Némileg váratlan, kemény döntést hozott az Európai Labdarúgó Szövetség (UEFA) pénteken, és két évre kitiltotta a Bajnokok Ligájából a dúsgazdag Manchester Cityt. Manszúr sejk csapatát azzal vádolja, hogy nem csupán megsértette a pénzügyi fair play-t, de a vizsgálatok során megvezette az UEFA szakembereit. A Cityt néhány éve Pep Guardiola vezeti, de egyelőre ő sem érte el az arab tulajdonosok álmát, a BL-győzelmet. Mivel a kizárás a következő szezontól kezdődik, most tavasszal még akár meg is tehetné: az angliai csapat a BL nyolcaddöntőjében a Real Madrid ellen lép pályára. Így már nyilván duplán feltüzelve.
Beváltotta a fenyegetését, és két szezonra kitiltotta a Bajnokok Ligájából az Európai Labdarúgó Szövetség (UEFA) a 2018-as angol bajnok Manchester Cityt. A klub vezetését azzal vádolják, hogy egyrészt megsértette a pénzügyi fair play szabályait, másrészt félrevezette az UEFA szakembereit a vizsgálatok során. A Cityt 2008-ban vette meg Manszúr sejk, az Egyesült Arab Emírségekből származó milliárdos, az ottani királyi család sarja. Manszúrék – hasonlóan a milliárdjait kétes körülmények között megszerző Roman Abramovicshoz (Chelsea) – nem szórakoztak, azonnal felpumpálták az egyesületet, és a bevásárláshoz megfelelő önhittség is párosult. Egyik beosztottja már akkor azt mondta, hogy „a legnagyobbak leszünk a világon, nagyobbak, mint a Real Madrid és a Manchester United együttvéve”.
Ez még nem sikerült, bár Puskás Ferenc örök igazsága (nagy pénz, nagy foci) előbb-utóbb a City esetében is beigazolódott: a City négy angol bajnoki címet is bezsebelt, és Josep Guardiola érkezése után már-már legyőzhetetlennek tűntek.
De nem voltak azok, a BL-t továbbra sem sikerült megnyerniük, és még a döntő is csak távoli álom; többször is esélyesként indultak a sorozatban, de kellemetlen szájízzel búcsúztak. Ebben az idényben Jürgen Klopp történelmi Liverpooljának köszönhetően az angol bajnoki címről már biztosan lemondhatnak, de a BL-ben sem lesz könnyű dolguk, ahol a Real Madrid vár rájuk.
Most már még inkább várhatjuk ezt a párharcot. Érdekes, hogy a Realt egyébként az a Pérez vezeti, aki a kétezres évek Manszúr sejkje volt, de most több fiatalt igazolva, szimpatikusabban építkezik. Igaz, visszás eset, furcsa pénzügyi lépés ott is akad (ahogyan a Barcelonánál, a PSG-nél és több nagycsapatnál is, leszámítva talán a németeket).
A City viszont túl feltűnően vált kis gömböcből óriássá (ahogyan anno a Chelsea, majd mostanában a PSG). Az UEFA szerint (is) a klub (is) több pénzért igazolt játékosokat, mint amennyiért „megtehette volna”. Vagyis hamis bevételeket termelt. Ezt olyan ál-szponzoráció segítségével érte el, amely tulajdonképpen egy belső játék volt: az emírség pénze érkezett az emírség csapatához. A stadion névadója az arab légitársaság, Manszúrék így saját maguk fizették a „mezszponzorukat”.
Az egyik zsebből a másikba.
Már a PL-ben is büntetnék a Cityt
A 2011-ben bevezetett pénzügyi fair play szabályozást éppen azért hozták be, hogy megakadályozzák az európai klubok túlköltekezését. Szimpatikus kezdeményezés, félsikerrel. Voltak már büntetések: legutóbb a Chelsea-t zárták ki az átigazolásból, de korábban a három spanyol gigász, a Real, az Atlético és a Barcelona is erre a sorsra jutott. Ez a lépés viszont példaértékű.
Friss hír, hogy most már valószínűleg az angol szövetség is megbüntetné a csapatot, de várhatóan csak pontlevonással. A legkeményebb lépés a harmadosztályba visszaléptetés lenne, de ezt nyilván nem fogják megtenni.
Ha kitekintünk, felkészülhet a már említett, francia-arab PSG, amely a Citynél jóval látványosabb bevásárlást folytatott az elmúlt években, egészen elképesztő összegekért megszerezve a csillagokat, köztük Neymart és Mbappét. A párizsi klub egyelőre fel tudta függeszteni az eljárást, de nyugodtak nem lehetnek a vezetők. Igaz, azok sem, akik szeretik az igazságosabb játszmákat. A City még fellebbezhet a Nemzetközi Sportdöntőbíróságnál. Nem lenne meglepő, ha végül felfüggesztenék ezt a büntetést is.
Óriási pénzekről beszélünk, és igazából már a nagycsapatok diktálnak. Évek óta tervezik a saját szuperbajnokságukat, és ha úgy gondolják, akkor akár az UEFA-t is kihagyhatják az üzletből.
A régi világrend már régen felborult. A klubcsapatok többsége teljesen elveszítette saját identitását. Mert a Cityben igazából már semmi angol nincsen, Guardiola csúcsra fejlesztett futballját játsszák Manszúrék olajmilliárdjaiból, olyan szurkolóknak, akik képesek megfizetni a méregdrága jegyeket. Most kaptak egy pofont, de lehet, hogy olyan az egész, mintha a ránk zúduló víztömeget fegyelmeznénk egy pálcával.
Fotó: MTI/EPA
Facebook
Twitter
YouTube
RSS