A hitványság magasiskolája, hogy ugyanazok, akik egyik nap, egy számukra kedvező ítéletnél a bíróságokról mint a jogállam utolsó végvárairól beszélnek – lásd Molnár Gyula szocialista pártelnök fölmentő ítéletét –, másnap, ha számukra kedvezőtlen ítélet születik, egyszerűen megfenyegetik az eljáró bírákat – nyilatkozta a PestiSrácok.hu-nak Schiffer András. Az LMP volt társelnökétől azután kértünk interjút, hogy a Népszavában a börtönbüntetésre ítélt Tátrai Miklósék a „Fidesz strómanjának” nevezték őt. Schiffer keményen visszaszólt Tátraiéknak, de a Fidesznek is odapörkölt egyet.
„Bárki járhat úgy, ahogy mi” címmel jelent meg szerecsenmosdató cikk a szerdai Népszavában, amely a Sukoró-ügyben három, illetve kettő és fél év letöltendő börtönbüntetésre ítélt Tátrai Miklós és Császy Zsolt magyarázkodásait, vádaskodásait ismerteti olvasóival. Úgy tűnik, egy komolyabb médiahakni veszi kezdetét, hiszen kedden a nemzeti vagyonkezelő egykori vezetője, Tátrai már megjárta a Hír TV stúdióját, ahol Csintalan Sándor médiatörténelmi mélységekbe ereszkedve bocsánatot kért a korrupció miatt elítélt bűnözőtől. A Népszava-cikk számos valótlan állítása, csúsztatása, hangulatkeltő és bizonyíthatatlan sugalmazása mellett (amelyek nagy részének cáfolatát szerdai írásunkban megtalálják) az egyik bekezdés Schiffer Andrást, az LMP volt társelnökét ekézi elég keményen. Ezt a részt szó szerint idézzük:
Császy és Tátrai szerint az ítéletet befolyásolhatta az is, ahogyan az eljárás indult, zajlott. Pár legenda ugyanis még mindig él a köztudatban arról, hogy a sukorói ügy a Fidesztől teljesen független, Schiffer Andráshoz, illetve Bajnai Gordonhoz kötődik a vizsgálat, tehát hogy ez nem „fideszes ügy” volt. Ezt azonban mindketten úgy mesélik: „Bajnaiék lefolytattak egy féléves vizsgálatot és megállapították, hogy semmi érdemi, semmilyen probléma nincsen, sem a jogcím, semmi nem kérdőjelezhető meg alappal. Majd jött az ügyészségi értékbecslés és Schiffer – nem vitásan fél évvel a nyomozás megkezdése után – volt olyan bátor, hogy feljelentette a Gyurcsányt, ami csak arra volt jó, hogy azóta minden kérdésre azt mondja a Fidesz, hogy ők senkit nem jelentettek fel, hanem a Schiffer volt, ami formálisan igaz. Schiffer ezt a balhét magára húzta: elszámoltatási strómanja lett a Fidesznek” – fogalmaznak.
Tételesen hazudnak
Az LMP volt társelnöke a PestiSrácok.hu-nak elmondta: több hazugság van a cikkben vele kapcsolatban, amik tételesen cáfolhatók.
Tátraiék végigszambázzák a ballib sajtót három hete, és az az egésznek a rezüméje, hogy én juttattam őket börtönbe. Ezzel az a baj, hogy nem igaz. A telekcsere-ügyben a Bajnaiék kezdtek el vizsgálódni, annak eredményeként kezdett el nyomozni az ügyészség, és annak lett a vége a vádemelés a Tátraiékkal szemben. Tehát ne nálam kopogtassanak.
– fogalmazott Schiffer András, aki arra is felhívta a figyelmet, hogy nem Tátraiék, sőt még csak nem is Gyurcsány ellen tette a feljelentését 2009. október 6-án, hanem ismeretlen tettes ellen.
A feljelentés, amit még az LMP szóvivőjeként tettem, olyan magatartásra irányult, amely semmilyen szinten nem érinti a Tátrai meg a Császy tevékenységét. Az akkori kormánytagokét igen, de a feljelentés nem nevesített senkit. A beadvány a beruházást kiemeltté nyilvánító rendelet megalkotását kifogásolta. Egyébként büszke lennék magamra, ha én tettem volna a feljelentést a telekcsereügylet miatt, de sajnos nem én voltam – annak a hátteréről ugyanis akkoriban nem volt elegendő információnk. Amúgy az ügyben született polgári peres ítéletek magukért beszélnek, ezek után a szerecsenmosdatást nem tudom mire vélni. Az pedig a hitványság magasiskolája, hogy ugyanazok, akik egyik nap, egy számukra kedvező ítéletnél a bíróságokról mint a jogállam utolsó végvárairól beszélnek – lásd Molnár Gyula szocialista pártelnök fölmentő ítéletét –, másnap, ha számukra kedvezőtlen ítélet születik, egyszerűen megfenyegetik az eljáró bírákat.
Gazemberség
Schiffer szerint a Népszava-cikk azon része is valótlan, amely szerint Bajnaiék „féléves” vizsgálata után, és bármiféle ügyészségi értékbecslés nyomán tette volna a feljelentését. Ugyanis Bajnaiék 2009 júniusában rendeltek el vizsgálatot, vagyis még annak kezdetétől számítva sem telt el fél év, nemhogy a lezárulásához képest. Az ügyészségi értékbecslés pedig azért irreleváns, mert arról az LMP mit sem tudott, másrészt a feljelentés nem a telekcserére vonatkozott – húzta alá a jogász. Fölidézte: Gyurcsányt később valóban az ő feljelentésük alapján indult eljárás részeként hallgatták meg gyanúsítottként, de „akkora diktatúra van itt, hogy meg is szüntették ellene az eljárást”. Schiffer hangsúlyozta:
Kormányoktól függetlenül gazemberségnek tartom, hogy egy köztulajdont kezelő intézmény állami földekkel barterezik. Lehet, hogy önmagában nem valósít meg bűncselekményt, lehet, hogy megvalósít, de számomra nem fér össze a tisztesség fogalmával.
Schiffer András végül azért odaszúrt egyet a Fidesznek is, amely szerinte mélyen benne van a politikai korrupcióban, és ezt az is bizonyítja, hogy nem történt elszámoltatás.
Ha megnézzük, hogy 2008 és 2010 között maga a Fidesz milyen katasztert állított fel az MSZP-SZDSZ-kormányok bűneiről, és annak mi lett a végeredménye, azért bőven van ok szégyenkezésre. Sukoró-ügyben sem történt elszámoltatás, nem terjedt ki mindenre a vizsgálat. Azt hiszem, hogy a rendszerváltás utáni politikai elit tagjai túl sokat tudnak egymásról. Néha kishalakat odadobnak. És ez nem a bíróságok lelkén szárad: ők az alapján ítélnek, amit a hatóságok eléjük tárnak.
A volt kormánytagoknak is börtönben a helyük?
Azért a Népszava-cikknek van egy nagyon érdekes része, amelyben már a börtön kapujában álló elítéltek elkeseredettsége tör föl Császy Zsoltból, a vagyonkezelő egykori értékesítési igazgatójából:
A döntés előkészítése és meghozatala teljes összhangban volt a gazdasági kormányzat politikájával, döntéseivel. „Tehát nem mi mentünk szembe bármivel, és önállóan találtuk ki, hanem ez teljes összhangban volt az akkori gazdasági, kormányzati elképzelésekkel, szándékokkal. Ezt megerősítették a tárgyaláson kivétel nélkül az összes kormánytagok és felelős kormányzati vezetők, úgyhogy ilyen alapon, nekik is itt lenne a helyük. Ne legyenek itt, csakhogy azért egy kicsit furcsa…”
Ebben valószínűleg sokan egyetérthetünk Császy Zsolttal: ez nekünk is furcsa…
Vezető kép: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS