Normális esetben el kellene venni Katartól az eleve abszurd, korrupcióval megszerzett 2022-es futball-világbajnokság rendezési jogát. Platinit letartóztatták és kihallgatták, de ahogyan korábbi ügyeit (kétmillió svájci frank Blattertől, csalás a csoportokkal az 1998-as francia vébén), úgy ezt is nyilván elsimítják. Közben a klublegenda Tottit lehazugozza az AS Romát felvásárló amerikai kör, miután elüldözték élete klubjától, míg az arabok egymás után a sokadik nagy egyesületet vásárolják meg. A világfutball sohasem hozott ennyi pénzt, de egyre kevésbé kedvelhető azok számára, akik a régi időkben – legkésőbb a nyolcvanas, kilencvenes években – szerettek bele.
Az egész történet elképesztő: 2010-ben sokkolta a világot (már amennyire ez lehetséges), hogy Katar nyerte meg a 2022-es világbajnokság rendezését. Már a döntés előtt és alatt is kiderült több nagyon gyanús ügy, hogy hogyan is vásárolták meg a FIFA-képviselők szavazatait. Természetesen volt, akiét könnyebb, olcsóbb volt, és mivel mindenki voksa (legyen az a német szövetség képviselője vagy Burundié) egyet ér, tulajdonképpen nem volt nehéz dolguk. Most már az is nyilvánvaló, hogy Michel Platinit, a francia futball talán legnagyobb legendáját is zsebre dugták. Persze nemcsak ők, és nemcsak őt. A labdarúgás közben haldoklik.
Az UEFA korábbi elnöke ebben a most nagyot szóló (aztán pillanatok alatt majd elfelejtett) ügyben „csak” közvetítő volt.
A francia-katari üzlettel látszólag mindenki jól járt: az arabok szereztek egy felettébb befolyásos támogatót (az akkori világfutball talán második emberét), cserébe irdatlan pénzekkel szálltak be a francia labdarúgásba. A katari állam a Qatar Sports Investments szervezeten keresztül megvásárolta a Paris Saint-Germaint, amely ezzel egycsapásra a világ talán leggazdagabb egyesülete lett – mondjuk a szintén arab kézben lévő Manchester City mellett –, és, hogy még pitiánerebb legyen az ügy: Platini fia egy katari központú sportszergyártónál lett ügyvezető.
A legszebb, hogy az is kiderült: korábban a 1998-as vb is megrendezett volt. Platiniék elismerték, hogy csaltak a sorsolásnál, így jöhetett össze a brazil–francia döntő. Mert annak Franciaországban össze kellett jönnie.
Blatter és Platini is megúszta a börtönt
Az, hogy maga Platini mennyit dugott zsebre a katariaktól, egyelőre nem nyilvános.
Korábban 2 millió svájci frankot kapott a futball-korrupció bukott királyától, Sepp Blattertől, akivel végül együtt távoztak a vezetésből, a svájci a FIFA-t, Platini az UEFA-t hagyta ott. Platinit 2015-ben előbb nyolc évre tiltották el a futballügyektől, majd ezt négy évre csökkentették, októberben le is járt volna. Nagy kérdés, hogy miért nem került börtönbe hűtlen kezelésért? Vagy, hogy Blatter miért nincs még mindig rács mögött?
Inkább csak hallgatnak az angolok
Amikor Anglia 2010-ben (Oroszországgal szemben) elbukta a 2018-as világbajnokság rendezését, a brit sajtó nekiesett a FIFA-nak, Moszkvának és a 2022-as tornát rendező Katarnak. Most valahogy csendesebbek.
Érthető: a Manchester Cityt még a kétezres években vette meg Manszúr sejk; most éppen a Newcastle Unitedet vásárolták fel, Manszúr unokatestvére, Al Nahyan sejk. A milliárdok érdekében megéri hallgatni.
Kit érdekel, hogy a klasszikus futball közben elhalálozott? A jónép vidáman ünnepli a Barcelonától érkező Pep Guardiolát, aki Manszúr pénzéből épített internacionalista világválogatottat Manchesterben. Ugyanezek az emberek azt is megszokták, hogy a Chelsea is gigaklub lett Abramovics érkezése után; megszokják majd a BL-ben induló Newcastle-t is.
Amikor az amerikaiak lehazugozzák az olasz legendát
Mostani hír, hogy egyszerűen lehazugozta az AS Roma amerikai vezetése a klub legnagyobb legendáját, Francesco Tottit.
A tízes bűne – aki mindvégig csapatát szolgálta, bár fénykorában mindenki, a Real Madrid is hívta –, hogy miután lemondott igazgatói posztjáról, és visszautasította a technikai igazgatói posztot, kendőzetlen őszinteséggel beszélt az amerikai tulajdonosokról. Tottinak elege lett abból, hogy bábként, kirakatemberként kezelik és semmibe sincs beleszólása.
Néhány embernek az volt a célja, hogy a rómaiakat eltávolítsa a klubtól. Ők most elérték a céljukat. Az elmúlt nyolc évben, mióta az amerikaiak megvették a klubot, minden erejükkel azon voltak, hogy egy irányba tereljenek minket. Ahogy teltek az évek, úgy próbálkoztak, és most sikerült is nekik.
Ha innen nézzük, látjuk, hogy mindenhol ugyanaz folyik.
Idegen befektetők vásárolják fel a nagy egyesületeket, amelyek szépen lassan elveszítik hagyományaikat, stílusukat, igazi szurkolóikat, hogy ugyanolyan homogén csapatokat, pénztermelő gépezeteket formáljanak belőlük. Most még férfiak futballoznak, pár éven belül ez is megváltozhat. A harcosokat, egyéniségeket már most sem nagyon szívelik.
Normális esetben a bilincsbe zárt Platinit látva a FIFA már másnap bejelentené, hogy Katartól elvették a 2022-es világbajnokság jogát, és azt mondjuk Anglia kapja. A stadionok készek, az arab milliárdosok ott is kimehetnek meccset nézni a VIP-páholyba, fél lábbal úgyis ott laknak. De ez nem fog megtörténni.
Katar szépen megrendezi a vébét, ahol bejut majd a kieséses szakaszba, és honosított labdarúgóival, agyondoppingolva, játékvezetői segítséggel talán egészen sokáig jutnak.
És örül majd a világ! Mint sokan 2002-ben Dél-Koreának, akik az olaszokat és a spanyolokat is csalással ejtették ki. Nem csoda, hogy az embert lassan a hányinger kerülgeti, ha a nemzetközi futballra gondol. Ez az irdatlan pénz, a nyakló nélküli költekezés és az ellenőrizetlen befektetések mind a normális versenyhelyzetet, mind a futball maradék erkölcsét is kinyírták.
Fotó: MTI/EPA
Facebook
Twitter
YouTube
RSS