
A kormány bevezette a “nem kívánt egyetem”, azaz az “universitas non grata” elnevezést – reagáltak a szocialisták a CEU hétfői bejelentésére, amelyben megerősítették, hogy a vitatott oktatási hátterű felsőoktatási intézmény Bécsbe költözik. A Párbeszéd közleményében arról írt, a kormány szerintük beleütötte az utolsó szöget az oktatás és a tudomány szabadságának koporsójába, és ezzel kiírta az országot a demokráciák közösségéből. A Demokratikus Koalíció szerint az a rendszer, ahol egyetemi szakokat tiltanak be, az maga a nagybetűs diktatúra. A Liberálisok ellenben azt hangzoztatták, a Fidesz méltatlanná vált arra, hogy az Európai Néppárt tagja maradhasson, és kíváncsian várják, mit tesz a pártcsalád új elnöke, Manfred Weber. Mint hozzátették, a CEU megtámadásával az Orbán-kormány hadat üzent Európának és az USA-nak.
Mint arról nemrégiben beszámoltunk, a CEU (Central European University) hétfőn jelentette be, hogy minden amerikai akkreditációjú programját Bécsben indítja el 2019 szeptemberében. Jelezték, az intézmény megőrzi magyar egyetemi akkreditációját, ugyanakkor döntésükkel azért nem várhattak állításuk szerint tovább, mivel időben szeretnének hallgatókat toborozni a következő tanévre.
Az MSZP szerint ez a rombolás diadalnapja
Az MSZP véleménye szerint a CEU-t (Central European University) “kiseprűzték” Magyarországról. Hiller István, az Országgyűlés szocialista alelnöke a CEU bejelentésére reagálva úgy fogalmazott, az egyetem lépése az elmúlt hetek történései alapján nem meglepő, de szomorú és logikus. A “rombolás diadalnapjáról” beszélő politikus kijelentette, hogy az intézmény ügye már másfél éve, a felsőoktatási törvényhez benyújtott módosító javaslattal eldőlt.
Az ítélet hamarabb megszületett, mint hogy megtartották volna a tárgyalást
– mondta.
Egy percig sem szakmai ügyről volt szó, hanem politikairól – ismertette álláspontját. Az egyetem ugyanis mindent teljesített, amit a magyar kormány, illetve a módosított felsőoktatási törvény előírt számára – hangsúlyozta. A mostani eset több, mint az akadémiai és kutatási szabadság megsértése – szögezte le Hiller István.
Hétfőn egy olyan intézményt űztek el, amelyet egy szövetséges ország is elismert, ilyen a rendszerváltozás óta nem történt Magyarországon
– tette hozzá.
Amennyiben a diplomáciában a nemkívánatos személyt persona non gratának nevezik, akkor hétfőn új kifejezés született, a kormány bevezette a “nem kívánt egyetem”, azaz az “universitas non grata” elnevezést – fogalmazott.
A kormány kiírta az országot a demokráciák közösségéből
A Párbeszéd mélységesen elítéli, hogy az Orbán-kormány kidobta az országból Magyarország legsikeresebb és legfontosabb felsőoktatási intézményeinek egyikét – írja a párt hétfői közleményében. Mint hozzátették, ezzel Orbánék – akik között bőven találunk CEU-n végzett politikusokat – “beleütötték az utolsó szöget az oktatás és a tudomány szabadságának koporsójába”.
Úgy fogalmaztak,
a magyar kormány a CEU Bécsbe üldözésével kiírta magát a demokráciák közösségéből, politikailag motivált alapon zárat be és privatizál egyetemeket, korlátozza a diákok oktatáshoz való jogát, tudatosan teszi tönkre a magyar oktatási rendszert.
Mint hozzátették, a Párbeszéd mindent meg fog tenni, hogy megvédje a hazai iskolákat, a diákokat és a tanárokat. Meg kell újítani a hazai oktatást, de ennek egymás kölcsönös megértésén, a szolidaritáson kell alapulnia, és mindenki számára lehetővé kell tenni az oktatáshoz való alapvető jogot.
Nagybetűs diktatúra
A DK szerint a magyar kormány “elüldözte” Budapestről a CEU-t. Arató Gergely frakcióvezető-helyettes hétfői budapesti sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott,
ez a hétfő fekete nap a magyar felsőoktatás, az egyetemi autonómia és a tudományos élet számára.
A politikus közölte, a DK-s képviselők hétfőn emiatt fekete szalagot tűztek ruhájukra, parlamenti irodájuk ablakából pedig fekete zászlót lógattak ki. Arató Gergely kijelentette, a CEU elüldözése azt üzeni, hogy Magyarországon nincs szükség tudásra, innovációra, egyetemi autonómiára és felelős gondolkodásra.
Az a rendszer, ahol egyetemi szakokat tiltanak be, az maga a nagybetűs diktatúra
– mondta. Kérdésre válaszolva kiemelte, hogy a CEU-nak éppen az az értéke, hogy egyszerre magyar és amerikai felsőoktatási intézmény, de közben Budapesten működik.
Az egyetemen számos magyar hallgató tanul és az intézmény tudományos kapcsolataiból a magyar felsőoktatás más szereplői is profitálhatnak
– szögezte le.
A kormány hadat üzent az Egyesült Államoknak
Hazánk és a régió legmagasabban jegyzett egyetemét üldözte el Budapestről az Orbán-kormány, és ezzel egész Magyarországnak hatalmas kárt okozott fogalmaztak a Liberálisok hétfői közleményükben. Mint hozzátették, az iskola ellehetetlenítésével a fideszes többség “saját törvényét szegte meg”, hiszen az iskola minden követelménynek megfelelt ahhoz, hogy folytathassa magyarországi működéséhez.
Amit az Orbán-kormány tett, szembemegy az európai és a magyar joggal is
– hangsúlyozták.
Ezek után a Fidesz méltatlanná vált arra, hogy az Európai Néppárt tagja maradhasson. Kíváncsian várjuk, hogy mit tesz a pártcsalád új elnöke, Manfred Weber
– tették hozzá, felidézve, hogy a Néppárt vezetője szeptember elején azt nyilatkozta, “követelni fogjuk, hogy engedjék tovább működni az egyetemet. Nem tudom elfogadni, hogy bezárják az egyetemet”. Weber korábban azt is mondta, hogy a CEU ellehetetlenítése”vörös vonalat” jelent a Néppárt számára.
Milyen retorzióra számíthat ezek után Orbán Viktor pártja? Meddig kell még várni, hogy az Európai Néppárt kizárja a Fideszt?
– tették fel a kérdést.
A Liberálisok szerint a CEU megtámadásával az Orbán-kormány hadat üzent Európának és egyik legfontosabb NATO-szövetségesünknek, az Amerikai Egyesült Államoknak. Úgy látták, az Orbán-kormány ezzel a lépéssel “újabb gesztust gyakorolt Vlagyimir Putyinnak, aki hosszú ideje harcol a CEU-hoz hasonló, a szabadság és a demokrácia elterjedéséért küzdő intézmények ellen”.
Ami történt, szégyen. Bízunk benne, hogy az Orbán-kormány leváltása után még lesz lehetőség az iskola visszahívására. Hiszen ez a magyar diákok és az ország érdeke
– áll a Liberálisok közleményében.
Forrás/fotó: MTI
levegö
2018-12-04 at 11:55
Ennek csak akkor lessz vege ha az egesz CEU eltunik szöröstöl böröstöl az orszågbol.Igy meg rosszabbul jårunk mert amig egy gombostujuk lessz az orszågban ez mindig aktuålis lessz es mindig a fejunkhöz fogjåk ezt csapni. Ha mennek akkor vege mindennek.A kormåny hulye hogy ezt nem intezi el. Simån minden csoda hårom napig tart aztån csönd lessz. igy soha.
ómió
2018-12-04 at 09:12
Efftárséknál a kognitív képesség mindig “gyenge láncszem” volt! Most is!
Sobri Jóska
2018-12-03 at 20:52
bizony, merünk nagyok lenni pár éve, nem úgy, mint minitörpék a böszmék alatt!!
Ha megérdemlik szembe is kell velük menni.
levegö
2018-12-03 at 20:25
Es mi törtent hulye libsi parasztok. Semmi meg ezek utån is lessz magyarorszåg.
Vízöntő
2018-12-03 at 19:54
A komplett ellenzék Soros fantom egyeteméért prüszköl és mond éktelen baromságokat. Legalább Hiller csendben maradhatott volna, hiszen Soros Magyar Bálintot megfőzte, az meg Gyurcsányt és az MSZP-SzDSz keselyű frakció az ukáznak megfelelő törvényi rendelkezéseket fogadott el, így nyertek privilégiumot Soros simlijei a CEU javára a többi egyetemmel szemben!
A DK képviselői az irodatűzről, a megsemmisült iratokról meséljenek, és a gyászos, rájuk váró jövőről, ami nekik az már a vég lesz!
pufff
2018-12-03 at 18:53
BALLIBERÁLIS ELLENZÉK A HATALMAS NAGY LÓSZART! Az Amerikai Egyesült Államok budapesti nagykövete teljesen mást nyilatkozott mint amit ti hazudtok.
juhéjtrianondoncsu
2018-12-04 at 11:41
T.Bokor Géza!
“független, civil” bizottság 100 %-ban a Fidesz ellenében-szerinted ez nem központi
irányítottságú?persze nem az idióta szavazógépként használt MSZP csalt-MSZP kormány
nem is volt-SZDSZ volt az-leginkább az csalt akinek érdekében állt egy ilyen anti-kormányt benyomni
a Fidesz valóban azt hihette pusztán a jó eredmények elég lesz,de a választás körül és utána történtek erősen azt sejtetik volt miről elterelni a figyelmet-meg az újraszámolást ellehetetleníteni.
Bokor Géza
2018-12-04 at 14:27
A bizottságok tagjai jogászok voltak. Egy kb. tíz évvel ezelőtti felmérés szerint az igazságszolgáltatásban 80% feletti a baloldali (kicsit pontosabban: Fidesz ellenes) irányultság. Ennek megvannak a történelmi okai, gyökerei, de az már egy másik történet.
A szavazatok érvénytelennek/érvényesnek nyilvánításához 50% + egy fő kellett. Ezért írtam hogy nem központi irányítású volt, egyszerűen nem volt rá szükség. Jogilag minden rendben volt, legalábbis látszólag, de a szavazatok villámgyors megsemmisítése azért elég alapos közvetett bizonyíték arra, hogy történt nagyobb disznóság is.
Bokor Géza
2018-12-03 at 18:42
Teljesen nyilvánvaló volt már a kezdetekben, hogy a “CEU ügy” lesz az a konfrontáció Orbán és Soros közt amelyikben egyik fél sem enged az álláspontjából, legyen annak bármi is az ára.
Kötélhúzás volt ez, s még nincs vége….. de Soros már nagy hátrányba került, s mivel akkora energiákat (pénzt, munkát) fektetett ebbe, máshova kevesebb jut…előbb utóbb végetér számára a dal….:)
juhéjtrianondoncsu
2018-12-03 at 19:18
már csak azért is mert egyszer már-csalással-választási vereségnek álcázottan-megpuccsolta orbánt de ha a teljes jobboldalt nézzük az már a második puccs volt ugyanis pufigyuszit is egy trükkös választási csalással nyomta a hatalomba
Bokor Géza
2018-12-03 at 19:41
Volt választási csalás, de nem központi irányítású. Sikerült a szövetségeseit is Orbán ellen hangolni a hazai politikában, s az akkori választási rendszerben a bizonytalan szavazatokat megyei szinten egy “független, civil” bizottság bírálta el. Gyakorlatilag 100 %-ban a Fidesz ellenében törént az “elbírálás”. Ez elég volt az MSzP-SZDSZ győzelméhez.
A döntő szerintem Orbán tapasztalatlansága volt, akkor még nem látta tisztán a külföldi erők súlyát.
A második választást viszont a “növekvő életszínvonal” miatt veszítette el. Ez esetben a “növekvő életszínvonal”-at a korlátlan, gyakorlatilag fedezetlenül felvett hitelek jelentették, az országos szinttől a magánemberig bezárólag.
nagy árat fizettünk érte….
vghs
2018-12-03 at 18:39
Na, ezért van ott az ellenzék ahol
Az USA ha akarta volna, meg tette volna, hogy a CEU megfeleljen a magyar törvényeknek. Valamiért nem akarta. Ki tudja miért. ?
juhéjtrianondoncsu
2018-12-03 at 19:26
jól írod!
sokan úgy tévelyegnek hogy van a cuki demokratikus,emberijogi,szabadsádszerető usa
és van a gonosz soros és semmi közük egymáshoz-báránybőrbe bújtatott farkasról meg
nem is hallottak még!
justiceforhungary
2018-12-03 at 18:36
Jöhet feketeafrika, akár 100 millió néger is érkezhet, dolgozhatunk azért, hogy európai standard szerint éljenek és ha kedvük tartja elvágják a torkunkat vagy kötelezzenek arra hogy tiltsuk be szokásaink számukra nem tetsző részét…ha nem akkor szétverhetik utcáinkat boljainkat, megerőszakolhatják gyermekeinket, szüleinket és a torkunkat is elvághatják ha az épp az esik nekik jól.
Ezt szavazta meg ma a LIBE. Ezek képviselik az érdekeinket, a kötelet akasztják a nyakunkba és azt mondják hogy ez a mi érdekünk és ez így jó nekünk.
Az ördög vezérli őket.Ellenünk.
Naprózsa
2018-12-03 at 18:32
Ezek a nyilatkozatok olyanok mint amikor Pistike az óvódás a játszótér homokozójában elkiáltja magát:
– Manfred papa, segíts! A Józsika elvette a játéklapátomat!
Bokor Géza
2018-12-03 at 18:46
…..van olyan Manfred sajnos aki ilyenkor leveri a másik kölkét…, de most csak a családi otthonban történő anyázás rázza az ablaküveget…:)
Bokor Géza
2018-12-03 at 18:31
Már annyi utolsó szög van az oktatás koporsójában hogy Attila koporsója is megirigyelheti ezt a mennyiségű fémet… s még mennyi utolsó szög lesz benne…..:)
Az sem semmi hogy Magyarországon hetente szűnik meg a demokrácia, s lesz helyette diktatúra. A világ összes országában, az ismert történelem teljes ideje alatt nem volt annyi diktatúra mint kis hazánkban az utolsó tíz évben.
Jók vagyunk, na….:)
dienes jolán
2018-12-03 at 18:29
A labancok elfogadták = hogy miért ? Megvette őket Soros, bizonyára jó pénzért !
Dobi56
2018-12-03 at 18:00
Istenem segíts, Bécsbe megy a CEU? Ja nem… Csak az okmány irodáját helyezi ki Hisz itt marad csak az amerikai diplomákat fogja Bécsben kiállítani. Egy lassan klasszikussá érő mondást idézzek: HOZOK BORT.
Kovács Nóra
2018-12-03 at 17:35
Olyan pártok is nyilatkoztak, amelyek már nem is léteznek / Együtt, Párbeszéd/ ez hihetetlen. 🙁
ciki
2018-12-03 at 17:15
Ezek szerint nem hallották az amerikai nagykövet álláspontját a CEU-val kapcsolatban, miszerint ennek semmi köze a tanszabadsághoz. A hazai ellenzék csak szeretné, hogy az Unió és USA nyomást gyakoroljon egy újabb álprobléma (CEU) kreálása kapcsán a magyar kormányra. Nem jött be a feljelentgetés, nemzetközi sajtóhadjárton keresztüli hisztériakeltés, CEU által a kormány megzsarolása, “gigatüntetések” sem hozták meg a várt eredményt, egyszóval ismét lehet keresni valamit, amivel hiszterizálni lehet a fél világot, hátha most már tényleg megbukik az Orbán.Ezek ennyire hülyék, vagy csak úgy tesznek?
Mátyás
2018-12-03 at 16:57
2/3-os többséggel szavaztunk a jelenlegi kormányra, úgy, hogy tudtuk “el fogják üldözni” a CEU-t. Tehát valójában pont ez a demokratikus döntés. Sőt azzal is egyetértünk, hogy soros álegyeteme után, az álcivil szervezeteit is el kéne zavarni.
Atesz
2018-12-03 at 21:20
A demokráciának egyik ismérve pedig az, hogy a kisebbség elfogadja a többség döntését.
Az a kisebbség, amelyik nem hajlandó tudomásul venni a többség döntését és akaratát, az nem demokratikus.
És ha a törvény és a rend alapja a demokrácia, akkor az ilyen viselkedés törvény és rendellenes.
Ideje lenne egy valódi jó kis diktatúrának. S lenne rend és nyugalom – a közéletben és a közbeszédben egyaránt.
khm
2018-12-03 at 16:51
liburnyákok!
Látom szokás szerint idegen hatalmak tankjait szeretnétek behívni. Ahogy azt már 1956-ban is megtettétek. Gondoljátok,hogy az USA kisegíti tankokkal a degenerált élősködő fajtátokat?
Bokor Géza
2018-12-03 at 18:35
…hát más esélyük nincs, de valahogy ez az egyetlenegy is esélytelen…:)
Én
2018-12-03 at 16:44
Ezek szerint a ceu egyenlő az európai únióval és az usa-val.
Ma is tanultuk valami okosat az ellenzékünktől.
Amúgy a másik 27 vagy akárhány egyetem, amelyik a törvény hatálya alá esik miért nem rinyál, tessék mondani?!
Tán lehet, hogy ők törvényesen működnek.
Hesslerezredes
2018-12-03 at 16:43
A második világháborúban 1941. decemberében Magyarország hadat üzent az USA-nak. Magyarország nagykövete bement a washingtoni külügyminisztériumba, majd átadta a hadüzenetet. Ezután a következő beszélgetés zajlott le:
USA Külügyminiszter:
– Hol van az Önök országa és mi az Önök államformája?
Magyar nagykövet:
– Kelet-Európában, és királyság.
– És ki a királyuk?
– Nincsen királyunk, hanem kormányzónk van.
– És ki a kormányzó?
– Vitéz Horthy Miklós altengernagy.
– Ezek szerint Önöknek van tengerük és hadiflottájuk?
– Az nincsen.
– Értem. És van az USA-val szemben területi követelésük, vagy bármilyen más követelésük?
– Nincsen.
– És Angliával szemben vannak követeléseik?
– Nincsenek.
– No és a Szovjetunióval szemben vannak követeléseik?
– Nincsenek.
– Van valamilyen országgal szemben esetleg területi követelésük?
– Igen. Ausztriával, Szlovákiával, Romániával szemben.
– Értem. És azokkal szemben is hadat viselnek?
– Nem, ők a szövetségeseink.
TS
2018-12-03 at 17:49
Jópofának tűnik, de ez így hazugság, már az volt Andor C. Klay (Sziklay Andor) elmondásában is. Ezt ő mesélte, ő referált mint külügyi tisztviselő, aki a közép-európai ügyeket szakértette a külügyminisztérium egyik tisztviselőjének a magyar hadüzenetről. Egyébként ilyen marhaságokat egy amerikai külügyér sem mond, hogy vajon miért üzen hadat az USA-nak egy kis közép-európai ország Hitler uralmának idején, szinte csúcspontján.
Miért, Szlovákiának volt területi vagy más vitája az USA-val?