Bírók és ügyvédek elleni hangulatkeltéssel rombolja a sajtó az igazságszolgáltatás tekintélyét – írja Soros blogja, az Átlátszó. Azt fejtegetik – többek közt egy névtelenül nyilatkozó ügyvédre hivatkozva –, hogy “a szegedi bírói és ügyvédi kar személyes kapcsolatrendszerének, vélt vagy valós magánéleti kötődéseiről” feltáró cikksorozat csak terelés; valójában egy olyan törvénymódosítás készül a háttérben, amelynek célja a bírói kar lecserélése. Megszólaltatták az ügyben korábban már botrányos nyilatkozatot adó Szegedi Ügyvédi Kamara elnökét, aki arra biztatja a tényfeltáró riportjainkban szereplő bírókat, hogy alakítsanak pertársaságot és pereljenek. Kertész József nemcsak a támogatásáról biztosítja a gyanúba keveredett bírókat, hanem egészen az országos hatáskörű Magyar Ügyvédi Kamaráig futott segítségért. Nem meglepő, hogy a szegedi kamarai elnök ennyire aktívan szállt be a portálunk által feltárt bírósági botrányba – amely a Botka László vezette szegedi önkormányzat beszállítóinak büntetőperén keresztül bukott ki –, hiszen hat éve az elnök személyesen toborzott egy olyan ügyvédcsapatot, akik Botka megbízásából 14 önkormányzati cég 4 éves anyagát világították át 90 napon át, fejenként pontom 50 ezer (!) forintért. Ennyiért egy ügyvéd legfeljebb két órát dolgozik. Vajon az önkormányzat még mivel honorálhatta ezt az amúgy felelősségteljes ingyenmunkát?
A szegedi bírósági botrány a propagandamédia attakja
A propagandamédia attakjának nevezi az Átlátszó a PestiSrácok.hu a Szegedi Törvényszék bíráiról szóló tényfeltáró sorozatát, amelyben konkrét ügyek mentén mutattuk be, hogy önkormányzati érintettségű ügyekben rendszeresen járnak el olyan bírák, akik családtagjaikon vagy üzleti kapcsolaton keresztül maguk sem függetlenek az önkormányzattól. Egy meg nem nevezett ügyvéd azt mondta a Soros-blognak, hogy “az ügyvédek és bírók körüli felhajtás csak terelés”. Szerinte ezzel készítik elő a terepet egy már korábban megszellőztetett jogszabályváltozásnak, ami voltaképpen a bírói kar lecserélését szolgálja. Az Átlátszó újságírója megjegyzi, hogy nem is egy fronton indult támadás a bírói kar ellen, hiszen a szegedi ügyek mellett “a szegregált gyöngyöspatai romák” és a “siralmas börtönkörülmények” miatt megítélt kártérítések kapcsán is “nekimentek az igazságszolgáltatásnak”. A támadássorozat pedig az igazságszolgáltatás megregulázására fut ki, ami már több, mint üldözési mánia. A cikkek, mint írják, kiváló alapot adnak a bírák vegzálásának. Azt végképp felháborítónak tartják, hogy szerintük listázzuk a baloldalhoz köthető jogászokat, a kormány pedig reflektál minderre, hiszen nem elég, hogy OBH-vizsgálat indult, még a Fidesz is kiemelt témaként kezelte az ügyet szokásos évindító frakcióülésén.
A Szeviépnek semmi köze az önkormányzathoz?
Külön kiemelik a Szeviép-ügyet, amelynek másodfokon eljáró bírái lehetséges összefonódásainak feltárásával cikksorozatunkat elkezdtük. Mint írják, az OBH annak ellenére vizsgálatot indított, a Szeviép-ügyet pedig Pécsett tárgyalják tovább, hogy az önkormányzat semmilyen formában nem szerepelt a perben. Ezért nem releváns, amit megírtunk, hogy az egyik bíró lakást vásárolt az önkormányzattól, a másik pedig cégével érintett önkormányzati beruházásokban.
Az Átlátszó nagylelkűen megfeledkezik arról, hogy a Szeviép, amelynek vezetőit a bírók felmentették, összesen több, mint 20 milliárd forint értékben nyert közbeszerzéseket Szegeden, azaz a Botka-féle városvezetés házi beszállítója volt. Csődjük előtt szinte minden nagy beruházást ők nyertek el. A tényfeltáró riportunkban két részben közölt körülményeket is finomítják. Mert nemcsak arról van szó, hogy Kovalcsik Éva lakást vett az önkormányzat cégétől. A bírónő a 100 négyzetméteres lakást a felbecsült érték feléért vehette meg, úgy, hogy nem is ő volt a bérlője, hanem a bérlővel eltartási szerződést kötött. Ráadásul 8 nap múlva el is adta az ingatlant – hogy mennyiért, azt a mai napig nem hozta nyilvánosságra. Nóvé Ágnes bírónő családi cége pedig nemcsak érintett volt önkormányzati beruházásban, hanem 800 millió forint értékben három munkát is kapott a várostól. Ráadásul a bírónő egyik céges ügyében eljáró ügyvéd a Szeviép-ügy egyik vádlottjának ügyvédje.
Felháborító a miniszterelnök
Kertész József, a Szegedi Ügyvédi Kamara elnöke mindezek után úgy gondolja, hogy a bíróknak kellene pertársaságot alakítaniuk és perelniük a sajtót. Az ügyvéd már a napokban, a Szegedma.hu-nak adott interjúban is érdekes kijelentéseket tett, miszerint egyáltalán nem szükséges az etikai vizsgálat az ügyvédek és bírák kapcsolata miatt. Szerinte nincs összeférhetetlenség és etikai vétség sem történt, egy bírónak pedig szíve joga nem jelenteni elfogultságot, ha nem érzi magát elfogultnak. Kertész József most ennél is tovább ment: egyenesen perre buzdítja a botrányba keveredett bírókat.
Csalóknak, gazembereknek titulálták őket, de csak ők léphetnek, javasoltam nekik, alakítsanak pertársaságot és pereljenek
– mondta az Átlátszónak. Úgy véli, “egyenesen abnormális, hogy családi kapcsolatok alapján listáznak jogászokat”, ezért jelezték is a történteket az országos ügyvédi kamara elnökének. A szegedi ügyek mellett szóba került a gyöngyöspatai romák kártérítése és a börtönbiznisz is. A Szegedi Ügyvédi Kamara elnökének álláspontja szerint felháborító, hogy Magyarország miniszterelnöke jogerős ítéletek ellen beszél.
Elítélt ügyvédek és eladott ítéletek Szegeden
Csak halkan jegyezzük meg: elég érdekes, hogy éppen a Szegedi Ügyvédi Kamara elnöke beszél a sajtó miatt elszenvedett presztízsvesztésről, miközben éppen a Szegedi Ügyvédi Kamara háza táján volt az egyik legnagyobb ügyvédi botrány. 2012-től 2016-ig több szegedi ügyvéd ellen fegyelmi eljárás zajlott és ki is zárták őket a kamarából, miután bűncselekmények vádlottjai lettek, sőt, többeket el is ítéltek üzletszerűen elkövetett csalás vagy épp befolyással üzérkedés miatt. A Délmagyar 2016 decemberében azt írta, hogy a legnevesebb helyi ügyvédek ellen indult fegyelmi az elmúlt években Szegeden. Adatvédelmi okok miatt titkos, pontosan hány ellen indult ilyen eljárás, illetve hány jogászt zártak ki a kamarából. Az egyikük nem mellesleg éppen az a sztárügyvéd (nevét a GDRP 17. cikke alapján töröltük – a szerk.) aki összejátszott Németh Norberttel, a Szegedi Törvényszék tanácsvezető bírójával. Némethet 2014-ben 10 év letöltendő börtönbüntetésre ítélték, amiért alkalmanként 300–500 ezer forintért mentett fel vádlottakat, pontosan szólva a szegedi ügyvéd barátja ügyfeleit.
Bánáti szerint káros a hangulatkeltés
Az Átlátszó az országos kamarai elnököt, Bánáti Jánost is megszólaltatta a törvény szolgáinak méltatlan támadása ügyében, aki kifejtette, mennyire káros az a hangulatkeltés, ami folyik a bírók ellen. A szegedi ügyet összemosásnak nevezte, szerinte minden pontosan szabályozott; ha esetleg felmerül kizáró ok, akkor a bírók annak megfelelően cselekszenek. A szegediek jelzését fogadták, illetékesség hiányában viszont hivatalosan nem foglalnak állást az ügyben.
Ingyenmunka a városnak
Kertész József szegedi ügyvéd ugyancsak jó kapcsolatot ápol a helyi városvezetéssel, amiben persze nincs semmi meglepő. Ami viszont ezen némileg túlmutat: egy olyan kényes ügyben működtek együtt Botka Lászlóval, mint az önkormányzati cégek átvilágítása, ami a cégek összevonásának, öt cégvezető menesztésének az előzménye volt. Botka László kérésére a fontos feladatra Kertész József tíz olyan ügyvédet jelölt ki, akiknek jelképes összegért, fejenként 50 ezer forintért kellett teljesen átvilágítaniuk 90 nap alatt az önkormányzat 14 cégét. A szeged.hu városi honlap 2014 november 6-i bejegyzéséből idézünk:
Botka László polgármester 10 ügyvédet bíz meg a 14 száz százalékban önkormányzati cég átvilágításával. Személyükre a városvezető a Szegedi Ügyvédi Kamara vezetőjétől, Kertész Józseftől kért és kapott javaslatot.
A hivatalos, önkormányzati weboldal tájékoztatásából kiderül, hogy a 90 napi munkáért 50 ezer forintos megbízási díjjal honorált, kiválasztott szakjogászoknak a 14 önkormányzati cég 4 éves anyagát kellett alaposan átvizsgálniuk, a szerződésállománytól a belső szabályzatokon, kötelezettségvállalásokon át a külső szerződésekig, azok teljesítés-igazolásaival együtt. Egy ekkora munkáért milliókat szoktak fizetni az önkormányzatok, nemcsak a munka nagysága, hanem a feltárt esetleges hiányosságok és egyebekért vállalt felelősség miatt. Így akár meg is veregethetnénk Botka vállát, milyen sokat spórolt a városnak. A valóságban azonban ezekért a szívességekért bizony komoly árat szoktak fizetni…
Vezető kép: Délmagyar
Facebook
Twitter
YouTube
RSS