebben a formában fogadják el, akkor azzá válik.
Pénteken döntött a Magyar Rektori Konferencia arról, hogy hétfőn összeül CEU-ügyben.
Szerdán ismertette Palkovics László oktatásért felelős államtitkár az Oktatás Hivatal felülvizsgálatának eredményét, mely szerint több nálunk működő egyetemnél találtak szabálytalanságot. A dokumentum a feltárt hibák közt sorolja, hogy volt olyan intézmény, amelynek nem volt az anyaországban kampusza, vagy nem minősült a saját országában felsőoktatási intézménynek, volt amelynél a programakkreditáció hiányzott, és volt, amelyik az adatszolgáltatási kötelezettségnek nem tett eleget. Azért, hogy egyértelműsítsék a külföldi intézményekre vonatkozó szabályokat, változtatást nyújtottak be a felsőoktatási törvényt érintően. Ha a parlament a jelenlegi tartalommal fogadja el a módosítást, akkor jövő februártól a hazánkban képzést végző tengerentúli intézményeknek államközi szerződésre van szükségük a további működésükhöz, létesíteniük kell az anyagországban is kampuszt, illetve a külföldi intézmények államilag elismert diplomát kell biztosítsanak.
Címlapfotó: Garai Antal Atom
bölcsuhu
2017-04-01 at 21:48
Miért kell a leghülyébb jogvédőket ombucmannak megválasztani? Ez a marha nem olvasta még el a 2011-es Felsőoktatási törvényt és nem olvasta az OH által feltárt hiányosságokat, nemcsak a drága CEU-nál, hanem 26 más külföldi egyetem itt oktató fiókjánál? Azokért miért nem sírnak a libsik/komcsik, vadmarhák+ Lovász elvtárs?
Matyko-X
2017-04-02 at 13:50
Na, hát megélhetési ombucc, a jogot a titkárnője ismeri, igaz, nem jól. A törvényismerő meg épp szabadságon van.
Egy olvasó
2017-04-01 at 09:18
Laszlo Varga írta
A CEU “KÖZTUDOTTAN” a legjobb “MAGYAR” egyetem.
Jó volna tudni, hogy hogyan vált magyarrá ez a CEU ?!!!
Milyen leleményben a legjobb?
Mely körökben értendő a KÖZTUDOTT volta?
Ezen egyetem esetében igen sok embernek más dolgok a köztudottak!
Régen az ilyen motivált értékítélet esetén mondták:
“A varga maradjon a kaptafánál.”
Házi Erzsebet
2017-03-31 at 20:02
Hogyan adhatnak ki amerikai diplomát ha Amerikában nincs oktatási intézetük? Ilyen alapon bármely ország nevében lehetne kiadni diplomát, nem?
Weljan
2017-04-02 at 08:10
Úgy, hogy az ottani illetékes hivatal elismderi