A kormány bevezette a “nem kívánt egyetem”, azaz az “universitas non grata” elnevezést – reagáltak a szocialisták a CEU hétfői bejelentésére, amelyben megerősítették, hogy a vitatott oktatási hátterű felsőoktatási intézmény Bécsbe költözik. A Párbeszéd közleményében arról írt, a kormány szerintük beleütötte az utolsó szöget az oktatás és a tudomány szabadságának koporsójába, és ezzel kiírta az országot a demokráciák közösségéből. A Demokratikus Koalíció szerint az a rendszer, ahol egyetemi szakokat tiltanak be, az maga a nagybetűs diktatúra. A Liberálisok ellenben azt hangzoztatták, a Fidesz méltatlanná vált arra, hogy az Európai Néppárt tagja maradhasson, és kíváncsian várják, mit tesz a pártcsalád új elnöke, Manfred Weber. Mint hozzátették, a CEU megtámadásával az Orbán-kormány hadat üzent Európának és az USA-nak.
Mint arról nemrégiben beszámoltunk, a CEU (Central European University) hétfőn jelentette be, hogy minden amerikai akkreditációjú programját Bécsben indítja el 2019 szeptemberében. Jelezték, az intézmény megőrzi magyar egyetemi akkreditációját, ugyanakkor döntésükkel azért nem várhattak állításuk szerint tovább, mivel időben szeretnének hallgatókat toborozni a következő tanévre.
Az MSZP szerint ez a rombolás diadalnapja
Az MSZP véleménye szerint a CEU-t (Central European University) “kiseprűzték” Magyarországról. Hiller István, az Országgyűlés szocialista alelnöke a CEU bejelentésére reagálva úgy fogalmazott, az egyetem lépése az elmúlt hetek történései alapján nem meglepő, de szomorú és logikus. A “rombolás diadalnapjáról” beszélő politikus kijelentette, hogy az intézmény ügye már másfél éve, a felsőoktatási törvényhez benyújtott módosító javaslattal eldőlt.
Az ítélet hamarabb megszületett, mint hogy megtartották volna a tárgyalást
– mondta.
Egy percig sem szakmai ügyről volt szó, hanem politikairól – ismertette álláspontját. Az egyetem ugyanis mindent teljesített, amit a magyar kormány, illetve a módosított felsőoktatási törvény előírt számára – hangsúlyozta. A mostani eset több, mint az akadémiai és kutatási szabadság megsértése – szögezte le Hiller István.
Hétfőn egy olyan intézményt űztek el, amelyet egy szövetséges ország is elismert, ilyen a rendszerváltozás óta nem történt Magyarországon
– tette hozzá.
Amennyiben a diplomáciában a nemkívánatos személyt persona non gratának nevezik, akkor hétfőn új kifejezés született, a kormány bevezette a “nem kívánt egyetem”, azaz az “universitas non grata” elnevezést – fogalmazott.
A kormány kiírta az országot a demokráciák közösségéből
A Párbeszéd mélységesen elítéli, hogy az Orbán-kormány kidobta az országból Magyarország legsikeresebb és legfontosabb felsőoktatási intézményeinek egyikét – írja a párt hétfői közleményében. Mint hozzátették, ezzel Orbánék – akik között bőven találunk CEU-n végzett politikusokat – “beleütötték az utolsó szöget az oktatás és a tudomány szabadságának koporsójába”.
Úgy fogalmaztak,
a magyar kormány a CEU Bécsbe üldözésével kiírta magát a demokráciák közösségéből, politikailag motivált alapon zárat be és privatizál egyetemeket, korlátozza a diákok oktatáshoz való jogát, tudatosan teszi tönkre a magyar oktatási rendszert.
Mint hozzátették, a Párbeszéd mindent meg fog tenni, hogy megvédje a hazai iskolákat, a diákokat és a tanárokat. Meg kell újítani a hazai oktatást, de ennek egymás kölcsönös megértésén, a szolidaritáson kell alapulnia, és mindenki számára lehetővé kell tenni az oktatáshoz való alapvető jogot.
Nagybetűs diktatúra
A DK szerint a magyar kormány “elüldözte” Budapestről a CEU-t. Arató Gergely frakcióvezető-helyettes hétfői budapesti sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott,
ez a hétfő fekete nap a magyar felsőoktatás, az egyetemi autonómia és a tudományos élet számára.
A politikus közölte, a DK-s képviselők hétfőn emiatt fekete szalagot tűztek ruhájukra, parlamenti irodájuk ablakából pedig fekete zászlót lógattak ki. Arató Gergely kijelentette, a CEU elüldözése azt üzeni, hogy Magyarországon nincs szükség tudásra, innovációra, egyetemi autonómiára és felelős gondolkodásra.
Az a rendszer, ahol egyetemi szakokat tiltanak be, az maga a nagybetűs diktatúra
– mondta. Kérdésre válaszolva kiemelte, hogy a CEU-nak éppen az az értéke, hogy egyszerre magyar és amerikai felsőoktatási intézmény, de közben Budapesten működik.
Az egyetemen számos magyar hallgató tanul és az intézmény tudományos kapcsolataiból a magyar felsőoktatás más szereplői is profitálhatnak
– szögezte le.
A kormány hadat üzent az Egyesült Államoknak
Hazánk és a régió legmagasabban jegyzett egyetemét üldözte el Budapestről az Orbán-kormány, és ezzel egész Magyarországnak hatalmas kárt okozott fogalmaztak a Liberálisok hétfői közleményükben. Mint hozzátették, az iskola ellehetetlenítésével a fideszes többség “saját törvényét szegte meg”, hiszen az iskola minden követelménynek megfelelt ahhoz, hogy folytathassa magyarországi működéséhez.
Amit az Orbán-kormány tett, szembemegy az európai és a magyar joggal is
– hangsúlyozták.
Ezek után a Fidesz méltatlanná vált arra, hogy az Európai Néppárt tagja maradhasson. Kíváncsian várjuk, hogy mit tesz a pártcsalád új elnöke, Manfred Weber
– tették hozzá, felidézve, hogy a Néppárt vezetője szeptember elején azt nyilatkozta, “követelni fogjuk, hogy engedjék tovább működni az egyetemet. Nem tudom elfogadni, hogy bezárják az egyetemet”. Weber korábban azt is mondta, hogy a CEU ellehetetlenítése”vörös vonalat” jelent a Néppárt számára.
Milyen retorzióra számíthat ezek után Orbán Viktor pártja? Meddig kell még várni, hogy az Európai Néppárt kizárja a Fideszt?
– tették fel a kérdést.
A Liberálisok szerint a CEU megtámadásával az Orbán-kormány hadat üzent Európának és egyik legfontosabb NATO-szövetségesünknek, az Amerikai Egyesült Államoknak. Úgy látták, az Orbán-kormány ezzel a lépéssel “újabb gesztust gyakorolt Vlagyimir Putyinnak, aki hosszú ideje harcol a CEU-hoz hasonló, a szabadság és a demokrácia elterjedéséért küzdő intézmények ellen”.
Ami történt, szégyen. Bízunk benne, hogy az Orbán-kormány leváltása után még lesz lehetőség az iskola visszahívására. Hiszen ez a magyar diákok és az ország érdeke
– áll a Liberálisok közleményében.
Forrás/fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS