Békés demonstráció lesz szombaton délelőtt 10 órakor a Budakeszi Álomvölgyért az Álomvölgy Őrzői csoport szervezésében, amelyen pártállástól függetlenül vesz részt mindenki, aki természeti kincseinket és keresztény-, ősmagyar szakrális örökségünket egyaránt tiszteli és szeretné megőrizni az utókornak. Széles körű összefogás körvonalazódik, ami egy gátlástalan vállalkozó, Baumgartner Antal beépítési törekvéseit igyekszik megállítani. A Natura 2000 besorolás alatt álló természetvédelmi terület ékes példája a rendszerváltás körüli zavaros ügyeknek, hiszen az Antall-kormány hivatalba lépése előtt egy nappal adta el állami tulajdonból magánkézbe a még regnáló szocialista vezetés. Budakeszi önkormányzata folyamatosan azért dolgozik, hogy megvédje a területet, minden jogi lépést megtesznek, most pedig közösen lépnek fel az Álomvölgy Őrzői csoporttal, akik a demonstrációt szervezték holnap 10 órára az Álomvölgy lelakatolt bejáratánál. A demonstráció szervezői civilek, a pártok felett álló összefogás pedig jó példa arra, hogy közös értékeink mennyire fontosak minden jó érzésű ember számára. A szervezők többeket is felkértek beszédek tartására, így Budakeszi polgármestere, dr. Győri Ottilia, de a településen élő Szél Bernadett, független országgyűlési képviselő is felszólal. Remélhetőleg a közös fellépés eltántorítja Baumgartnert a természeti és szakrális örökségünk eltüntetésétől és a terület beépítésétől, de a történet vélhetően a békés tüntetéssel nem ér véget. Aki számára fontosak ezek az értékek, jöjjön el holnap 10 órára a Budakeszi Álomvölgy bejáratához, és jelenlétével támogassa a szervezők célkitűzéseit.
A Budakeszi Álomvölgy területét 1990-ben – az Antall-kormány hivatalba lépése előtt egy nappal – a Belügyminisztérium eladta, majd a kilencvenes években Baumgartner Antal és társa tulajdonába került. A területet később Natura 2000 területté nyilvánították, mert különleges és ritka élővilággal rendelkezik, közepén pedig kaptárkövek találhatóak, amelyek nemcsak természeti, hanem kultúrtörténeti emlékek is – valószínűsíthető ugyanis a kaptárkövek szakrális használata az Árpád-korban is, azonban ehhez régészeti feltárás szükségeltetik. A közeli Tesco építésénél tizenhárom évvel ezelőtt végzett ásatásokon talált újkőkori (neolit) és késő bronzkori (Makó kultúra) leletek is arra utalnak, hogy a környék egy jelentős régészeti helyszín lehet.
A tulajdonos a területen építkezni akar, ezért Budakeszi Város Önkormányzata a természeti és kultúrtörténeti értékek védelmére változtatási tilalmat rendelt el a területre, amely azonban 2020 májusában lejár, és az önkormányzat jogi eszközei ezzel ki is merültek. Ezért Budakeszi városvezetése ez év júliusában kezdeményezte a 081/12. hrsz. ingatlan (Álomvölgy) régészeti kutatását, a Magyarságkutató Intézet igazgatójának címzett levélben. Nagyon fontos és időszerű a teljes pályás letámadás és az összefogás, hiszen a területen jelen pillanatban – a változtatási tilalom ellenére – élénk építési tevékenység látható, ami a kaptárköveket is láthatóan károsította.
Saját környezetünk védelme és természeti kincseink, szakrális örökségünk megőrzése utódaink számára közös feladat és kötelesség. Ezért Budakeszi polgármestere, dr. Győri Ottilia ugyancsak ellátogatott a kerítéssel és zárt kapukkal védett Álomvölgybe, és videót tett közzé, amelyben arra buzdít mindenkit, hogy pártállástól függetlenül mindenki jelenlétével jelezze az ügy fontosságát:
Budakeszi polgármestereként minden törvényes eszközzel azon dolgozom, hogy ezt a páratlan természeti kincset utódainknak is megőrizzük. Ebben Budakeszi civil szervezeteivel – pártállásra való tekintet nélkül – Budakeszi önkormányzata együttműködik.
Felhívás az Álomvölgy védelméért – Dr. Győri Ottilia polgármester
Felhívás a budakeszi Álomvölgy védelméértDr. Győri Ottilia, Budakeszi polgármestere: ”Budakeszi polgármestereként minden törvényes eszközzel azon dolgozom, hogy ezt a páratlan természeti kincset utódainknak is megőrizzük. Ebben Budakeszi civil szervezeteivel – pártállásra való tekintet nélkül – Budakeszi önkormányzata együttműködik. A Budakeszi Álomvölgy őrzői csoport szombaton békés demonstrációt szervez ide. Jöjjön el ön is! Álljunk ki együtt nemzeti és természeti értékeinkért. (…) A Földet nem apáinktól örököltük, hanem az unokáinktól kaptuk kölcsön. A teremtett világ védelme nem csak keresztényi kötelességünk, hiszen Budakeszi páratlan természeti értékekkel rendelkezik, ami a budakesziek számára is az egyik legfőbb érték.”Gábor Emese, civil örökségvédő: “A kaptárkövek különleges sziklaalakzatok, amelyekbe eleink fülkéket vájtak. Több ezer éves sírok ezek, amelyek temetői és templomi célokat szolgáltak. (…) A szocializmus idején a kaptárköveket bányászat áldozatává tették, illetve szétlőtték. (…) Ha kaptárköveket rongálnak az pontosan egyenértékű azzal, minthogyha sírokat, illetve temetőket rongálnának. Mi budakesziek büszkék lehetünk, hogy egy ilyen művelődéstörténeti és kultúrtörténeti kincs birtokában lehetünk, és kötelességünk, hogy ezt megóvjuk az utókor számára”#Álomvölgyhttps://www.facebook.com/events/541388633324314/?ti=cl
Közzétette: Budakeszi Hírmondó hivatalos oldala – 2019. november 21., csütörtök
A Budakeszi Álomvölgy őrzői csoport szombaton békés demonstrációt szervez ide. Jöjjön el ön is! Álljunk ki együtt nemzeti és természeti értékeinkért. (…) A Földet nem apáinktól örököltük, hanem az unokáinktól kaptuk kölcsön. A teremtett világ védelme nemcsak keresztényi kötelességünk, hiszen Budakeszi páratlan természeti értékekkel rendelkezik, ami a budakesziek számára is az egyik legfőbb érték.
A videóban Gábor Emese, civil örökségvédő is megszólal:
A kaptárkövek különleges sziklaalakzatok, amelyekbe eleink fülkéket vájtak. Több ezer éves sírok ezek, amelyek temetői és templomi célokat szolgáltak. (…) A szocializmus idején a kaptárköveket bányászat áldozatává tették, illetve szétlőtték. (…) Ha kaptárköveket rongálnak, az pontosan egyenértékű azzal, mint hogyha sírokat, illetve temetőket rongálnának. Mi, budakesziek büszkék lehetünk, hogy egy ilyen művelődéstörténeti és kultúrtörténeti kincs birtokában lehetünk, és kötelességünk, hogy ezt megóvjuk az utókor számára.
A tét tehát nem kicsi, ezért a szervezők, a résztvevők és minden olyan ember segítségére szükség van, aki aggódik a kultúrtörténeti és őskeresztény emlékekért, és védi legbecsesebb kincsünket, a természetet.
Forrás: Budakeszi Hírmondó; Fotó: Csikós Gábor
Facebook
Twitter
YouTube
RSS