Megváltoztatta korábbi vallomását Simon Gábor volt szocialista politikus büntetőperének másodrendű vádlottja. K. József a szerdai tárgyaláson már arról beszélt, az általa a Magnet Bankba „Gabriel Derdáknak” befizetett 77 millió forintnyi euró az övé volt. A pénzt apósa testvérétől kapta, aki pert nyert a Magyar Állammal szemben. Az MSZP volt elnökhelyettese erre úgy reagált: ez is azt igazolja, hogy neki semmilyen hamis bissau-guineai útlevele nem volt.
K. József a Fővárosi Törvényszéken folyó büntetőperben azt állította: a befizetett pénzt külföldi ügyletekhez használta volna föl, ám nem akarta, hogy a saját nevén legyen ez az összeg. Szavai szerint a befizetést megelőzően, a számlanyitáskor semmilyen dokumentumot nem adott át, csak adatokat mondott be. Jelezte: igényt tart erre a pénzre. A másodrendű vádlott közölte: azért ment bele az egész ügyletbe, mert nem mert ellentmondani barátjának, Welsz Tamásnak, akiről nem tudta, mibe keverte őt bele. Végül K. József azt hangoztatta: azért tesz vallomást, mert „sok sületlenség” hangzott el a tárgyaláson, és szeretne tiszta vizet önteni a pohárba. Ám arra a kérdésre, konkrétan milyen sületlenségekre gondol, nem válaszolt.
Simon csak ül és hallgat
Vádlott társa vallomása után Simon Gábor elsőrendű vádlott emelkedett szólásra. Az MSZP egykori elnökhelyettese úgy fogalmazott:
Csak ülök és hallgatok. Olyan helyzetnek lettem alanya, amelyhez semmi közöm.
Majd azt állította: neki sohasem volt bissau-guineai útlevele, és K. József szavai az ő ártatlanságát támasztják alá, amit már ő is elmondott a vallomásában, és aminek az ellenkezőjét még senki sem bizonyította be.
A tárgyaláson kihallgatták Welsz Tamás, időközben elhunyt vállalkozó volt élettársát, H. Andreát, aki arról beszélt, életében egyszer találkozott Simon Gáborral, amikor az élettársával tárgyalt. Ez körülbelül egy hónappal Welsz halála előtt lehetett. Azt azonban nem tudja, miről beszéltek, mint ahogy a kérdések többségére úgy válaszolt, hogy nem volt tudomása a hamis bissau-guineai útlevelekkel kapcsolatos ügyletekről, őt mindebbe nem avatta be Welsz Tamás. Arról is beszélt, Welsz az esetek 80 százalékában nem mondott neki igazat, főként magánéleti ügyekben. Ezt úgy kell érteni – mutatott rá a tanú –, hogy élettársa hűtlen volt hozzá.
Welsz szerzett hamis útleveleket
Mint ismert, a vád szerint Simon Gábor 2008 és 2012 között jövedelemként vagyonnyilatkozataiban, illetve adóbevallásaiban kizárólag az országgyűlési képviselői, illetve államtitkári tisztségéért kapott bevételeket tüntette fel, miközben más országban nyitott bankszámláin ismeretlen forrásból több százmillió forintnak megfelelő devizát helyezett el, amelyek után nem fizetett személyi jövedelemadót és egészségügyi hozzájárulást. Az így okozott vagyoni hátrány mintegy 120 millió forint, amelyet Simon Gábor a vele szemben indult eljárás kezdetén megtérített. A másik vádpont szerint Welsz Tamás időközben elhunyt vállalkozó szerzett Simonnak hamis bissau-guineai útlevelet, amelynek segítségével az egyik budapesti Magnet Bank fiókban nyitottak bankszámlát Gabriel Derdák nevére 2014. február 10-én a másodrendű vádlottal. Két nappal később fizette be K. József a 250 ezer eurót (nagyjából 77 millió forintot) erre a számlára.
A számlanyitás előtt hat nappal írta meg a Magyar Nemzet: Simon Gábor, az MSZP elnökhelyettesének egy eltitkolt osztrák bankszámláján több százmillió forintnyi deviza pihen. A Simon-botrány a 2014-es választások előtt két hónappal, februárban robbant ki. Simon 2014. március 10-i őrizetbe vétele előtt a hatóságok Welsz Tamás vállalkozónál tartottak házkutatás. A néhai üzletember pár nappal később rejtélyes körülmények közt elhunyt el. Halála napján Érdről vitték be a nyomozók kihallgatásra, de a kocsiban rosszul lett, és mentőautóban meghalt. Előtte azonban átadta terhelő dokumentumait az ügyben eljáró nyomozóknak. A per július 17-én újabb tanúmeghallgatásokkal folytatódik.
Vezető kép: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS