A magyar foci mindig kitermelte magából a zavarosban halászó holdudvarát; különösen igaz volt ez a kilencvenes évekre, de még a 2000-es évek sem feltétlenül a nyugalomról szóltak. Rengeteg adócsalási és bundaügy rontotta az amúgy is egyre mélyebb morális és szakmai szinten álló hazai futball renoméját; kalandorok és menedzsernek álcázott csalók szálldostak dögkeselyűként, és markoltak ki annyi pénzt a fociból, amennyit csak tudtak. Időnként most is kiesik egy-egy csontváz a szekrényből, azonban a jelenlegi viszonyokból visszatekintve félelmetes volt ez az időszak. Sok emblematikus figurára emlékszünk, akik így vagy úgy részt vettek ebben a kavalkádban: az egyikük Gál László, aki megfordult a Fradiban technikai igazgatóként, a Videotonban és a Honvédban ügyvezető igazgatóként, szerepet vállalt a Vasasnál is, jelenleg pedig az Ózdi FC elnöke. Gált folyamatosan zavaros ügyek követték, adócsalási botrányok és gyanúsítások, legutóbb pedig az Ózdnál is furcsa pénzügyi szituációba kerültek, melyben tudomásunk szerint az MLSZ vizsgálatot rendelt el és a NAV is nyomozást indított. A PestiSrácok.hu személyesen is beszélt Gál Lászlóval, aki szerint személye mindenhol csípte valaki szemét, többször kvázi balek volt, és vele próbálták elvitetni a balhét. Vajon mindig rosszkor volt rossz helyen, vagy ügyeskedő, simlis bajkeverő, aki mindenhol igyekezett kibújni a felelősségre vonás alól, és új helyen folytatni az üzelmeit?
Gál Lászlót fradistaként ismerhette meg a közvélemény még a kilencvenes években: a hírhedt II-es szektor tagja volt, ízig-vérig a klubhoz kötődött, azonban jó ideje kígyót-békát kiált a Ferencváros mostani vezetésére és a klub jelenlegi szemléletmódjára. Furcsa ez azoknak az időknek a távlatából, amikor teljes volt a bizonytalanság a Ferencvárosnál, a pénzekkel nem tudtak elszámolni, csődközelben volt a klub. Az tény, hogy jelenleg biztos anyagi lábakon áll a Ferencváros, és a klub idei, 120 éves fennállását a labdarúgók a 30. aranyéremmel köszöntötték, de a hokisok is megnyerték a bajnokságot hosszú idő után. Miért hát ez a nagy utálat és sértettség Gál részéről? Idén, februárban, egy tévés interjúban is a Fradi vezetését ekézte, valamint megosztotta gondolatait az elhibázott játékospolitikáról, orbitális hibákról, kikukázott futballmigránsokról, és számonkérte a ferencvárosi identitást is. A Fradira vonatkozó rész 19 perc 30 másodperctől:
Technikai vezető a Ferencvárosnál, súlyos vádak és kirúgás
Nem volt ez mindig így, hiszen Gál 1996-tól 2000-ig a Fradi technikai vezetője volt, ősfradistaként küzdötte fel magát egyre magasabbra, ahogy a korábbi Tempó Fradiban még 1993-ban írja magáról az akkor a szurkolói csapat titkáraként és csapatkapitányaként bemutatkozó sportvezető. Az 1998-as választásokat követően egy ideig még maradt a klubnál, azonban egyre több fura hír keringett Gálról, akit a Fradit Féltők Társaságának akkori elnöke, Takács Tibor azzal gyanúsított meg, hogy a választások idején arra ösztökélte a ferencvárosi labdarúgókat, hogy a szocialistákra szavazzanak, mert így lesz a klubnak pénze – írta meg a Magyar Narancs még 1999-ben. Az 1998-as választásokat a Fidesz nyerte, akik az FKGP-vel alakítottak kormányt; végül Torgyán József lett a klub elnöke, ekkor pedig megrendült Gál László helyzete is. Gál ezt másképp látja: portálunknak azt mondta, hogy Torgyán Józseffel nagyon korrekt viszonyban volt, azonban Szívós és Páncsics miatt akarták “kicsinálni”, akik tulajdonképpen mentorai voltak, és végül ellenfeleinek sikerült is eltávolítaniuk a klubtól a pénzügyi visszaélésekkel vádolt Gált. Azt mindenesetre érdemes megjegyezni, hogy a Szívós vezette időszakról rengeteget beszéltek akkoriban, hiszen a Fradi Bajnokok Ligájába jutásának eredményeképp rengeteg pénzt kapott a klub a nemzetközi szövetségtől, azonban pár éven belül mégis pénzügyi gondokkal küzdött a patinás egyesület.
Nem perelték be
Az 1999-es cikkben sokat beszélt erről Takács a Magyar Narancsnak: elmondta, hogy 1996-ban a szurkolóból azóta a Fradi alkalmazottjává avanzsált Gál László az akkori klubvezetés kérésére munkát kapott Takács cégénél, az Ybl Tervezőnél. Feladata egyebek mellett az Avanti Rt. számára benzinkútnak alkalmas telkek felkutatása volt, ám nem volt felhatalmazva arra, hogy a cég nevében eljárjon. Takács Tibor szerint Gál ennek ellenére nemcsak szerződést kötött az Avantival, de fel is vett nettó 1,5 millió forintot a cégtől, amely állítólag nem érkezett meg az Ybl Tervezőhöz. Takács Tibor ezért szerződést bontott a későbbi technikai vezetővel. Takács Tibor azt is elmondta, hogy a Fradira való tekintettel nem perelte be Gált. A sportvezető szerint viszont a feljelentés azért maradt el, mert ő semmi törvénybe ütközőt nem tett. Mint mondta, barátjának tekintette a jelenleg a Fradit Féltők Társasága szóvivőjeként nyilatkozó Takácsot, s nem gondolta volna, hogy viszonyuk annyira megromlik, hogy alaptalan rágalmak érik.
Fradiból a Kispestbe, majd adócsalási ügy a Videotonnál
Az akkori technikai igazgató tagadta a vádakat, hogy megkárosította volna a klubot, mert ezek a mendemondák makacsul kitartottak, végül azonban mennie kellett 2000-ben, és székhelyét Kispestre tette, ahol 2002-ben ügyvezető igazgató lett. Ez a lépés óriási meglepetést jelentett, hiszen a fradista Gál Lászlót sokan nem tudták elképzelni más csapatnál, főleg az egyik riválisnál, a Honvédnál, amely akkor a bennmaradásért harcolt. A Nemzeti Sport interjút is készített Gállal, aki a következőket mondta a váltásról:
Először is végiggondoltam, mi történt a Ferencvárosnál, aztán meggyőztem magam, hogy tudok segíteni a Kispestnek. Ettől a naptól kezdve minden gondolatom a Honvédé, és ez most nem egy mézesmázos bemutatkozó szöveg. Nem lehet más a célom, mint hogy a Honvéd hamarosan újra olyan szerepet töltsön be a magyar futballban, mint mondjuk a Fradi.
A nagy fogadkozások és befektetői háttér ígérete csak egy ideig tartott ki: a nehéz helyzetben lévő Honvédtól 2004-ben újabb meglepetést okozva a Videoton FCF csapatához távozott, ahol ügyvezető igazgatóvá választották. Gál a PestiSrácok.hu-nak azt nyilatkozta, hogy a Budapest Honvédnál az akkori tulajdonossal, a nemrég letartóztatott Piero Pinivel rúgta össze a port, aki afrikai játékosokat igazolt le, Gál pedig magyar játékosokkal akarta folytatni a munkát, így feldühödve a falba vágott az öklével és ezzel véget is ért a közös munka.
Az akkori zavaros viszonyokat jelzi, hogy egy olyan múlttal rendelkező klubnál, mint a Budapest Honvéd, Piero Pini lehetett a tulajdonos, akiről mindig ment a pletyka, hogy valami nem tiszta körülötte, idén márciusban pedig portálunk elsőként írt róla, hogy költségvetési csalás gyanúja miatt letartóztatták az olasz üzletembert, akit Lengyelországban ugyancsak rendőrök vittek el még 2017-ben.
A Nemzeti Sport 2004-ben feltette a kérdést Gálnak, hogy nem tartja-e cserbenhagyásnak a váltást, amire a sportvezető a következőket nyilatkozta:
Ha tavaly távoztam volna Kispestről, a nagy válság idején, akkor valóban cserbenhagyásnak tűnne a fehérvári szerepvállalásom, ám most nincsenek a létet veszélyeztető gondok a Honvédnál.
A Videotonnál töltött éveket azonban a szokásosnál is viharosabb elválás követte, ugyanis komoly adócsalási botrány robbant ki 2007-ben, amelybe a klub vezetői is belekeveredtek. Az ügyvezető igazgató, az MDF-es és korábbi SZDSZ-es alpolgármesterek, és harmadrendű vádlottként Gál László, az ügyvezető igazgató is a vádlottak padjára került. Gál kiegészítette számunkra a történetet azzal, hogy már a munkába lépését követő napon a Cégbíróságon támadták meg a kinevezését, és az ügy onnantól kezdve két szálon, öt és nyolc éven keresztül futott. A vád szerint színlelt szerződéseket kötöttek; sok milliós indokolatlan kifizetésekről is szó esik a Magyar Labdarúgó Ligától (MLL) a fehérvári polgármesterhez eljuttatott feljegyzésben, amely a 2004-es átvilágítás alapján készült – írta meg 2007-ben a hvg.hu. Gál nehezen engedte el a fehérvári lehetőséget, hiszen hiába hívta vissza kétszer a taggyűlés a botrányt követően, 2007 végén, stratégiai szövetségesei megtámadták ezt a bíróságon, azonban a 2008. január 24-i harmadik visszahívást már nem tudták meghiúsítani. Gál László azonban nem így gondolta, és kijelentette, hogy az aláírása nélkül még játékost sem igazolhatnának; magát tekintette továbbra is ügyvezetőnek, azonban ezt rajta kívül majdnem mindenki másképp gondolta. A bíróságon azonban lassan őröltek a malmok, és a foggal-körömmel a pozíciókba ragaszkodó Gálék időt nyertek. Gál András Levente, a fehérváriak jogi képviselője 2008 júliusában így nyilatkozott a Nemzeti Sportnak az ügyről:
Gál László ügyvezetősködése idején negyvenkétmillió forint pénztárhiány keletkezett. Éppen ezért feljelentést tettünk, és a város kezdeményezése alapján is nyomozás folyik. Bízunk benne, hogy mielőbb tiszta viszonyok lesznek majd nálunk, bár gyanítom, hogy Gál László mostani tevékenysége összefügg ezekkel az ügyekkel.
Gál László szerint ő nem csinált semmit és csupán vele akarták elvitetni a balhét, Gál András Leventének pedig a sportvezető szavaival élve “ez volt a vizsgamunkája”, hogy eltüntesse és besározza az ő személyét. A tárgyalássorozat évekig tartott, de végül Gál csupán pénzbírságokat kapott.
“Évekig senki sem akart alkalmazni”
Azt nem lehet mondani, hogy ahova Gál László ment, ott nyugodt és kiegyensúlyozott munka folyt, a sportvezető pedig a nagy ígéreteket követően többször tovább is állt idő előtt, a gyanú árnyéka azonban minden állomáshelyén rávetült. Ahogy láttuk, a Fradinál is megvádolták sikkasztással, a Videotonnál harmadrendű, majd elsőrendű vádlott volt az adócsalási ügyben, és még a botrányt követően sem akart távozni az ügyvezetői pozíciójából. Sokáig nem is lehetett hallani róla; ahogy megtudtuk tőle személyesen, volt egy lehetősége Diósgyőrben 2011-ben, azonban állítása szerint a diósgyőri sportvezetők a szerződtetés napján ahhoz kötötték a közös munka elkezdését, hogy Gálnak el kell érnie Orbán Viktor miniszterelnököt és engedélyt kell kapnia, különben meghiúsul a lehetőség. A diósgyőri sportvezetők Gál László elmondása szerint Mezeire hivatkoztak, hogy ő járt közben ezért, mellyel a célja az lehetett, hogy Gál ne kerülhessen Diósgyőrbe. Gál László szerint nagyon sokszor példálóztak Orbán Viktor ellenséges véleményét említve a személyét illetően; a baloldalhoz sorolták, pedig őt mindig csak a sport érdekelte. A sportvezető azt is elmondta, hogy egyszer beszélt Orbán Viktorral személyesen, akiről jó véleménnyel volt, korrekt embernek tartotta, és számára az derült ki a beszélgetésből, hogy a miniszterelnök nem utálja őt. Ebben az időszakban még a perek is zajlottak ellene, nem akarták alkalmazni sehol; elmondása szerint a csőd közelében volt, külföldön is munkát kellett vállalnia.
Újrakezdés Ózdon, újabb botrányok és politika, vizsgálódik a NAV és az MLSZ
2017-ben Ózdon bukkant fel a neve, ahol a helyi futballklub ügyvezető igazgatója lett. A Jobbik-közeli sportvállalkozó, Tömör-Tones Zsolt ismerőseként kapta a lehetőséget, és ahogy korábbi állomáshelyein, itt is hangzatos terveket osztott meg a közönséggel. A megyei elsőosztályú klub élén nemzetközi szintű tehetségek képzéséről és jövőbeli nagy sikerekről beszélt. Azonban itt sem volt fenékig tejfel az élet: fizetések csúszásáról, pénzügyi problémákról jöttek a hírek; egyes sajtóhírek szerint nagyon elmérgesedett a helyzet, a magas fizetésért Ózdra csábított korábbi ismertebb játékosok bérét állítólag nem volt képes fedezni az Ózdi FC. A klubhoz került Urbán Flórián és Váczi Zoltán is, a magyar futball korábbi ellentmondásos figurái, ezzel pedig a politikai irányvonal is megerősödött, hiszen a botrányairól híres jobbikos Janiczak Dávid vezette Ózd számára elvileg fontos volt a futballklub. Urbán korábban jobbikos jelöltként indult Újpesten, Váczi Zoliról pedig az a hír járta, hogy az LMP környékezte meg. A 2017. novemberi Magyar Nemzet-cikkben Gál László is megszólal, aki természetesen rosszindulatú pletykáknak minősíti a feltételezéseket:
Nem is értem a felvetést, mi a lehető legtörvényesebben kezeljük a pénzügyeket. A pletyka azért nem lep meg, mert ha itthon valami jól megy, akkor vannak, akik rögvest próbálnak problémát generálni.
És hogy a politika valóban közel áll az ózdiakhoz, mi sem bizonyítja jobban, hogy az egyik elnökségi tag az a Jobbikhoz közel álló sportvállalkozó, Tömör-Tones Zsolt, aki még 2017-ben offshore-ügyek miatt került reflektorfénybe, valamint az ugyancsak jobbikos, az önkormányzat által delegált Sztrakay István is az ózdi csapat elnökségi tagjai közt van. Manapság sok klubnál vállal szerepet a politika, ez tény, azonban az biztos nem vet jó fényt az egyesület elnökségében részt vevő jobbikos politikusokra, valamint Ózd város jobbikos vezetésére sem, hogy a NAV és az MLSZ is vizsgálatot folytat a klub ellen. Ez ugyanis tény, hiszen kerestük az MLSZ-t és az adóhatóságot is, akik írásban küldött válaszukban megerősítették, hogy az Ózdi FC ellen vizsgálat folyik; a folyamatban lévő ügy miatt részleteket nem osztottak meg, a tényt azonban mindkét szervezet megerősítette. Szerkesztőségünk birtokába került egy dokumentum, mely szerint az Ózdi Futball Club közel 100 millió forintos pályázatot nyert műfüves pálya kialakítására, ezt pedig egy cégre bízták, a Vorient Pénzügyi Szolgáltató Kft.-re, akik azonban közben csődöt jelentettek, a kivitelezés nem valósult meg, a pénzről pedig senki sem tud semmit. A cégadatok szerint a Vorient Zrt. végelszámolás alatt van. Gál László azonban nem tud semmilyen nyomozásról, a Vorienttel kapcsolatban sem erősítette meg a híreinket. Egy biztos: a Vorient Zrt. átvett 100 millió forintot az Ózdi FC-től; a többit a NAV nyomozóira kell, hogy bízzuk.
A jobbikos vezetés a saját városának egyesülete ellen dolgozik?
Vajon mi fog kiderülni a vizsgálatból? Hiszen, ahogy írtuk, Gál Lászlót valóban klubról klubra követték a botrányok, azonban jelenleg is egy patinás focicsapat elnöke. Az ügyről azonban egészen mást gondol Gál, aki szerint nincs semmilyen nyomozás ellenük, az MLSZ-szel folytatnak csupán elszámolást, de az nem vizsgálat véleménye szerint. Az viszont már sokkal érdekesebb, hogy a sportvezető szerint Ózdon a Jobbik tulajdonképpen el akarja lehetetleníteni az egyesületet, és minden alkalommal tanúbizonyságát teszik annak, hogy ártani akarnak, nehogy jobb legyen. Feltettük a kérdést Gálnak, hogy mindez miért állna a Jobbik érdekében, hiszen ha sikeres a csapat, az a városnak is jó, erre azonban a sportvezető sem tudott logikus választ adni, csupán megerősítette, hogy a klub hihetetlen nyomás alatt áll a jobbikos városvezetés részéről. Gál azt is kifejtette, hogy óriási a kavarodás a városban, hiszen a Jobbik és az MSZP tulajdonképpen “összefeküdtek”, így senki sem tudja megmondani, hogy vajon mi lesz a jövőben.
Tiszta a lelkiismerete
Az eredmények úgy tűnik, hogy jönnek Ózdon: a klubvezetés kitűzött célja a harmadosztályba való kerülés, azt követően pedig a csillagos ég, de az vitathatatlan, hogy Gál László körül tényleg mindig forr a levegő, és általában idő előtt ott szokta hagyni a munkahelyét. A hosszú évtizedek során adócsalási ügyek, sikkasztás gyanúja kísérte mindenhova, ő pedig mindig új helyen folytatta sportvezetői tevékenységét. A jelenlegi ózdi kaland sem tűnik egy nyugodt végállomásnak a sportvezető számára, hiszen több botrány is kirobbant, nyomoznak a klub ellen, pénzügyi visszaélésekről szólnak a hírek. Gál László mindenesetre azzal zárta a beszélgetést, hogy sportszakmai sikereit sehol sem vitathatja senki, a Fraditól kezdve az Ózdig vállalja, amit csinált, és hozzátette: ha sáros lenne, megfogták volna és börtönben ülne. Végül a PestiSrácok.hu kérdésére azt válaszolta, hogy tiszta a lelkiismerete. Vajon tényleg így van?
Forrás: PS, Magyar Idők, Magyar Nemzet, Magyar Narancs, HVG, Nemzeti Sport, Dinó Sporthíradó
Facebook
Twitter
YouTube
RSS