A Csányi Sándor OTP-vezér mellől az egekbe törő, majd kétes üzleti és politikai machinációi következtében Ikaroszként landoló, így érdekeltségeitől sorra megváló Spéder Zoltán ma eladta az Index.hu-ban meglévő közvetett tulajdonrészét. A militánsan balliberális szerkesztőségben sajtóhírek szerint nagy a bizonytalanság. Miközben a 444.hu Fidesz-közeli vevőkről ír, a lapkiadó cégcsoport közleményben nyomatékosította: sem a lap irányvonalában, sem a kiadóvállalat “függetlenségében” nem lesz változás.
Bodolai László, az Index ügyvédje és kiadói alapítványának vezetője, továbbá Spéder Zoltán és az Index.hu mögött álló CEMP-cégcsoport is külön-külön közleményben értesítette a médiát az Index.hu eladásáról. Mint kiderült: Spéder Zoltán a Silhouette Capital Managementen keresztül értékesítette a cemp-x online Zrt.-ben lévő tulajdonrészét. Az adásvétellel Ziegler Gábor, valamint Oltyán József 50-50 százalékos tulajdont szerzett a vagyonkezelő társaságban, illetve kizárólagos irányításuk alá kerültek a cemp-x online Zrt. kiadóvállalatai, valamint az Inda-Labs Zrt. és a csoport érdekeltségébe tartozó portálok felületeit értékesítő CEMP SH Kft. Az adásvétellel párhuzamosan Bodolai László eladta az NP Nanga Parbat 17 Zrt.-ben lévő kizárólagos tulajdonát, melyet 50-50 százalékos arányban a cemp-x online Zrt. és a CEMP SH Kft. vásároltak meg, így egy letisztultabb tulajdonosi háttér keletkezett. Nyomatékosították: a tranzakció az Index.hu kiadóvállalatának és szerkesztőségének működését nem érintik, az Index.hu Zrt. részvényei a Bodolai László irányítása alatt működő Magyar Fejlődésért Alapítvány tulajdonában maradtak.
A bonyolult cégháló összefüggéseiről például az Origo cikkében olvashatnak bővebben, a lényeg, hogy Spéder Zoltán korábban Simicska Lajos érdekeltségének adott opciós jogot az Index kiadóvállalatára, de a pénzt termelő, a felületek értékesítésével foglalkozó kapcsolt vállalkozásokat mostanáig gondosan megtartotta magának. Így fordulhatott elő, hogy tavaly áprilisban az Index kiadását a Magyar Fejlődésért Alapítvány vette át, amelyben Simicska bizalmi emberei is helyet foglaltak. Ezután a függetlenségét hangoztató portál alaposan oda is tette magát Simicska legfőbb projektjében, azaz Vona Gábor és a Jobbik átfazonírozásában és a pártelnök miniszterelnökjelölti futtatásában. A mesterterv április 8-i bukása után Simicska az Index jogaitól is megvált: egy hete vált világossá, hogy küldöttei kiszálltak az alapítványból, amelyben egyedül Bodolai, az Index régi ügyvédje maradt.
A fentiek alapján most érkezett el a cégcsoport ékköveinek az értékesítése is. Az új vevői körből Ziegler Gábor vállalkozó 18 éve fellelhető az Index körül, míg Oltyán József helyi szinten a KDNP-ben politizál és az Index mai hangvételéhez képest jobbra álló, más médiavállalkozásban is érdekelt. Többet egyelőre nem tudni az Index jövőjéről, a 444.hu belső informátorokra hivatkozva azonban máris Mészáros Lőrinchez köthető, a háttérben megbúvó üzletembereket emleget.
Pikáns a CEMP mai közleményének azon részlete, amelyben Oltyán Józsefet, az új társtulajdonost idézik:
A Nanga Parbat Zrt. részvényeinek megszerzését befektetésünk védelme érdekében szabtuk a cemp-x online Zrt. megvásárlásának feltételéül. A Magyar Fejlődésért Alapítvány az Index.hu Zrt. tulajdonát számunkra kockázatosnak tűnő konstrukcióban szerezte meg a Pro-Ráta Holdingtól. Az MFA a részvényekért az aktuális vételár részleteket kifizette, de így is több száz millió forinttal tartozott az időközben Nyerges Zsolt tulajdonába került társaságnak. Nem kívántuk magunkat olyan helyzetbe navigálni, hogy a vételár tartozás miatt az Index.hu részvényei bármilyen módon kikerüljenek az alapítvány tulajdonából, ezzel a CEMP SH Kft. esetleg elveszítse kizárólagos értékesítési képviseletét az Index felületeire. A hírportál a sales house legfontosabb partnere, felületeinek értékesítése az éves árbevétel nagyjából a felét adja. Ebben a konstrukcióban mi hosszú távon biztosítva látjuk, hogy az index felületeit kizárólagosan a CEMP SH Kft. értékesítheti, illetve az alapítvány kitettsége is megszűnt, hiszen visszafizette tartozását.
Eszerint tehát Nyerges Zsolt elől kellett megmenteni az Index.hu felületeit értékesítő cég értékes részvényeit, ami önmagában cáfolja a 444.hu Mészáros Lőrinc-fóbiás teóriáját, hiszen Nyerges a Simicskától megvett, a Hír TV-t is magába foglaló médiaérdekeltségében helyreállította a G-nap előtti szellemi-közéleti irányvonalat; miért is cselekedett volna másképp, ha az Index jogai a tartozások miatt végül rá szálltak volna?
Az új tulajdonosok hivatalos életrajzai
Oltyán József. Jelenleg két működő társaság vezető tisztségviselője. A 2011-ben létrehozott Makroler Kft. ügyvezetője és a 2015-ben alapított Regon Média Zrt. tulajdonos vezérigazgatója. A tulajdonában álló társaságok bevétele 2018-ban meghaladják a nettó 2 milliárd forintot. Pályafutásának első éveiben biztosítási területen dolgozott. 1997-től a Winterthur Pénztárszolgáltató Zrt. vállalati tanácsadója, majd a társaság projektmenedzsere. Ziegler Gáborhoz a pénztárszolgáltatónál eltöltött közös évek óta 20 éves ismeretség és barátság köti. 2000 őszén alapította meg az Index.hu Bács-Kiskun megyei mutációját, a hiros.index.hu hírportált, amit 2013. január 7-ig üzemeltetett. 2010-ben megszervezte a magyar tulajdonú vidéki hírportálok tömörülését, a Regon-csoportot. [A REGON-csoport tagjai 2011-ben: Alon.hu (Szombathely), Hírös.index.hu (Kecskemét), Cívishir.hu (Debrecen), Nyírséghír.hu (Nyíregyháza), SzegedMa.hu (Szeged), SomogyTV.hu (Kaposvár), Pécsi Újság.hu (Pécs), Vehir.hu (Veszprém).] 2013. január 7-től alapító-főszerkesztője a Bacsmegye.hu Bács-Kiskun megyei hírportálnak. 2015-ben megalapította a www.magyarepitok.hu építőipari hírportált (ami jelenleg az iparág vezető tartalomszolgáltatója), valamint a Nogradhont.hu (Nógrád megye), Pestpilis.hu (Pest megye), JNSZ.hu (Jász-Nagykun-Szolnok megye), Fejervar.hu (Fejér megye), Tolnavar.hu (Tolna megye), Baranyavar.hu (Baranya), Somogyivar.hu (Somogy megye) portálokat. Társadalmi szerepvállalása: a ’90-es években a Bács-Kiskun megyei szakszervezeti szövetségben vállalt társadalmi munkát, aminek a keretében egy ideig az MSZOSZ megyei bank-biztosítási, majd az ifjúsági vezetői szerepét töltötte be. 2000-ben az MSZOSZ ifjúsági szervezetének (SZISZ) országos elnökségi tagja, a szervezetből 2000 őszén kilépett. Jelenleg a KDNP Bács-Kiskun megyei szervezetének elnökségi tagja, bizottsági elnöke.
Ziegler Gábor. Pályafutását biztosítási, pénzügyi területen kezdte, amely területről a Winterthur Pénztárszolgáltató Zrt.-nél betöltött területi vezető pozícióját és az Eurodirektnél ellátott értékesítési igazgatói pozícióját követően igazolt 2000-ben az Index kiadójához. 2008 májusától 2013 végéig a kiadó értékesítési igazgatója, azt követően 2017 áprilisáig a cég igazgatósági tagja. Az Index korábbi anyacége, a Central European Media & Publishing (CEMP) 2014-ben létrehozott, a CEMP cégcsoport kiadóit kiszolgáló értékesítési egységének, a CEMP Sales House-nak a kezdetektől ügyvezetője. 2015-ben részt vett a CEMP SH, a Central Media és az Origo közös leányvállalatának, a Hoppexnek – hazai programozott piactér – a létrehozásában, melynek működését a CEMP SH oldaláról jelenleg is felügyeli. Az IAB Hungary 2008-as megalakulásától 2017 szeptemberéig elnökségi tagja, másfél évig a szervezet alelnöke. A hazai online közönségmérést szolgáltató Digitális Közönségmérési Tanácsnak (dkt.hu) 2013-as indulása óta elnökségi tagja.
PESTISRÁCOK.hu – Vezető kép: a Soros György által finanszírozott Transparency International (TI) nevű szervezet által közreadott fotón az Index.hu és a 444.hu munkatársai éppen átveszik a TI oknyomozó újságírói kitüntetését, a Göbölyös Soma-díjat.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS