A cím természetesen vicc, de azért sokat elárul a magyar úszás szürreális helyzetéről. A sportág sokadik sikerkorszakát éli, most vagyunk túl minden idők legcsodálatosabb világbajnokságán, erre fel Gyárfás Tamás kiszorítása után az új elnököt, Bienerth Gusztávot megalázva buktatták meg. Cseh László szerint Wladár Sándor jöhetne, Wladár korábbi nyilatkozata szerint egyedül Szabó Tünde lenne alkalmas, de amúgy is Hosszú Katinka dönt majd, talán a mögé sorolt Orbán Viktor. Szeptember végén újabb közgyűlés, visszalopakodnak Gyárfás káderei, esetleg folytatódnak a reformok? Egyelőre mi is csak találgatunk.
Azért van humora az úszószövetségnek. Azok után, hogy minden idők egyik legbotrányosabb, legmegalázóbb közgyűlésén selyemzsinórt küldtek az eddigi elnöknek, Bienerth Gusztávnak, néhány nappal később – most szerdán – a következő közleményt küldték el: „A Magyar Úszó Szövetség Közgyűlése gratulál a magyar úszóválogatott és az őket felkészítő szakmai stáb kiemelkedő eredményeihez, hiszen a nyári versenyeken, így a netanyai ifjúsági Európa-bajnokságon, a FINA VB budapesti és balatonfüredi helyszínein, az EYOF-on, a marseille-i nyíltvízi junior Európa-bajnokságon, az Universiaden és a nemrég véget ért indianapolisi ifjúsági világbajnokságon kimagasló teljesítményt nyújtott a magyar csapat, így nem csak számtalan emlékezetes pillanat, hanem fantasztikus sporttörténeti sikerek tanúi is lehettünk, amiért köszönettel tartozunk nekik!”
Ha cinikusak szeretnénk lenni (és miért is ne), jár a viszont-gratuláció, egyrészt az időzítésért, másrészt a mondat hosszúságáért, amelyet Krasznahorkai László író is megirigyelhetne. Félre a gúnnyal: bár a közlemény hangneme optimista, a háttérben komoly harcok és helyezkedések vannak, a szövetség már a hónap végi királyválasztásra készül, ahol eldőlhet,
ki lesz az az új elnök, akit esetleg hat héttel később majd megbuktatnak.
Persze az is lehet, hogy a zavaros vízben is sikerül olyan jelöltet választani, aki majdnem mindenkinek megfelel, esetleg a régi szép időket, a Gyárfás Tamás-korszakot idézi majd vissza, amikor „még minden rendben volt”. (Annyira rendben, hogy portálunk keddi cikke szerint éppen most indult el a nyomozás ellenük). Kérdés, hogy az egymásnak feszülő erők mire jutnak.
Az ok nélkül nem lázadó
Azt már tudjuk, hogy Cseh László úszót választana elnöknek. Klasszisunk augusztus elején több másik elnökségi taggal gyakorlatilag levezényelte Bienerth Gusztáv megbuktatásának főpróbáját, hiszen mind egyszerre álltak fel, szinte rögtön azután, hogy befejeződött a csodálatos vizes világbajnokság. Ez egyrészt meglepő volt (Cseh e téren Hosszú Katinka tökéletes ellentéte, egyáltalán nem lázadó típus), másrészt üzenetértékű, már akkor sejteni lehetett, hogy Bienerth megy.
Persze felmerül pár kérdés: Cseh és a többiek Gyárfás ellen miért nem keltek fel? Miért kellett Hosszú Katinkának mindent magára vállalnia?
A válasz adott: bár első látásra furcsa lehet, hogy Cseh nem csatlakozott a Gyárfás elleni korábbi lázadáshoz, tulajdonképpen érthető.
Gyárfás Cseh gyerekkora óta az úszás mindenható elnöke, élet és halál ura volt, nyilván kialakult az úszóban egyfajta lojalitás. Ezért vagy sem, Cseh (és még nagyon sokan) a Gyárfás–Hosszú-féle küzdelemben nem állt sem ide, sem oda. Nem csörgette kardját az ex-napkeltés főnök (más megfogalmazás szerint a baloldal nem hivatalos miniszterelnöke) mellett, mint mondjuk a Sancho Panza szerepét játszó Hargitay András, de a fejét sem követelte a Bol-dogot olyan boldogtalanul mentegető, majd megtagadó egykori médiacézárnak.
Ezért egyébként nem is kell, és nem is lehet kritizálni Cseh Lászlót, ő elsősorban a vízben bizonyítson, lázadónak ott van Hosszú Katinka, sportdiplomatának pedig a már régen, gyerekként is hihetetlen magabiztosságot sugárzó Gyurta Dániel. Cseh Lászlót egyébként csak azért hoztam elő, mert most a Borsnak nyilatkozva arról beszélt, hogy elege van a belháborúkból (nekünk is), és van ötlete az új vezetőre is. Cseh egyébként már első mondatával elárulta, mi volt Bienerth egyik legnagyobb bűne:
„Mindenképpen az kell, hogy az új elnök az úszósportból jöjjön
– mondta a sokszoros világbajnok, majd miután ezt tisztázta kifejezetten szimpatikusan beszélt: „Azt viszont nem gondolom, hogy a nulláról kellene építkeznie. Bienerth Gusztáv több intézkedése is jó hatással volt a sportágra. Hozott egy-két döntést, ami a sportág fejlődését szolgálta, ez viszont nem jelenti, hogy tökéletesen végezte a munkáját. Sajnos nagyon sok minden nem működött. A részletekbe nem szeretnék belemenni, nem elegáns egy leváltott elnökről rosszat mondani”.
Legalább ilyen érdekes volt, amit Cseh az új elnök lehetséges személyéről mondott, aki hírek szerint a Wladár Sándor, Czene Attila, Sárdi Ákos, Petrov Iván négyesből kerülhet ki: „Wladár Sándorral dolgoztam együtt az elnökségben, Petrov Iván pedig az edzőm volt, de a másik két jelöltről is van személyes tapasztalatom. Wladárt abszolút alkalmasnak tartom a posztra. Ivántól még nem hallottam, hogy hivatalosan pályázna. Ő kiváló edző, nem gondolom, hogy váltania kellene, túl nagy ugrás volna.”
Wladár, Czene, Szabó vagy Mr. X?
Azt nem gondolnánk, hogy az edzőként túl komoly eredményekkel nem rendelkező Sárdi mögött komolyabb lobbi állna (de előfordulhat).
Ő egyrészt Gyárfásnak is keményen nekiment és a Keresztapa világáról beszélt, másrészt Bienerthről azt mondta, ő volt a valaha volt legrosszabb elnök. Ezt azért attól, aki Gyárfással kapcsolatban Luca Brasit emlegette, eléggé nehéz hova tenni. Annak ellenére, hogy ahogyan korábban említettük, végül Bienerth Gusztávot is ugyanúgy selyemzsinórral fojtották meg mint a film mellékszereplőjét, a Corleone-hűbéres Brasit.
A felsoroltak közül Czene köztudottan jól fekszik a politikai vezetésnél, de Wladár is karakán véleményt fejtett ki a bukott, Gyárfás-féle korszakról még az év elején. Igaz, akkor még azt mondta, hogy a sportág Szabó Tündén kívül egyetlen elnöknek való sportpolitikust sem nevelt ki (ezek szerint önmagát vagy Czenét sem tartotta annak), és ez „a Gyárfás-éra bűne.” Tehát az akkor még a Cseh által most javasolt Wladár Szabót tartotta a legalkalmasabbnak? Mi változott? Nem tudjuk, de azt igen, hogy bár Wladárt akkor (év elején) is megkeresték az esetleges indulás miatt, még nem érezte magát felkészültnek erre. „Nem szeretem a Monopoly-típusú játékokat, itt pedig ilyen zajlott… Ha szakmai érdekeket ez nem sért, nem foglalkozom vele, de sokszor éreztem, hogy bizony sért.” Arról, hogy miért nem szívelte a Gyárfás-vezetést (ami úgy fest, az európai szövetségnél vagy a világszövetségnél senkit sem zavar), azt mondta:
„Minden átláthatatlan volt, olyan háttér-megállapodások születtek, amelyekről nekünk fogalmunk sem volt.”
Ahogy Bienerth fogalmazott: gazdasági kupleráj.
Tény, hogy pont az áldatlan állapotok, az állítólagos mutyizás ellen lépett fel a megbuktatott elnök, de úgy fest, valamit nagyon rosszul csinált, mert ilyen egység nem alakul ki magától, ehhez talán még Gyárfás kapcsolatrendszere, hatalma, memóriája sem elég erős.
„Anno támogattuk, hogy kívülről jövő ember foglalja el a széket, komoly ígéretekkel, de azt tapasztaltuk, hogy ezek az ígéretek igazából üres ígéretek maradtak”– mondta erről Wladár Sándor augusztus elején egy tévéműsorban. S mit gondolt a leendő elnök személyéről? Hosszú Katinka vétójogáról beszélt:
„Feltűntek olyan nevek is, amik szerintem esélytelenek, mert Katinka számára elfogadhatatlanok”
– mondta gyaníthatóan a különböző Gyárfás-káderekre vagy éppen a Kiss Lászlóhoz hasonlóan erkölcsileg menthetetlen figurákra gondolva. Ennél is fontosabb, amit nyíltan kifejtett, azt, hogy szerinte háromszoros olimpiai bajnokunk a sportágon belül még a miniszterelnöknél is befolyásosabb személy jelenleg. Saját szerepéről azt mondta, ha indulni szeretne, mindenképp megkeresné Hosszú Katinkát, és mindenkinek ezt tanácsolja. Akkor lehet, hogy tényleg itt tartunk? A kérdés, mit fog szólni a Bienerthet hátat fordítással, gúnyos tapssal lefejező közgyűlés, ha majd Hosszú jelöltjét kell megszavazniuk.
Megválasztják, aztán később hátbaszúrják? Vagy végre hagyják, hogy valaki rendet tegyen az eredményeket tekintve sikeres, mégis botrányoktól hangos sportágban? S mit fog szólni ehhez a Monopoly nagymestere, a háttérben egészen biztosan szervezkedő bábmester?
Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS