Azonnal sivalkodásba kezdett az ellenzék Orbán Viktor évértékelő beszéde után. A haladó demokraták szerint “Orbán Viktor megfáradt Bástya elvtársat játszott”, és csakis az általuk tragikusnak megélt, a valósággal szöges ellentétben lévő alternatív buborékukról írtak. Gyurcsányék úgy vélik az ország megosztottabb, mint valaha, és “nemzet és nemzeti kormányzás helyett pártállam és pártlogika diktál”.
Szabó Tímea szerint eredmények nincsenek
A Párbeszéd közleménye szerint “Orbán Viktor megfáradt Bástya elvtársat játszott évértékelőjén: a “ha én valamit szeretek magamban, az a szerénység” jegyében beszélt kormánya eredményeiről. Szerénységre volt is oka, hiszen eredmények nincsenek: az irredenta, migránsozós, kommunistázós, sorosozós, unió-, bíróikar- és cigányságellenes retorika mögött üresség, szégyen és kudarc bújik meg”.
Tragikus helyzetben van az egészségügy, de arra nem volt Orbánnak válasza, hogy hogyan oldja meg a várólistákat, az orvosok és ápolók béreit, a rákos halálozások csökkentését. Az oktatás romokban, de ott sem hallottuk, hogy hogyan javul a gyerekek teljesítménye, és hogyan állítsuk meg a tanárok folyamatos pályaelhagyását. Lakhatási válság van, de nem lettünk okosabbak abban, hogy hogyan lesz a fiataloknak otthona, a szegénységben élőknek kifizethető gázszámlája. Tudjuk, hogy idén tovább csökkent a gyerekszületések száma, és nem halljuk, hogy mi a kormány terve a meg nem született első és második gyerekekkel kapcsolatban. De a kormány klímatervével is probléma van: az, hogy az nem klímaterv. Orbán a klímaválság kapcsán nem, hogy válaszokat nem ad, de még a kérdeéseket sem érti. És a miniszterelnök valószínüleg azt is elfelejtette, hogy a Fidesz képviselői voltak egyedül azok, akik nemrég nem szavazták meg az európai parlamentben az egyszer használatos műanyagok betiltását az Unióban.
Szabó Tímea írásában azt is megjegyzi:
Orbán Viktor megoldások helyett ismét milliárdokba kerülő “nemzeti konzultáció”-val tereli el a figyelmet a lényegről, és hajszolja a magyar embereket egy újabb gyűlöletháborúba. A Párbeszéd programja minden felsorolt kérdésben világos. Első pont: Orbán Viktornak és kormányának mennie kell.
Gyurcsányék szerint Orbán Viktor történelmet akart írni, de rémregény lett belőle
Soha a demokratikus Magyarország történetében nem volt olyan megosztott az ország, mint most. Soha nem fordult egymással szembe magyar a magyarral annyira, mint az elmúlt 10 évben. Nemzet és nemzeti kormányzás helyett pártállam és pártlogika diktál. Magyarország az elmúlt 10 évben a lemaradók, a vesztesek közé került. Semmit nem ér az összeszerelő üzemként létező Magyarország gazdasági növekedése, ha közben a közjó helyett a szűk politikai-gazdasági elitcsoportok érdekét szolgálja a kormány. Iskolarendszerünk széthullóban, minden harmadik iskola tanárhiánnyal küzd. Orvosi rendelőink, kórházaink egyre kevésbé képesek a gyógyulás reményét és képességét hordozni, ezzel szemben a drámai orvos- és nővérhiány mellett növekednek a várólisták, nálunk halnak meg Európában a legtöbben megelőzhető betegségekben. A kormányzati propaganda fénypontjában álló családvédelmi akciótervek ellenére békeidőben még soha nem született olyan kevés gyermek, mint a tavalyi esztendőben. A cinikus nyugdíjpolitika miatt a mai nyugdíjasok egyre rosszabbul élnek a még aktív polgártársaikhoz képest. Magyarország elveszítette barátait az európai népek közösségében, a magyar kormányfő a tiszteletreméltó demokrata helyett a kínos bajkeverő kategóriájába került. Mindezért állunk élesen szemben Orbán egész rendszerével. Az évet ugyan Orbán értékelte, de a végső ítéletet a nép fogja kimondani felette. Az pedig lesújtó lesz.
– írja. a DK aközleményében.
Az LMP úgy véli, a bejelentett klímavédelmi intézkedések nincsenek összhangban a kihívásokkal
Az LMP szerint az Orbán Viktor miniszterelnök által vasárnap bejelentett klímavédelmi intézkedéseket már régen meg kellett volna tenni, azok nincsenek összhangban a jelenlegi kihívásokkal
– mondta Schmuck Erzsébet, a párt társelnöke vasárnap Budapesten, sajtótájékoztatón.
Az ellenzéki politikus a kormányfő évértékelőjére adott reakciójában kiemelte: kizárólag akkor tudnak hinni a kormánynak a környezet- és természetvédelem területén, ha azonnali érdemi változtatásokat hajt végre. Schmuck Erzsébet szerint a kabinetnek elsőként létre kellene hoznia egy klíma- és fenntarthatósági minisztériumot, továbbá a költségvetésben is forrásokat kellene elkülönítenie az ágazatnak.
Kiemelte, az Orbán-kormány az elmúlt tíz évben nem tett semmit a környezet- és természetvédelem területén, sőt teljesen leépítette annak intézményrendszerét is, kezdve a szaktárca megszüntetésével.
Az LMP politikus szólt arról is, a kormányfő nem veszi figyelembe, hogy a megújuló energiaforrásoké a jövő, amikor az “atomenergia bebetonozásával” akarja csökkenteni az ország szén-dioxid kibocsátását. Megjegyezte továbbá, a karbonsemlegesség eléréséhez nem elég csupán fákat ültetni, hanem erdőket kell létrehozni.
Kendernay János, az LMP másik társelnöke úgy fogalmazott, Orbán Viktor “mesevilágban él”, mivel nem látja, hogy az elmúlt évek gazdasági növekedését egyrészt az uniós támogatások, másrészt a külföldön munkát vállaló magyarok hazautalásai alapozták meg. Hangsúlyozta, a kormányfő úgy próbál meg szabadságharcot hirdetni a brüsszeli elittel szemben, hogy annak valójában saját maga is része.
Erre utal ugyanis, hogy Magyarország a “nemzetközi ipari lobbi szószólója” lett Brüsszelben, az országban létrejövő nagy beruházások pedig nem a magyar emberek, hanem a multinacionális cégek érdekeit szolgálják
– jegyezte meg.
A liberálisok nem vevők
Az egyébként láthatatlan liberálisok így szórakoztatják közönségüket:
Orbán Viktor évértékelői évek óta ugyanabban a mederben zajlanak, de az illiberális lózungokra a magyar társadalom egyre kevésbé vevő. Ezt mutatta meg a 2019-es önkormányzati választások eredménye is. A gyűlöletkeltéssel, Soros György, a cigányok és a meleg közösség megbélyegzésével nem lehet eltakarni a keserű valóságot, az Orbán-kormány a páratlan gazdasági lehetőségek ellenére is egyre rosszabbul teljesít. A mindent átható korrupció során közpénzek százmilliárdjai vándorolnak a miniszterelnök köreihez, miközben az alapvető szolgáltatások kritikán aluli színvonalúak. Joggal elégedetlenek a tanárok és a diákok, joggal dühösek az orvosok és betegeik. Az emberek okkal érzik úgy, hogy kihagyják őket a döntésekből, a Fideszben a pártállami időkhöz hasonlóan, mindenről önkényesen és önhatalmúlag döntenek. A nemzeti konzultációk valójában silány propaganda kampányok, amiknek az egyedüli célja a botrányos kormányzás eltakarása. 2022-ben alkalmunk lesz rá, hogy Orbán populista és szélsőséges politikájától végérvényesen megszabaduljunk. Mi a jövőben is ezen fogunk dolgozni.
MTI; Fotó: Horváth Péter Gyula/PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS