Így, nyár közepén tombolnia kellene az uborkaszezonnak, azonban nincs okunk unatkozni, mert az LMP hősiesen magára vállalta a műsorvezető bohóc szerepét. A saját elnökét eltiltó, mégis hivatalban hagyó, végül talán a saját etikai bizottságát is szemen köpő, saját országgyűlési képviselőjét pedig többször elutasító párt így együtt sokkal-sokkal jobb, mint amire a politikától számíthattunk ezekben a hetekben.
Lenyűgöző, ahogy a Lehet Más a Politika (!) nevű formáció már nemhogy az eredeti szellemiségének nem képes megfelelni, hanem a saját jelenlegi szabályainak sem. A párt kongresszusa és politikai tanácsa is az április 8-ai országgyűlési választásokon való önálló indulásról határozott még korábban, ehhez képest a párt elnöke, Szél Bernadett, az egyik alelnöke, Ungár Péter, valamint országgyűlési képviselőjük, Schmuck Erzsébet is tárgyalt más pártokkal a választókerületi visszalépésekről. Ungár Péter ráadásul szándékosan érvénytelen szerződést írt alá a párt kampányát segítő Ron Werberrel, és ezzel végtelenül taktikus módon el is dicsekedett a nyilvánosság előtt.
A felsorolt kihágásokért elég komoly büntetéseket rótt ki rájuk a párt etikai bizottsága: Szélt és Ungárt három, Schmuckot két évre eltiltotta minden párttisztségtől. A legsúlyosabb büntetést a körzetét végül meg is nyerő Kunhalmi Ágnes javára visszalépő Kassai Dániel kapta, akit kizártak a pártból. Őt korábban vádolták azzal is, hogy kiszivárogtatta a Sallai Róbert Benedek és Hadházy Ákos tettlegességig fajuló ellentétéről tanúskodó hangfelvételt. Az LMP gyakorlatiasságáról mondjuk elég gyenge bizonyítványt állít ki, hogy bárki mást vádolnak egy olyan hangfelvétel kiszivárogtatásával, amelyen a diktafonokhoz való őrült vonzódásáról közismert Hadházy Ákos az egyik szereplő.
Igen, csak igazából mégse, vagy ha mégis, akkor nem úgy
Elvileg tehát a párt három fontos parlamenti képviselője semmilyen funkciót nem tölthetne be az LMP-n belül, ami már önmagában is vicces, de ennél sokkal komolytalanabb, hogy Szél Bernadett a tiltás ellenére társelnök maradhat. És még mindig nincs vége. Keresztes László Lóránt, a párt másik társelnöke hangsúlyozta az ATV-ben, hogy az etikai bizottság ugyan eltiltotta a párttisztségek viselésétől Szélt, viszont nem mozdította el a tisztségéből. Márpedig egy ilyen elvhű pártban, mint az LMP, fölösleges arra számítani, hogy a saját etikai bizottsága által elítélt vezető esetleg levonja a konzekvenciát ahelyett, hogy kiskapukat keresne és kerestetne a szövetségeseivel. Minden jel szerint ez utóbbi történik ugyanis.
Keresztes kifejtette, hogy Szél Bernadett mögött ott áll az LMP, ráadásul ha esetleg a másfél év múlva esedékes tisztújítás idején is érvényben lenne még a tiltás, akkor a kongresszus, a párt legfőbb döntéshozó szerve felül is bírálhatja azt. Mellesleg ugyanez a kongresszus volt az, amely legfőbb döntéshozó szervként a választásokon való önálló indulásról döntött, de aztán ezt önkényesen felülbírálta Szél, amiért az etikai bizottság aztán megbüntette.
Lehet más a következménynélküliség
Vagyis a párt legfőbb döntéshozó szerve hozott egy döntést, az azt figyelmen kívül hagyó pártelnököt eltiltotta, de mégse tiltotta el az etikai bizottság, majd a legfőbb döntéshozó szerv esetleg felülbírálja azt a büntetést, amely éppen a legfőbb döntéshozó szerv szemen köpése miatt született. Most már tényleg idekívánkoznak Sallai Róbert Benedek szavai, akit a pártból azóta az etikai bizottság ítéletét meg sem várva kilépő Hadházy Ákos felborításáért zártak ki első fokon, hogy aztán az etikai bizottság visszavegye őt. Sallai szerint Szél Bernadett eltiltásával azt bizonyítja az LMP, hogy
lehet úgy működni, hogy azt ne a következménynélküliség jellemezze.
Bebizonyosodott: lehet más a következménynélküliség.
Nem kell a tagságnak Demeter, de hát kit érdekel a tagság véleménye?!
Egy ilyen stabil, a kívülálló szemével is megrendíthetetlen alakulathoz tartozni önmagában is dicsőség. Így látják ezt a párt tagjai is, akik már többedszerre vétózták meg Demeter Márta felvételét. Többen „mandátumtolvajnak” tartják az MSZP-ből átszegődött politikushölgyet, akinek az ügye komoly feszültségeket szít a párton belül. Mindettől függetlenül persze Demeter tagja az LMP parlamenti frakciójának, a párt soraiba viszont makacsul nem engedik be, hiába szeretné nagyon bevinni az amúgy mindenféle párttisztségtől eltiltott, regnáló társelnök, Szél Bernadett. Ennek a feszültségnek is LMP-s recept szerint találhatják meg a feloldását: az országos elnökség dönthet a megvétózott tagfelvételről. Szél Bernadettnek tehát csupán nyolc embert kell megdumálnia, hogy fogadják be Demeter Mártát. Csak aztán ha így felveszik, nehogy az etikai bizottság vizsgálódni kezdjen, miért ment szembe a társelnök a tagság döntésével, mert abból kegyetlenül kiszabott, majd senki által nem végrehajtott büntetések sülhetnének ki!
Az egész történet annyira kellemetlen, hogy már Gémesi György Új Kezdet nevű állítólagos pártja is megszakítja az együttműködését az LMP-vel, habár persze az emberük, Hohn Krisztina azért ott marad a kényelmes, meleg széken a frakcióban. Szívesen megkérdeztük volna az LMP-től, hogy ebben a pártban milyen okból, illetve kinek a jóvoltából mennek úgy a dolgok, ahogy, de egyrészt semmi értelmét nem láttuk a felsorolt történések fényében, másrészt nem akartuk még jobban összezavarni a láthatóan a saját létezése és céljai tekintetében is teljes káoszba fordult csapatot.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS