Elkerülte a felelősségre vonást Gyurcsány legközvetlenebb bizalmasa, Vadai Ágnes volt honvédelmi államtitkár, egykori szocialista, jelenleg DK-s képviselő abban a hűtlen kezelés gyanúja miatt indított büntetőeljárásban, amit a napokban zárt le a Központi Nyomozó Főügyészség – tudta meg a PestiSrácok.hu. Hende Csaba egykori honvédelmi miniszter csaknem négy éve tett feljelentést Vadai államtitkári honlapjával kapcsolatban, mivel szerinte felmerült annak a gyanúja, hogy milliós visszaélések történtek.
Május 6-án befejezte az egykori honvédelmi államtitkár, Vadai Ágnes honlapja ügyében hűtlen kezelés miatt indult nyomozást a Központi Nyomozó Főügyészség –tájékoztatta a PestiSrácok.hu-t az ügyészség helyettes szóvivője. Simon Richárd elmondta, az ügyben nemrég egy személyt hallgatott ki gyanúsítottként az ügyészség, de mivel az illető nem közéleti szereplő, így vele kapcsolatban semmilyen tájékoztatást nem kívánnak adni. A szóvivő hozzátette, hogy az ügyészségnek összesen kilencven napja van arra, hogy döntsön a vádemelésről, vagy az eljárás esetleges megszüntetéséről.
Hűtlen kezelés miatt nyomoztak
Az eljárás előzménye, hogy Hende Csaba volt honvédelmi miniszter még 2013. július 18-án tett feljelentést folytatólagosan elkövetett, jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés gyanúja és más bűncselekmények miatt ismeretlen tettesek ellen, majd a Központi Nyomozó Főügyészség az év szeptemberében indított nyomozást. A Magyar Nemzet akkori írása szerint a feljelentés azzal lehetett összefüggésben, hogy Vadai Ágnes államtitkári honlapjának szerkesztésével, és az ehhez köthető különböző PR-feladatokkal 2008 és 2010 között két külsős céget is megbíztak több millió forintért, miközben ez a minisztérium belső szabályzata szerint az akkori kommunikációs főosztály feladata volt, illetve a kifizetésekről megkérdőjelezhető teljesítési igazolások készültek, amelyeket Gyurcsány bizalmasa írt alá. A külső webes cégekkel Szeredi Péter szerződött, a szocialista Szekeres Imre, akkori honvédelmi miniszter kabinetfőnökeként – számolt be a lap, amely megemlítette, a történetet tovább bonyolítja, hogy értesüléseik szerint Vadai honlapjának egyik fejlesztője, a Magnet-X 2000 Kft. több egykori MSZP-s vezető politikus internetes oldalán is dolgozott a Gyurcsány-kormány idején. A társaság korábban fejlesztője volt például a szocialista vezetésű Újbuda weblapjának. De e cég gondozta ebben az időben Terézváros honlapját is, illetve a szocialista Kökény Mihály internetes oldalát, valamint referenciái közé sorolta a Mandur.hu-t, azaz Mandur Lászlónak, az Országgyűlés egykori MSZP-s alelnökének internetes felületét. A Magnet-X 2000 Kft. egyik alapítója a főváros informatikai bizottságának külsős tagja volt, másrészt a ferencvárosi testületet erősítette szocialista városatyaként – írta a Nemzet.
Vadai nem lett gyanúsított
Vadai Ágnes a Magyar Nemzetnek az üggyel összefüggésben korábban úgy nyilatkozott, tőlük tud a feljelentésről, de ha ez igaz, azt “a velejéig rohadt rezsim újabb támadásának tartja”. A képviselő hozzátette: ha megsértette volna a szabályokat, arról a HM jogászai nyilván tájékoztatták volna– emlékeztetett korábbi cikkében a lap. Vadai Ágnest a büntetőügyről korábban a PestiSrácok.hu is szerette volna megkérdezni, de a képviselő azzal hárított, hogy tudomása szerint nincs ellene semmilyen büntetőeljárás, ami annyiban igaz, hogy ismeretlen tettes ellen zajlott sokáig a nyomozás, de az azért árulkodó, hogy az ügyben az országgyűlési képviselőkkel és más mentelmi joggal rendelkező személyekkel szemben fellépő Központi Nyomozó Főügyészség vizsgálódott, ráadásul feljelentésében Hende Csaba is név szerint említette meg Vadait, aki ennek ellenére elkerülte a gyanúsítást.
Megfúrta a rendőri vezetők felelősségre vonását?
Érdemes feleleveníteni, hogy a DK elnökségi tagjának szerepe egyébként egy másik büntetőeljárásban is előkerült, hiszen a Gergényi-per elsőfokú bírája név nélkül ugyan, de egyértelműen Gyurcsány bizalmasára utalt, amikor arról beszélt az ítélet indokolásában, hogy a rendőri túlkapások ügyében jóval korábban is megtörténhettek volna a felelősségre vonások, hiszen már 2007-ben volt olyan javaslat, hogy katonai eljárásban vizsgálják a tévéostrom éjszakán és az október 23-ai történteket (ami így felgyorsíthatta volna az eljárásokat), de “az akkori kormánypárt prominens képviselője ezt, hogy-hogy nem, megfúrta”. Az ügyre rálátó, ám névtelenül nyilatkozó forrásunk egyetértve a Gergényi-per bírájával, korábban szintén elmondta, hogy az egyébként szocialista javaslat elfogadásával valóban hamarabb pontot lehetett volna tenni a rendőri visszaélések végére. A Demokratikus Koalíció képviselőjét tanúként a fentebb említett javaslatról Kiss Károly hadbíró tanúként is faggatta. A bíró azt kérdezte az azóta jogi végzettséggel is rendelkező Vadaitól, hogy ha akkor laikusnak tartotta magát, miért „fúrt meg” egy jogi szakkérdésben beterjesztett indítványt. Kiss Károly azt is felvetette, ha a képviselő szavai szerint a Gyurcsány-kormány célja egyebek mellett a jogbiztonság megteremtése volt, akkor hogy lehet, hogy ez a módosítás végül nem valósult meg.
Vezető kép: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS