Bármennyire is hiszünk igazunkban, a végső cél nem önmagában a párt sikere, hanem az ország jobbítása, a romlottság csökkentése – osztogatta Facebook-bejegyzésében kéretlen tanácsait az ellenzéki pártoknak Gyurcsány Ferenc, bukott miniszterelnök. A magabiztosságtól, tapasztalt vezetői erényektől sugárzó pártvezér önmagát állítja ellenzéki társai elé, mint olyan személyiséget, amely nemcsak DK-t vezeti eredményesen, de az országot is elkormányozná.
„Hiába bölcsesség, intelligencia, kedvesség, jóság, és emberség, szorgalom, kitartás, soroljam még az erényeit? Milyen lelkületű nép az aki az ilyen vezetőt nem becsüli???” – kommentálta a szemkilövető ex-miniszterelnök legújabb jótanács-csokrának tanulságát egy rajongó hozzászóló. Gyurcsány Ferenc Coelho-i magasságáokba ívelő, tíz pontba szedett közhelygyűjteménye hívei szerint azt tükrözik, a DK az egyedüli ellenzéki párt, amelyben nem mutathatóak ki a széthúzás jelei. Gyurcsány Ferenc valóban büszke lehet teljesítményére, hiszen személye miatt minden más ellenzéki párt csak bukott az összefogáson, ő viszont ismét beülhetett a Parlamentbe.
Ezzel szemben ismert, bajba került az MSZP-Párbeszéd koalíció, mivel Molnár Gyula, az MSZP volt elnöke olyan szerződést írt alá a Liberálisokkal, amelytől a kormányváltónak szánt „nagykoalíció” visszatáncolt. Az LMP-ben hasonló belső forrongások, fegyelmi eljárások mutatják a párt meghasonlását önmagában, amelynek köszönhetően Schiffer András hátat is fordított a jelenlegi vezetésnek. Bár a titokban az szocialistákkal tárgyaló Hadházy maradhatott a pártban, az erkölcsi alapelveket számon kérő Sallay R. Benedeket rövid úton eltávolították a párt közelében, a vezetőség ugyanakkor keblére ölelte a zöld-elvek képviseletével egyáltalán nem megvádolható, Együtt-ből importált Szabó Szabolcsot. A Jobbik tagságát pedig Toroczkai László önálló platformalapítása osztotta meg. Gyurcsány Ferenc feltehetően érettük, és nem ellenükben fogalmazta meg tapasztalatokon alapuló véleményét, amelyek a következők:
- Egyetlen pártban sem a fegyelmi eljárás, hanem a közös, egységes politika, vezetés, szervezet, kultúra teremti meg az egységet.
- Ennek megteremtéséhez sok munka, beszélgetés kell. Egymás elfogadása. Na meg vakhit helyett kompromisszumkészség.
- A párt gyűjtőhelye a politikailag egyívású embereknek, akik közösen valamilyen alternatívát testesítenek meg, ezért valóságos pártok létezése önmagában is érték.
- De egyetlen párt sem önmagáért van. Bármennyire is hiszünk igazunkban, a végső cél nem önmagában a párt sikere, hanem az ország jobbítása, a romlottság csökkentése.
- E végső cél érdekében jó, ha egy párt képes másokkal együttműködni, szövetkezni.
- Egy párt belső rugalmassága, demokratizmusa meghatározza külső együttműködésre való valóságos képességét. Ez utóbbi nem haladhatja meg az előbbit.
- A párt tisztességet nem a kompromisszum rombolja, hanem politikai kiszámíthatatlansága, politikájának elárulása, személyes és/vagy szervezeti korruptsága.
- A párt belső ügyeit belül rendezi. Nyilvánosan az ország dolgairól beszél.
- Minden párt meg akarja különböztetni önmagát más pártoktól. Ez természetes. A megkülönböztetés viszont nem azonos a háborúval.
- Amely párt nem képes vezetni önmagát, nem sugároz egységet és nem mutat kompromisszumkészséget, az nem képes elhitetni a választókkal, hogy egy országot is vezetni tudna.
Talán hasznos lehet valakinek. És hozzáteszem: a lojalitás nem egyenlő a szervilizmussal
- végzi eszmefuttatását az utóbbi idők legkártékonyabb nemzetközi politikusi rangjára emelkedett politikus. Pontjai közül kiemelnénk a Kunhalmi Ágnes szavaival élve, háromas számút, amely tökéletes önigazolása a DK szektapártjának. A párok léte önmagában érték, a szavazópolgárok támogatása nem szükségeltetik ahhoz, hogy a diktatúrát harsogjanak, és kormányváltást követeljenek. A végső célról, azaz a „romlottság csökkentéséről” feltehetően minden párt egyetért, Gyurcsány Ferenc kormányfői ámokfutását alapulvéve azonban a romlottság definícióját érdemes lenne mindenek előtt tisztázni.
Nem tanács másoknak. Csak tapasztalat. 1. Egyetlen pártban sem a fegyelmi eljárás, hanem a közös, egységes politika,…
Közzétette: Gyurcsány Ferenc – 2018. május 25.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS