Meglepetésszerűen érkezett Magyarországra az a spanyol építőipari vállalkozás, amely a Szeviép és egy magyar cég konzorciumi partnere lett az M43-as építésekor – mondta a Délmagyarnak Baranyi Sándor, a Szeviép egykori vezetője. A spanyol cég az autópályára szánt 30 milliárdos keretösszeg közel 55 százalékát kapta meg, miközben valós tevékenységet nem vagy alig végzett. Baranyi Sándor mesélt az általa akkoriban megismert illegális pártfinanszírozási technikákról is.
Baranyi Sándor, a Szeviép egykori vezetője szerint a szocialisták alatt a politika finanszírozására forgattak vissza pénzeket a nagy tenderekből a nyertes cégek.
Akkoriban a pártok politikai finanszírozása nem legálisan történt. A baloldalon ezt a nagy tenderek, infrastrukturális beruházások oldalszárnyán százalékos arányban oldották meg, Gyurcsány Ferenc, Bajnai Gordon és Medgyessy Péter alatt ezekből töltötték a pártkasszákat
– véli Baranyi. A volt Szeviép-vezető elmondta: egy spanyol cég érthetetlenül sokat kaszált az M43-as autópálya beruházásával, noha semmilyen magyar referenciája nem volt.
A spanyol cég a Gyurcsány-kormány alatt Szeged környékén Ujhelyi István és Botka László nyomására nyert nagy értékű beruházást fővállalkozóként. A spanyolok az M43-as közel 30 milliárd forintos beruházási árának 55 százalékát nyerték el a konzorciumi megállapodás alapján. A nagy pénz tehát az Ujhelyi és Botka által nyomott spanyol multihoz ment, nem pedig a Szeviéphez. Nekem meggyőződésem, hogy abban a bizonyos magyar cégben pedig tulajdonos volt Puch László, a szocialista párt akkori pénztárnoka is.
Mindenkit meglepett a spanyolok érkezése, akik a mostanság Brüsszelben a vészharangot kongató grállovag, Ujhelyi István révén kerültek a képbe Baranyi szerint:
Ezt a spanyol céget teljesen egyértelműen Ujhelyiék hozták be az országba, az akkori legmagasabb szocialista politikai támogatás mellett.
Baranyi azt állítja, az elsikkasztott pénzek a politikai kampányok finanszírozására mentek el.
Biztos vagyok abban, hogy a projektek megcsapolása választási célokat szolgált. Ha mondjuk 3 százalékot kellett visszaosztani, akkor abból 2 ment a központba, 1 pedig abba a régióba a választási kampányra, ahol a beruházás létrejött
– állítja az egykori Szeviép-vezető, aki úgy véli: a baloldal tette tönkre a céget.
A konzorciumi partnereink jól jártak a Szeviép felszámolásával, mert piacot szerezhettek. Mások nyomott áron megvehették az eszközeinket és a követeléseinket, hozzájuthattak szakemberállományunkhoz. Tulajdonképpen a baloldal tett bennünket tönkre azzal, hogy visszatartották a pénzeinket.
Forrás: Délmagyar.hu; Fotó: MTI/Kelemen Zoltán Gergely
Facebook
Twitter
YouTube
RSS