Két pontszerző hellyel zárt a magyar csapat Balatonfüreden a férfiak és a nők egyszerre megrendezett 25 kilométeres nyíltvízi versenyében. Olasz Anna ötödik, Gyurta Gergely pedig hatodik lett. Rasovszky Kristóf olyan ütéseket kapott be, amelyek miatt feladni kényszerült a küzdelmet, az első felnőtt világversenyén szereplő Sömenek Onon Kata viszont remek teljesítménnyel 12. lett.
A férfiaknál 28 versenyző ugrott a Balatonba a rajtnál 8.30-kor, míg a női mezőny 21 tagja negyedórával később vágott neki a távnak a világbajnok német Angela Maurer nélkül, aki rosszullét miatt nem vállalta a viadalt. Az első kilométereken együtt haladt a boly mindkét nemnél, s a férfiaknál és a nőknél is a mezőny első felében tempóztak a magyarok. Nyolc és fél kilométerhez érve Rasovszky Kristóf haladt az élen, míg Gyurta Gergely negyedik volt. A női viadalon 7,5 kilométernél már elnyúlt a mezőny, a legutóbbi, kazanyi vb-n ezüstérmes Olasz Anna két francia mögött a harmadik volt 11 másodperc hátránnyal, míg Sömenek Onon Kata nagyjából húsz másodperces lemaradással a hetedik helyen úszott.
Kilenc kilométernél a két magyar fiú állt az élen az egyre perzselőbb hőségben, 26 fokos vízben, féltávhoz érkezve pedig Rasovszky elsőként tudott frissíteni, Gyurta pedig öt másodperccel lemaradva ötödikként haladt át az időmérő ponton. A nőknél a 10 kilométert elhagyva Sharon van Rouwendaal állt az élen, Olasz az ötödik, Sömenek tizedik volt a tizenegy fős élbolyban. Öt kör után, a táv felét elhagyva összerázódott a mezőny, a magyarok nyolc másodperces hátránnyal a 11., illetve a 13. pozíciót foglalták el.
Nagyjából 18 kilométert tett meg a férfimezőny, amikor az élboly tagjai – köztük a magyarok – utolérték a nőket, amelyben Olasz az elsők között, Sömenek a középmezőnyben tempózott. Olaszt sárga zászlóval figyelmeztették a versenybírók a vegyes boly kialakulásakor. Sömenek több mint másfél percre leszakadt a női élmezőnytől, ám Olasz negyedikként haladt a hetedik kör végén. A férfi éllovashoz képest tíz másodpercen belül ott volt a két magyar is, ám nem sokkal később a tíz kilométeren ötödik, öt kilométeren hetedik Rasovszky feladta a viadalt.
Belekeveredtem egy bunyóba, mindenhol ütöttek, a rosszabb helyeken is, és úgy éreztem, hogy így nem tudom folytatni. Nagyon sajnálom, hogy fel kellett adnom
– mondta az M4 Sportnak a magyar úszó.
Gyurta az utolsó körre fordulva nyolc másodperc hátránnyal hetedik volt, míg Olasz az élbolyban haladt 20 kilométernél. A férfiak utolsó körében az élen haladó négyes tempót váltott, Gyurta pedig nem bírta a fokozott iramot, így 1:14.3 perc hátránnyal hatodikként ért célba. Az aranyérmet a francia Axel Reymond érdemelte ki, második az olasz Matteo Furlan, harmadik az orosz Jevgenyij Dratcev lett.
Nagyon meghaltam, de ez a világbajnoki hatodik hely önmagáért beszél. Most két nap hullafekvés jön, amikor nem fogok semmit csinálni. Ilyen nehéz 25 km-t még soha nem éltem át, de amiért küzdöttem, amiért jöttem, azt meg tudtam csinálni. A verekedés, az, hogy a lányok elkezdtek velünk úszni, a ritmusváltások kőkeménnyé tették ezt a 25 km-t. Bízom benne, hogy ez csak a kezdet, úgy érzem, nem kell szégyenkeznem a hatodik hely miatt.
– nyilatkozta Gyurta, aki hozzátette, hogy az utolsó körben már csak a szurkolók jártak az eszében, tudta, hogy értük végig kell csinálnia.
A nőknél négy kilométerrel a vége előtt az első hármas közel másfél perccel elszakadt Olasz Annától és vetélytársától, akik viszont 36 másodperccel előzték meg a hatodik helyezettet. Egy kilométerrel a vége előtt Olasz kétperces hátránnyal a negyedik volt, ám a férfiakhoz hasonlóan itt is óriási sebességre kapcsolt az élbolyt alkotó három versenyző, az elfáradó Olasz pedig végül óriási csatában bár, de négy tizedmásodperccel kikapott az olasz Martina Grimalditól a negyedik helyért vívott küzdelemben. A győzelmet a címvédő brazil Ana Marcela Cunha szerezte meg a holland Sharon van Rouwendaal és az olasz Arianna Brindi előtt.
Nem osztottam be jól az energiámat, s bár eszméltem, hogy ez így nem lesz jó, de akkor már késő volt. Ráadásul újabb hibát követtem el, amit nem tudtam erővel behozni.
– összegezte Olasz Anna a versenyét.
A verekedésekről is szót ejtettek a magyar versenyzők, hiszen nekik is kijutott ezekből bőven. Gyurta szerint meglepően sok volt ezekből ahhoz képes, hogy 25 kilométert úsztak.
Ennek nem a verekedésről kellene szólnia, bár nyilván mindenki próbál pozíciót szerezni. Ilyen küzdelem talán az olimpiai versenyszámban, tíz kilométeren sincs. Ezt elég nehéz szankcionálni, de kezdeni kellene vele valamit, mert nem erről kéne szólnia a sportágnak
– vélekedett. A verseny közben sárga zászlós figyelmeztetést kapó Olasz Anna sem volt elégedett ilyen szempontból:
Néhányan úgy döntöttek, hogy verekedjünk, és ebből én jöttem ki rosszul. Ha akkor nem csinálom, amit csináltam, akkor még mindig úsznék, vagy ki kellett volna, hogy szálljak.
A nagyon fiatal Sömenek Onon Katalin elégedettem nyilatkozott:
Nagyon boldog vagyok, a tizenkettedik helyezés szép eredmény. Jól sikerült beosztanom az energiámat, fejben és fizikailag is tudtam magam tartani az ötödik körig
– hangsúlyozta, hozzátéve, hogy a közönség látványa és az edzők biztató szavai sokat segítettek neki.
férfiak, 25 km:
1. Axel Reymond (FRA) 5:02:46.4 óra.
2. Matteo Furlan (ITA) 5:02:47.0
3. Jevgenyij Dratcsev (RUS) 5:02:49.8
… 6. Gyurta Gergely 5:04:00.7
… Rasovszky Kristóf feladta
nők, 25 km:
1. Ana Marcela Cunha (BRA) 5:21:58.4 óra
2. Sharon van Rouwendaal (NED) 5:22:00.8
3. Arianna Brindi (ITA) 5:22:08.2
… 5. Olasz Anna 5:23:55.0
… 12. Sömenek Onon Kata 5:33:05.8
MTI, origo.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS