Rövid idő alatt 77 nemzeti, konzervatív és bevándorlásellenes Facebook-oldalt és csoportot hallgattatott el a világ legnagyobb és legbefolyásosabb liberális aktivista hálózata, az Avaaz. A Soros György-féle nyílt társadalom megvalósítására törekvő szervezet hazánkban is aktív; már tavaly megpróbálta befolyásolni az országgyűlési választás eredményét: hirdetésekkel, Márki-Zay Péter mozgalmának és a „taktikai szavazásnak” a népszerűsítésével dolgoztak a kormánybuktatáson. Az Avaaz most sem tétlenkedik – írta meg a Magyar Nemzet.
Példátlan mennyiségű Facebook-oldalt tiltatott le az európai parlamenti (EP-) kampány alatt a világ legnagyobb és legbefolyásosabb liberális aktivista hálózata, az Avaaz. A vezetőin keresztül Soros Györgyhöz köthető, New York-i székhelyű alapítvány tegnap közzétett jelentése szerint több, mint ötszáz népszerű, három hónap alatt félmilliárd alkalommal megtekintett és csaknem 32 millió feliratkozóval rendelkező csoportot és híroldalt jelentett fel. A Facebook eddig a 77 legforgalmasabbat törölte közülük – jellemzően a szerkesztőik személyes profiljával együtt.
Az Avaaz nem is titkolja, hogy az akciójával az „EU-ellenes”, vagyis a Brüsszelt kritizáló és a „szélsőjobboldali”, azaz a tömeges bevándorlást elutasító pártokat akarja gyengíteni az uniós választásokon. Ilyennek tekintik például a lengyel Jog és Igazságosságot, az olasz belügyminiszter, Matteo Salvini Ligáját vagy éppen az angol Nigel Farage brexitpártját, csakúgy, mint a Fideszt és a KDNP-t. Érdemes megjegyezni, hogy a közösségi médiában folytatott boszorkányüldözéssel párhuzamosan a szervezet egy választásra buzdító kampányt is elindított Mozgalom a gyűlölet ellen címmel. Ennek célja a „szélsőjobb” előretörésének megakadályozása, mivel ez – olvasható egyebek mellett a felhívásukban – a migránsok hazaküldésével járhat, és veszélybe sodorna mindent, amiért eddig küzdöttek.
A szervezet Magyarországon is aktív: 62 ezer tagjuk van, és bizonyos, hogy már tavaly kísérletet tettek az országgyűlési választás kimenetelének befolyásolására. Próbálkozásuk először a Demokratának szúrt szemet. A hetilap 2018. március 10-én számolt be az Avaaz támogatói körében végzett felméréséről, amelyben efféle kérdések szerepeltek:
Gondol egy olyan taktikai szavazásra, amellyel megakadályoz egy nagyobb Fidesz-győzelmet (azaz egy olyan jelöltre szavaz, aki nem első választása, de a legjobban áll ahhoz, hogy megverje a Fidesz jelöltjét)? Úgy gondolja, hogy az Avaaznak kampányolnia kell Orbán Viktor/a Fidesz párt ellen a magyarországi választásokon? Gondolja, hogy az Avaaznak kampányolnia kellene olyan ellenzéki jelölt(ek) támogatására, aki(k) legyőzheti(k) a Fidesz jelöltjeit?
Néhány nappal később kezdetét vette a kormánypártok elleni hergelés, mozgósítás. A Facebookon fizetett hirdetések jelentek meg „Budapest meg tudja Orbánt állítani – ha együtt szavazunk! Ne hagyjuk, hogy Orbán nevessen a végén!” és „A Fidesz káros az egészségünkre” szlogenekkel.
Hírleveleikben ugyanakkor a fent említett „taktikai” szavazásra buzdítottak. Április 4-én, néhány nappal a voksolás előtt „A nép vs. Orbán” tárgy alatt azt írták: „adódott egy hihetetlen lehetőségünk, hogy felvegyük a harcot Orbán félelemkeltésre és korrupcióra alapuló politikájával szemben. Ha az ellenzéki szavazók összefognak, le lehet győzni a Fideszt…”
A liberális hálózat az utolsó pillanatig aktív volt. Másfél nappal a választások előtt újabb körlevélben kértek pénzt, hogy abból célzott hirdetéseket tehessenek közzé. „Orbán meg van rémülve, amit jól tesz – számos körzetben csupán néhány szavazat átbillentheti az eredményt és megakadályozhatja a Fideszt, hogy óriási többsége legyen. Ezért van ez, hogy az önök segítségével nem fogunk leállni a kampányolással. Csak néhány óránk van a szavazás végéig – járuljanak hozzá támogatásukkal, hogy teljes sebességre kapcsolhassunk az Orbán megállítását célzó hirdetéseinkkel” – írták, s feltűnő módon az e-mail végén a Soros György bőkezű támogatását élvező Helsinki Bizottságról szóló hírt ajánlottak a támogatók figyelmébe.
Ugyanez az e-mail egyébként azzal a hazugsággal kezdődik, hogy az Avaaznak – a kormány és a konzervatív vagy jobboldali sajtó állításaival szemben – nincs köze Soros Györgyhöz.
A valóságban viszont a szervezet egyik alapítója, Tom Perriello 2018 óta a milliárdos Nyílt Társadalom Alapítványok (OSF) hálózatának programigazgatója, egy másik vezető, Eli Pariser pedig, aki a Soros-egyetem testvérintézményében, az amerikai Bard College-ban diplomázott, az OSF tanácsadója. Pariser az Avaaz másik társalapítójához, Ricken Patelhez hasonlóan két, Soros György által is finanszírozott szervezetnél, a J Street politikai lobbicsoportnál és a MoveOn.orgnál is dolgozott az Avaaz előtt, illetve azzal párhuzamosan. Patel mindemellett az ENSZ, valamint a Gates és a Rockefeller Alapítványok tanácsadója. A szintén avaazos Tom Pravda pedig az EU-é, míg Andrea Woodhouse a Ford Alapítvány mellett tölt be hasonló pozíciót.
Forrás: Magyar Nemzet; Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS