Nem kívánok még a Magyar Nemzetről nyilatkozni, éppen tárgyalok – nyilatkozta a PestiSrácok.hu-nak Ungár Péter, az LMP elnökségi tagja, a párt újdonsült országgyűlési képviselője. Portálunk megkérdezte, mi az alku lényege és mértéke, Ungár Péter erről egyelőre nem kívánt nyilatkozni. Közben a Magyar Nemzet egyik újságírója a PestiSrácok.hu kérdésére elárulta, a Magyar Nemzet és a Lánchíd Rádió megszűnéséről ma Simicska Lajos semmit nem üzent a szerkesztőség tagjainak, tudomása szerint meg sem köszönte az alkalmazottak munkáját.
Ungár Péter esetleges vételi szándékáról a Magyar Nemzet újságírója úgy vélekedett, nem tudja, van-e rá valódi esély, “de minden esetleges lehetőség pozitív, ami a 80 éves Magyar Nemzet bármilyen, kormányfüggetlen fennmaradását szolgálja”. Kérdésünkre, hogy bár Simicska miatt a kampányban a Jobbikot kellett babusgatni, most mennyire lenne elfogadható az újságíróknak az LMP magasztalása, a szerkesztő-újságíró azt válaszolta, “nem kellett a Jobbikot babusgatni, jelentek meg Jobbik-kritikus cikkek, Ungár Péterről pedig nem feltételezem, hogy azért venné meg, hogy pártszócső legyen a lap”.
Érdekes, hogy bár a napilap tulajdonosa, Simicska Lajos döntött a bezárásról, a Magyar Nemzet holnapi megszűnése miatt a Fideszt okolta a lap újságírója. “A Magyar Nemzet túlélte a fasisztákat, aztán a kommunistákat is, majd a Horn- és Gyurcsány-kormányt. Szimbolikus, hogy megszűnés csak a negyedik Orbán-kormány alatt, egy kétharmados Fidesz-győzelem után fenyegeti. Tudni lehetett, hogy újabb Fidesz-győzelem esetén mi történhet a nem kormánypárti sajtóval, így az emberek ennek tudatában adhatták le vasárnap a szavazatukat” – fogalmazott.
Replikánkra, hogy Simicska döntéséhez hogy jön a Fidesz vasárnapi győzelme, és hogyan lehet felmelegíteni a Népszabadság-sztorit és a megszűnés miatt a kormánypártokat okolni, az újságíró úgy reagált,
“a választás előtt tudni lehetett, hogy a Fidesz-győzelem nem a kormánykritikus sajtónak fog kedvezni, és ha a Fidesz győz, a tulajdonos nem finanszírozhatja tovább a lapot, ezt a Pesti Srácok is megírta. Tehát aki elment szavazni, az dönthetett arról is, hogy szeretné-e, hogy ez megtörténjen” – nyilatkozta a Magyar Nemzet zsurnalisztája.
Pikáns, de a napilap egy másik újságíróját is megkerestük, aki kérdésünket azzal hárította el, hogy “csak sajtóorgánumoknak nyilatkozik”. Ezt már az MSZP-től és a Jobbiktól is hallhattuk korábban…
Simicska gyáván elárulta a dolgozóit
Szomorúság igen, de izgatottság nem látszott a Magyar Nemzet azon újságíróin, akiket a PestiSrácok.hu munkatársának sikerült személyesen megszólaltatnia. A lap megszüntetése nem érte meglepetéséként őket, de bíztak abban, hogy legalább az online divízió megmarad valamilyen formában. Korábbi hírek szerint a Simicska Lajos által a vagyonából elkülönített összeg még egy ideig biztosíthatta volna a működést, és a szerkesztőség népligeti épületének bérleti szerződése is az év végéig szólt. A lap több újságírója is úgy vélekedett, hogy Simicska gyáva módon elárulta őket, a háttérben bujkáló hadvezérként csatába küldte dolgozóit, most pedig hagyja lemészárolni azokat. Az erős kifejezést többen nem tartották túlzónak, mivel a szerkesztőségben egy idő óta olyan gyakorlat kezdett elterjedni, hogy a miniszterelnököt, a családtagjait, illetve a kormánytagokat lejáratni kívánó cikkeket ugyan név nélküli kéziratokkal adták le az erre kötelezett újságírók, de a szerkesztők a szerzők tudta és beleegyezése nélkül visszaírták a neveiket, így a cikkek az újságírókhoz köthetően jelentek meg. Ezt, azon kívül, hogy etikátlan, többen egyfajta bélyegnek érzik, mert olyan cikkek megírására kötelezték őket, amelyeket ők nem akartak megírni, ezen kívül feletteseik a nevük közlésével nyilvánosan lejáratták őket. Volt olyan, aki úgy vélte, hogyha nem sikerül megmenteni a Magyar Nemzetet, akkor ez a körülmény komolyan akadályozni fogja abban, hogy más lapnál elhelyezkedjen.
György Zsombor még bízik a lap megmentésében
Megkérdeztük György Zsombort, a Magyar Nemzet főszerkesztő-helyettesét, aki megerősítette, hogy úgy tudja, Ungár Péter komoly tárgyalásokat folytat a lap megvásárlásáról, de erről a Simicskához közel álló körök egyelőre a szerkesztőséggel nem közöltek részleteket. Bár a dolgozók közül már többen leadták a felszereléseiket, György Zsombor bízik abban, hogy hogy az általa összetartónak mondott csapat nem széled szét, és folytatni tudják a munkát. Arra a kérdésünre, hogy erre mennyi idejük van, a főszerkesztő-helyettes azt válaszolta: a határidő záros, ha lesz folytatás valamilyen formában, arról a következő egy-két napban mindenképpen dönteni kell. Ha a Magyar Nemzet fenn is marad, megjelenése biztosan nem lesz folyamatos, szerdán már csak azok mennek be a szerkesztőségbe, akiknek leadni, vagy aláírnivalójuk van.
Fotó: PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS