A liberális oldalnak még mindig nem sikerült lekattannia a választási rendszerbe beavatkozó gonosz oroszokról. A szakmai függetlensége miatt elismert Political Capital készített egy igen “alapos” tanulmányt arról, hogy vajon a magyaroknak félniük kell-e attól, hogy Putyinék meghekkelik a Fidesz javára a 2018-as választásokat. Az elemző cég szerint Európának ez a része a Nyugattal ellentétben sokkal nagyobb veszélynek van kitéve, a végén pedig még akár az is kiderülhet, hogy Vlagyimir Putyin maga is több szálon kötődik az oroszokhoz. Itt az ideje tehát ismét rettegni.
Mindig felemelő érzés rettegni egy kicsit az oroszoktól. Most a Political Capital került sorra a főállásban félők szórakoztatásában, aminek apropóján egy igen alapos tanulmányt tettek közzé, amely a magyar (illetve cseh és osztrák) választási rendszer oroszok általi meghekkelésének lehetőségeivel foglalkozik. Az ötlet egyébként igen hiánypótló, hiszen – mint írják – a térség országai (Cseh Köztársaság, Ausztria, Magyarország) kiemelten ki vannak téve az orosz befolyásnak.
Trumpra sem sikerült rábizonyítani az orosz kapcsolatot
A fogalmazás az orosz befolyásolás eszközeinek felvonultatásával kezdődik, amelynek legveszélyesebbje az interneten történő politikai manipuláció (automata botok segítségével természetesen), amely a gyanútlan felhasználókat dezinformációs fegyverekkel sorozza. A csodafegyverek maghasadását természetesen a nyugatellenes és antiglobalista narratívák vegyítésével érik el, amelyek összezavarják az embert a világ dolgaival kapcsolatban. Manapság ezeket álhíreknek hívják, régen hazugságnak nevezték őket, de változnak az idők. Az apró piszkálódások természetesen hamar átalakulhatnak olyan grandiózus mestertervekké, mint egy egész választás meghekkelése. Ezzel kapcsolatban egy huszáros vágással rá is tér a szöveg az amerikai elnökválasztások körül kialakult botrányra, a szavazók befolyásolását pedig egy jól kigondolt infografikával is ábrázolják, ha esetleg valakinek nem lenne világos, hogy mekkora veszélyről is van szó. Megemlítik a francia és a holland választások kapcsán felreppent álhíreket is, amelyek szintén az orosz hazugsággyárakból (Sputnik, RT) indultak útnak. Az nem zavarja őket, hogy Donald Trumpra még nem sikerült rábizonyítani az orosz kapcsolatokat, ahogyan azt sem sikerül kinyomozni, hogy volt-e orosz befolyásolás bármilyen szinten a választások idején. A téma már kicsit unalmas is.
Az írás szerint a német választások szolgáltatták a jó példát arra vonatkozóan, hogy hogyan lehet kivédeni az orosz manipulációs kísérleteket. Ehhez persze az kell, hogy olyan hatalmas politikusok, mint Merkel nyilvánvalóvá tegyék a fenyegetést a politikai élet és a döntéshozók előtt. A tanulmány arra is kitér, hogy egy lehetséges járható út az a törvényjavaslat, amelyre hivatkozva 50 millió Euróra büntetnék meg azokat a szociális média felületeket, amelyek nem távolítják el a károsnak és hazugnak vélt tartalmakat. Vagyis cenzúra. A Political Capital tanulmányában hangsúlyozta, hogy bár nagy fájdalom Oroszországnak, hogy az SPD ilyen rosszul szerepelt a választásokon, mégis csak örülhetnek, mert sikerült a harmadik erőként betolni az AfD-t a Bundestagba, ugyanis az írás szerint az AfD szavazóinak egyharmada a Németországban élő oroszok közül kerültek ki. Ennek oka ismét az RT és a Sputnik. Itt azért van egy kis logikai zavar a tanulmányban, hiszen ha ez így van, akkor nem annyira sikerült rácsukni az oroszokra az ajtót a választások előtt.
Szerintük mi és a csehek vagyunk a legnagyobb veszélyben
De természetesen Magyarország, Csehország van a legnagyobb veszélyben, mert volt szocialista országokként még mindig szoros kötelékek fűzik a Kremlhöz, míg Ausztria a hidegháború idején az orosz kémek gyűjtőhelye volt. Sőt, az is aggodalommal tölti el a Political Capital elemzőit, hogy a magyarok és a csehek közel fele nem hisz a mainstream médiában, vagyis kimondottan befolyásolható. Az, hogy Orbán Viktor Putyin szövetségese csak rátesz még egy lapáttal a bajra. A cél még mindig a destabilizáció, annak érdekében, hogy Putyin hatalmon tarthassa Orbán Viktort. Ezt persze olyan átlátszó hazugságokkal próbálja megtenni, mint a magyar-román határok újragondolása, amit a magyar miniszterelnök naivan el is hisz. Kicsit lejjebb az is kiderül, hogy már a csehek anynira nem is befolyásolhatóak, mint a magyarok, akik a legbefolyásolhatóbbak. A dolgozatból még egy csomó izgalmas dolog kiderül: például, hogy Ausztria és Magyarország tagadja, hogy lenne orosz fenyegetés, de szerencsére a csehek voltak olyan találékonyak, hogy felállítottak egy csoportot a választási tisztaság megvédésnek céljából. Arról is felháborodva írnak, hogy ugyan Orbán Viktor nem jelentette ki, hogy a Krím orosz terület, de rengetegszer találkozott Putyinnal, ami kimondottan ijesztő. Szerintük az is felháborító, hogy a magyar miniszterelnök erősíteni próbálja a gazdasági kapcsolatokat, illetve a politikai viszonyt Oroszországgal, akitől végül is csak a gázt kapjuk, hogy ne fagyjunk meg télen.
Egyetlen oroszellenes döntést sem vétóztunk meg, de ez az elemző céget nem zavarja
Az írásból az is kiderült, hogy a Kreml arra játszik, hogy kisebb országok választási rendszereit befolyásolva olyan bábkormányokat juttasson hatalomra, amelyek majd összefognak és eltörlik az ország elleni szankciókat. Emellett persze az sem elhanyagolható szándék, hogy megmutassák a világnak: még mindig képesek a külföldi politikai rendszereket befolyásolni. Szerencsére ilyesmit egy nyugati ország sem csinált még a történelem során. A tanulmány azonban a végén azt is megemlíti, hogy mivel nálunk a politikai vezetés kimondottan oroszbarát, sőt még a Jobbik is az, ezért nálunk nagy valószínűséggel nem lesz belepiszkálás a választási rendszerbe, hiszen Oroszország tudja, hogy ezt a geopolitikai játszmát nem veszítheti el. Megemlítik ugyanakkor, hogy nem tulajdonítanak nagy jelentőséget azoknak a tényeknek, hogy Magyarország eddig egyetlen oroszellenes döntést sem vétózott meg Brüsszelben, semmilyen szinten. Arról is megfeledkeztek, hogy Paks 2. nemzeti érdek és nem érzelmi, hanem szakmai kérdés, hogy a régi és az új erőmű kompatibilis legyen egymással.
A nagyon független elemző cégről egyébként érdemes tudni, hogy a második Gyurcsány-kormány idején, 2006 és 2010 között összesen 432,2 millió forint állami megbízást kapott. Ennek felét, 190 millió forintot ráadásul a polgári titkosszolgálattól. A kormányváltás után kiderült az is, hogy a Nemzetbiztonsági Hivatal a szocialista kormányok idején az Egymásért Egy-Másért Alapítvány segítségével lépett kapcsolatba a Political Capitallel. Az alapítványnak olyan külsős vállalkozást kellett keresnie, amely radikális szervezetek internetes tevékenységét figyeli, és erről írásban beszámol. A megállapodás szerint a szerződés aláírását követő 30 napon belül az NBH készpénzben átad az alapítvány képviselőjének 23 millió 544 ezer forintot, amelyet az eljuttat az általa és az NBH egyetértésével „feltalált”, és a további közvetítést ellátó szervezet részére. Hogy milyen külső szervezettől és kin keresztül szállít információkat az Egymásért, arra a kontraktusban semmilyen utalás sem volt, de a Magyar Idők szerint a munkát a Political Capital végezte el. A dokumentumot Földesi-Szabó László, mint az alapítvány képviselője írta alá, ahogyan a készpénz átvételét igazoló elismervényt is. Az Alkotmányvédelmi Hivatal (AH) honlapján megjelent, 2010. február 22-i keltezésű irat szerint az NBH részéről az volt a terv, hogy a PC-cégek finanszírozását és a velük való együttműködést az alapítványon keresztül oldják meg. Noha a Political Capital hevesen tagadta a botrányos alapítvánnyal való kapcsolatot, a PestiSrácok.hu-nak megszólaló Földesi-Szabó László elmondta, hogy az említett kifizetést a korábban kémkedéssel vádolt volt NBH-főnök, Galambos Lajos utasítására, az akkor még Somogyi Zoltán vezette elemző céghez – egy közvetítőn keresztül – kellett eljuttatnia.
A PC elemzése itt olvasható.
Vezető kép: Red Alert 3
Facebook
Twitter
YouTube
RSS