Mesekönyvet írt a 168 Óra Bajnai Gordon dicsőséges országlásáról, amelyből csütörtöki lapszámukban közöltek megható részleteket. A lírai igénnyel megkomponált történetből többek között megtudjuk azt is, hol és hogyan dőlt el, hogy a szocialista ámokfutás eredményeként az államcsőd felé szédelgő ország éléről távozik Gyurcsány Ferenc. Előre lelőjük a poént: Klára asszony mondhatta ki az utolsó szót. A széles nyelvcsapásokkal haladó történetben a 168 Óra propagandistái többek között így festik meg a válságában is szép eseményeket, és Bajnai Gordon fénylő politikai alakját: “arra gondolt, meg kell csinálnia, tudja a megoldást, de hogy végig tud-e menni a szűk ösvényen, az nemcsak tőle, hanem számos más körülménytől is függ. Már gimnazista kora óta lépésről lépésre egyre nagyobb felelősséget jelentő feladatokat vállalt. Úgy érezte, nem teheti meg, hogy ne vállalja, de nem volt naiv…“
A csütörtöki 168 Óra saját tanulmánykötetéből szemléz. A Frontsebészet – A köztársaság utolsó kormánya című kötet állításuk szerint tanulmányok, elemzések, korabeli újságcikkek oldalezreinek felhasználásával dolgozza fel Bajnai Gordon tündökletes válságmenedzselését, amely „egyensúlyba állítva a gazdaságot” adta tovább a kormányzást. A szemelvényből azt tudhatjuk meg, hogy „Bajnai elődjének távozása egy titkos tokaji találkozón dőlt el”.
Romana-regényt írt a 168 Óra Gyurcsány és Bajnai országlásáról
Az írást Lakner Zoltán, Pungor András, Szabó Brigitta és Faragó József jegyzi – nevüket azért is érdemes rögvest idecitálni, hiszen ők azok a szerzők, akik sikerrel örökítették át a XXI. századba a kádári agitprop osztály negédes, relativizáló, elkenő és hazudozó irodalmi műfaját, amelyet egy korabeli Romana szerelmi regény rózsaszín környezetébe installáltak. Remélhetőleg a kötet második részében az erotikus részleteket sem hagyják majd ki, ahogy azt már a Romana-regényektől megszokhattuk, mondjuk a pajkos Bolgár György úr tollából. Előrebocsátjuk még, hogy a 168 Óra által szemlézett írás alkalmas arra is, hogy egy jövőbeli baloldali oktatási reform után bekerülhessen a nyolcadikos tankönyvekbe, hogy korunk Nagy Blankái – akik büszkén teszik ki a Facebookra ötös dolgozatukat azzal a kezdőmondattal, hogy a rendszerváltás után az MSZP nyerte a választásokat – biztos forrásból értesülhessenek a folytatásról is. Az írás három helyszín eseményeit eleveníti fel; Alföldi Róbert talán meg is rendezhetné valamikor. Vagy Sas József.
Bajnai “Megmentő” Gordon tudta: a tét az ország megmentése
Első szín, 2009. március 27-e. Figyelünk a míves gonddal megkomponált szituációra.
Péntek este volt. Bajnai Gordon otthon felbontott egy palack bort. Párja a féléves kislányukkal a budai ház emeletén a lefekvéshez készülődött, ő pedig a földszinti kis konyhában a négyszögletes tölgyfa ebédlőasztal mellé ült, háttal a családi üzenőfalnak, ahol a számláké, fényképeké a főszerep.
Minden mondat maga a gyönyör. Mint megtudjuk, az átlagpolgár Bajnai azért bontotta fel családi körben az üveg bort, mert Gyurcsány Ferenc lemondott, és Bajnait tizenkét megyei elnök hívta fel, hogy vállalja el a miniszterelnökséget. Bajnai ezen merengett, majd
összeszorult a gyomra, tudta, a tét az ország összeomlásának elkerülése. Sokan reménytelennek tartották ezt a küldetést, az egyik barátjától kapott egy SMS-t, hogy álmában látta őt lámpavason lógni.
Most Bajnai Gordon fejébe is belepillanthatunk a mese által. Bajnai
arra gondolt, meg kell csinálnia, tudja a megoldást, de hogy végig tud-e menni a szűk ösvényen, az nemcsak tőle, hanem számos más körülménytől is függ. Már gimnazista kora óta lépésről lépésre egyre nagyobb felelősséget jelentő feladatokat vállalt. Úgy érezte, nem teheti meg, hogy ne vállalja, de nem volt naiv…
A felelősségteljes Bajnai megmentő tudta, hogy csak akkor vállalhatja el ezt a hazafias feladatot, „ha a radikális irányváltáshoz szükséges politikai erő az ő kezében összpontosul”. Az igazságos Bajnai a feltételeken rágódik: csak egy évre vállalja el, szimbolikusan egy forintért havonta, új, hiteles szakértőket von be, de ők is csak egy évre vállalhatják. Bajnai válságkezelő programja már hónapok óta készen volt, és nem tudhatjuk, de érezzük: ha tovább vállalta volna, most már a német életszínvonalon élnénk, és mindenkinek lenne egy kávézója Bécsben.
Értsd meg, Feri, a görbe elé kell ugranunk!
Második szín, az időben visszafelé haladunk. Néhány héttel korábban Bajnai Gyurcsánynál járt, hogy bejelentse: „nem akar tovább asszisztálni a rossz kompromisszumokhoz, a sodródáshoz”, és ezért lemond a Fletó kormányában viselt fejlesztési és gazdasági miniszteri tisztségéről. Drámai párbeszéd zajlik a két megnemértett politikai zseni között.
Értsd meg, Feri, folyamatosan a válságot jelző görbe mögött haladunk! A görbe elé kellene ugranunk. Kemény lépésekkel kellene megteremteni a stabilitást
– kérleli Gyurcsányt Bajnai.
Most nem engedhetlek el
– felelte higgadtan Gyurcsány.
A piacok számára te vagy az utolsó elfogadható figura; ha felállsz, az csak tovább súlyosbítja a helyzetet.
A higgadt Gyurcsány megígéri, hogy megtalálja a megoldást, de akkor már megtörtént az a találkozó valahol Tokajban, ahol valójában eldőltek a dolgok, és amiről a harmadik jelenet szól.
Dobrev Klára elsírja magát és elbeszélget Dobrevné Gyurcsány Ferenccel
Harmadik jelenet, március 13-14, a Bajnai-Gyurcsány találkozó előtt pár nappal. Gyurcsány szűkebb gárdája összejön egy kétnapos megbeszélésre, amelyet Ficsor Ádám, Gyurcsány kabinetfőnöke szervez.
Az alig harminc férőhelyes tokaji szálló ideális a pihenésre, elvonulásra, közel a Tisza, távol a pesti forgatag
– jellemzi a 168 Óra propagandagárdája az esemény helyszínét. A megbeszélésen tizenhatan vesznek részt, köztük Ficsor Ádám kabinetfőnök, Keszthelyi András miniszterelnöki főtanácsadó, Daróczi Dávid kormányszóvivő, Gréczy Zsolt kommunikációs főtanácsadó, Gál J. Zoltán volt kabinetfőnök, Szigetvári Viktor és Dobrev Klára. Addigra Gyurcsány egy külföldi riportban a BBC-nek elismeri: az ország az államcsőd szélére sodródott és IMF-hitelre szorul. A megbeszélésen több változat is felmerül a jövőt illetően, többek között az, hogy Gyurcsány maradjon a háttérben, mint irányító, de kell egy „avatár” is a miniszterelnöki posztra. Végül nem találnak olyan megoldást, hogy egyszerre lehessen elkerülni a gazdasági csődöt és az MSZP várható politikai vereségét. A matiné-írás itt éri el tetőpontját:
érzelmileg sokakat felkavar ennek beismerése. Dobrev Klára elsírta magát.
Majd az asszony közbeszól:
a végső szót mégiscsak ő mondhatta ki, Tokajból hazafelé a miniszterelnöki konvoj egyszercsak megállt, a Gyurcsány házaspár helyet cserélt a kormányőrökkel. A kormányfő maga vezette a biztonsági autót hazáig. Lassan haladtak. Volt mit átbeszélni az úton.
A záróakkord: március 21-én reggel, a Syma csarnokban „kikészítették a pogácsákat” az MSZP tisztújító kongresszusán, ahol Gyurcsány Ferenc röviden bejelentette lemondását. Lendvai Ildikó méltatlankodva mondta: „nem tudtam róla”, majd egyből hozzátette: helyesli a döntést. Jó éjszakát, házmester-unokák, álmodjatok szépeket.
A teljes írást a 168 Óra csütörtöki számában olvashatják.
Forrás: 168 Óra; Vezetőkép: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS