Az Új Hidegkuti Nándor Stadionban ünnepelte születésnapját az ország egyik legrégibb, mindmáig a magyar sport élvonalában lévő klubja, az MTK. A 130 éves egyesület ünnepségén Deutsch Tamás elnök mellett beszédet mondott a sportért felelős államtitkár és a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) elnöke, valamint kitüntették a klub örökös bajnokait és tagjait.
Szabó Tünde sportért felelős államtitkár kiemelte, hogy a 35 olimpiai aranyérmet és 186 világbajnoki címet szerző Magyar Testgyakorlók Köre szándékosan nem a klub vagy az egylet szót választotta a nevébe az 1888-as alapításnál, hogy elkerülje az elitizmust. Az államtitkár megemlítette Brüll Alfrédot, az MTK legendás vezetőjét, aki sokszor magánvagyonából fedezte a klub működtetését és sportlétesítményeinek felépítését.
Páratlan kincs az MTK, a magyar sport »aranyfedezetének« egyik legfontosabb része
– fogalmazott Szabó Tünde, aki kincstárhoz hasonlította az első többszakosztályos klub sportolói által eddig megnyert olimpiai, világ- és Európa-bajnoki elismeréseket. Hozzátette, hogy az MTK teljesítménye beférne a negyven legsikeresebb sportnemzet közé a világon.
Minél több szálon kapcsolódunk a múlthoz, annál sikeresebbek lehetünk a jövőben
– ez már Kulcsár Krisztián MOB-elnök beszédének vezérszála volt. Az MTK múltjának méltatása során szót ejtett róla, hogy a klub sok változáson, névváltáson, fúzión ment keresztül, de mindezeket túlélve ma is meghatározó szereplője a magyar olimpiai mozgalomnak. Elismerte, számára is meglepetés, hogy az Aranycsapat nyolc tagja mellett MTK-s volt a valaha élt legsikeresebb magyar olimpikon, a hétszeres aranyérmes vívó Gerevich Aladár, valamint bokszlegendánk, a háromszoros olimpiai bajnok Papp Laci.
A jelen helyzet is büszkeségre ad okot, a klub ma is az egyetemes magyar sport kimagasló szereplője
– szögezte le Kulcsár Krisztián, név szerint is említve az első sorban ülő gyorskorcsolyázó testvérpárt, az egyaránt világrekorder Liu Shaolin Sándort és Liu Shaoangot, akik a sporttörténelem első magyar téli olimpiai aranyérmét nyerték az idén Pjongcsangban, a négyes váltó tagjaiként.
Közösség, sport és jövőkép
Deutsch Tamás, a klub elnöke szavai szerint a közösség iránti szeretet, a sport szeretete és a holnap szeretete, valamint az ezekbe vetett hit alapította az MTK-t. Az elnök hangsúlyozta, hogy a közösség jelentette az alapokat, a kapaszkodókat, az értékek, a hagyományok és a társak védelmét, és hozzátette, soha nem felejtik azokat, akik az MTK családjába tartozóként vagy azzal sorsközösséget vállalóként vesztették életüket embertelen hatalmak áldozataként.
A sport úgy tett minket magyarrá, hogy közben büszkén maradhattunk zsidók
– jelentette ki Deutsch Tamás. Kifejtette, hogy a mindennapi munkájuk nem egyszerűen a holnapnak, hanem a jövő generációknak szól. Név szerint említette ő is a Liu testvéreket, a teniszben már a páros világranglista élén álló Babos Tímeát, valamint a bajnok női és az élvonalba visszakapaszkodott férfi futballcsapatot, és belengette, hogy 2017 után jó eséllyel 2018-ban is az MTK lehet az összesítésben legsikeresebb magyar sportklub.
Az ünnepségen a klub 2010-ben indult újjáépítéséről és a zsidó polgári hagyományok felélesztéséről is beszélt Deutsch Tamás. Ezzel kapcsolatban elmondta a PestiSrácok.hu-nak, hogy az MTK az asszimilálódott zsidó közösség által létrehozott, annak értékválasztását tükröző klub volt a holokausztig, majd a náci pusztítás után, mint oly sok identitást, ezt is elnyomta a kommunista diktatúra. Ekkor elvették a klub nevét és színeit is, de ’56-ban sikerült ezeket visszaszerezni, 2010-től kezdve pedig ismét a jövőbe vetett hittel kezdtek építkezni.
A rendszerváltoztatást követően egyik napról a másikra dőlt össze a szocialista rendszerben komoly sikereket elérő sportfinanszírozás. A ’90-es és 2000-es évek komoly behorpadást jelentettek eredményességben nagyon sok sportegyesületnél, így az MTK-nál is; még az akkori szép sikerek, mint például Kovács Katalin vagy Storcz Botond olimpiai győzelmei mellett is. Nem szakosztályok alakultak, hanem sok megszűnt: 2010-ben, az elnökké választásomkor alig egy tucat szakosztállyal bíró, komoly anyagi gondokkal küzdő klub volt, gyengülő eredményességgel. Az akkor megfogalmazott tízéves fejlesztési programunk két fő pontja volt a régi eredményesség visszaállítása és a hagyományaink megerősítése. Mostanra megkétszereztük a szakosztályaink számát, 2500 sportoló huszonöt sportágat űz a klubon belül
– foglalta össze a klubépítés lényegi elemeit Deutsch Tamás, nem elfeledkezve a létesítményfejlesztésről sem. Az új futballstadionban beszélgettünk, amely mellett 2020-21 körül készülhet el az MTK Sportpark. A klubelnök elmondása szerint oda összpontosulhat majd az MTK szinte minden szakosztályának utánpótlásnevelő munkája.
Jelenleg a legeredményesebb magyar klub
Büszkén tette hozzá, nagyon régen fordult elő, hogy az MTK legyen az egyesületek nem hivatalos pontversenyében a legeredményesebb hazai klub, ám 2017-ben sikerült ez a bravúr, és – mint szó volt róla – idén is van rá esélyük, de az utóbbi években sosem maradtak ki a legeredményesebb ötből. A sikersportolóik között név szerint is említette a Liu testvéreket, a páros teniszvilágranglista élén álló Babos Tímeát, valamint a női futballcsapatot. Ezzel párhuzamosan a férfi futballcsapat meccseinek látogatottsága is emelkedőben van. A magyar bajnokság nézőszámaihoz igazított, 5300 férőhelyes új stadionban mostanra 3000-re emelkedett az átlagos nézőszám, ami a régi stadionban 1000-1500 között mozgott. A klubelnök egyúttal kiemelte, hogy készülnek a 2019-es Maccabi Európa Játékokra, több, mint kétezer zsidó sportolót látnak majd vendégül Magyarországon.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS