A magyar szövetség szerint nem tud magyarul, és csak azért indult hazánkat képviselve a “síakrobata” Elisabeth Swaney, mert korábban hiába próbálkozott Amerikában és Venezuelában. A szövetség ráadásul nem is látta (!) tavaly versenyezni, de arra hivatkoznak, hogy mindent ő állt, ezért nem érzik égésnek a teljesítményét. A nemzetközi szövetség és a MOB viszont átgondolná a kvalifikációt azok után, hogy Swaney egészen értékelhetetlen, a világsajtó figyelmét kiérdemlő produkcióval állt elő a téli olimpián.
Tavaly nem láttuk versenyezni Swaneyt – írta a Magyar Síszövetség arra reagálva, hogyan fordulhatott elő, hogy egy teljesen amatőr, korábban venezuelai színekben (!) próbálkozó amerikai „síakrobata”hozta kínos helyzetbe a mieinket a téli olimpián.
A szövetség azt is hozzátette, hogy minden költséget az amerikai „magyar” versenyző állt, ezért az egész ügy rendben van. Nincsen. Elisabeth Swaney a magyar sportot, Magyarországot képviselte az olimpián, így nem csak önmagából csinált bohócot.
Mert lehet finomkodni, de az, amit mutatott, értékelhetetlen volt. Bár sokan Eddiehez, a Sashoz hasonlítják, ez is sántít: az angol síugró legyőzte félelmeit, és végül megtette, amiért ment, míg az amerikai lány gyakorlatilag végigsíelgette a versenyt anélkül, hogy egyszer is felugrott volna. Semmit sem tett azontúl, hogy sok-sok pénzből elutazott a Világkupa-futamokra, hogy ott is végigalibizze a versenyeket. Kihasználta a rendszer gyenge pontját, hogy egy olyan sportágról van szó, amiben mindenféle komoly tudás nélkül be lehet kerülni a legjobb harminc közé (!). És hiába hozzák fel a legrosszabb sífutókat, ők végigmentek a távon, megcsinálták, míg Swaney nem tett semmit sem.
Találóan írta valaki, hogy teljesítménye nagyjából olyan, mintha egy műugró odaállna, és egyszerűen ugrana egy jópofa seggest a medencébe.
https://streamable.com/ewa6v
Az ügy egyébként akkorát csobbant – ha már -, hogy a nemzetközi szövetség is gondolkodik a mezőny szűkítésén. Steele Spence félcső és slopestyle-bíró nem kertelt, azt mondta a Denver Postnak, hogy nagyon nincs rendjén ez a kijutás. Swaney számtalan versenyen elindult, és végig a “megúszásra” ment, ahol mások buktak, ő csak lecsúszott, így máris nem ő lett a legutolsó.
Az sem mindegy, hogy kiről van szó. Ez a hölgy ugyanis amerikai, jól láthatóan semmi köze nincs Magyarországhoz, még csak nem is beszéli a nyelvünket. Valamiért eldöntötte, hogy a téli olimpiára menne, először az amerikai válogatottnál próbálkozott, de nem ment. Aztán a venezuelainál, de ott sem jött össze. Aztán jött Magyarország, hiszen Swaney édesanyja magyar származású. Most már tudjuk, hogy a valószínűleg eléggé jómódú hölgy megszerezte az állampolgárságot (talán már korábban az volt), majd jelentkezett a síszövetségnél, amely kapott az ajánlaton: még egy kvóta, rendben, az jól mutat. Hátha fejlődik – gondolták (tényleg.) Nem, ez nagyon nem mutatott jól.
Ezért nincs értelme bemenni a félcsőbe
„Így ahogyan ő lejött, le tud jönni a durván félmillió magyar síelőből húsz-harmincezer biztosan. […] Mindez csak azért fontos, mert ehhez a kűrhöz még freestyle lécek sem kellenek, már csak azért is, mert ehhez semmit nem kell. Olyannyira nem, hogy ezért a körért nincs értelme bemenni a félcsőbe.” – írta Szabó Gábor, az Eurosport szakkommentátora, és azért idézzük őt, mert az övé még az egyik legvisszafogottabb vélemény.
A legelképesztőbb a szövetség magyarázata:
„Láttunk egy videót róla, az már akkor felkeltette a gyanúnkat, de azt mondta, hogy az csak egyszerű edzés volt. Versenyről sajnos nem kaptunk felvételeket. Már az olimpia helyszínén, az utolsó pillanatban láttuk, hogy a tudása nem fejlődött az előző években”
– mondta Stark Márton szövetségi kapitány az Indexnek. Mintha a nyári olimpián elindítanánk egy bokszolót, aki már az első meccsén eltalálja önmagát egy felütéssel.
Jaj, bocsánat, azt hittük, fejlődött, nem nagyon néztük az utóbbi időben.
(Sántít a hasonlat, a bokszolóknak kőkemény a kvalifikáció.)
Stark így folytatta: „A pontszámokat láttuk, az egy jó visszajelzés volt. Egy videót is láttunk, és két év alatt akár fejlődhetett is volna. Könnyű ránk mutogatni, égésről beszélni. De itt nem arról volt szó, hogy más emiatt pórul járt. Sőt, az ő indulása miatt még több edzői helyünk is lett, ami hasznos. Mi nem bújtuk a listát, hogy keressünk valakit, akit be tudunk nevezni. Lizzy keresett meg minket, hogy van magyar útlevele, és szeretne magyarként versenyezni. Nem kerestük a gyors honosítás lehetőségét, hanem ott volt a zsebében a személyije és a lakcímkártyája is.”
Akkor már minden rendben, főleg, ha még egy edző is kimehetett. Az azért nem mindennapi (reméljük), hogy „Lizzy” úgy kapta meg az állampolgárságot, hogy nem beszél magyarul. Facebook-oldalán amerikaiak gratulálnak neki, nyilván nagy dolog, hogy bekerült a hírekbe, egy furcsa, távoli „diktatúra” elindította. „Mindenesetre Lizzy nem érzi vesztesnek magát, ő megcsinálta. Pozitív beállítottságú.” – mondta Stark. Igen, az amerikai kétségtelenül „megcsinálta”.
A MOB felülvizsgálja a rendszert
A síszövetségnek valószínűleg lesz egy beszélgetése a Magyar Olimpiai Bizottsággal, amely annyira nem vette lazára a dolgot. „Eddig az volt az irányelv – ahogy most is az –, hogy aki a sportágában a nemzetközi szövetségek által meghatározott kvalifikációs feltételeknek megfelelt, azt nevezte a Magyar Olimpiai Bizottság. Akinek tehát a szövetség bizalmat szavazott, annak a MOB is – mondta Molnár-Bánffy Kata a MOB kommunikációs vezetője a Nemzeti Sport Online-nak. – Ez a mai eset azt mutatja, hogy ezt a rendszert felül kell vizsgálni, ezért át is fogjuk gondolni. Erre vannak nemzetközi példák, meg fogjuk ezeket vizsgálni. Továbbá szükségesnek tartjuk a nevezési módszertan újragondolását.”
Bár sokan azt írták, hogy a közösségi adományok is segítették, ez nem igaz. Hiába indított kampányt a GoFundMen és a RallyMen is, nem hogy egy dollár, de egy cent sem jött össze neki – írja az Index.
A reflektorfény viszont igen.
Fotó: Instragramm
Facebook
Twitter
YouTube
RSS