Meglepő, vagy sem, a Momentum Mozgalom nem gratulált a magyar választási sikerekhez Erdélyben – tudtuk meg Kelemen Hunortól, az RMDSZ elnökétől. A pártelnök úgy vélte, a Momentum azt a Kádár-korszakban meghatározott asszimilációs logikát örökíti át a mába, amely szerint az erdélyi magyaroknak a román társadalomba úgy kell integrálódniuk, hogy észre se vegyék, hogy magyarok. Mint fogalmazott, “aki azt mondja, hogy az etnikai logika teljesen megtört, vagy hogy az etnikai logikának Romániában a magyar képviseletet illetően nincsen ma már értelme, vagy hazudik, vagy rosszindulatú, vagy az asszimilációt akarja elősegíteni“.
Gratulált Orbán Viktor miniszterelnök, Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes, a határon túli magyar pártok és szervezetek Vajdaságban, Felvidéken, gratulált a határon túli politikát jól értő LMP, az MSZP-től is szokott érkezni gratuláció – sorolta portálunk érdeklődésére Kelemen Hunor. Az RMDSZ elnöke kérdésünkre ugyanakkor elmondta, a határon túli magyarokat egy román párt támogatására buzdító Momentum Mozgalomtól nem érkezett gratuláció. Mint Kelemen Hunor megjegyezte, személyesen nem is ismeri a párt képviselőit, de pártszinten sem vették fel velük a kapcsolatot a momentumosok.
A Momentum az erdélyi magyarság politikai asszimilációját akarja
Az RMDSZ elnöke hangsúlyozta, véleménye szerint “abszolút értelmetlen” a Momentum Mozgalom hozzáállása, és úgy vélte, lehet, hogy a párt alapvetően nem érti az egész határon túli magyar politikát. Ugyanakkor hozzátette, valószínűbb, hogy a Momentum azt a Kádár-korszakban meghatározott asszimilációs logikát örökíti át a mába, amely szerint az erdélyi magyaroknak a román társadalomba úgy kell integrálódniuk,
hogy észre se vegyék, hogy magyarok.
Mint kiemelte, ez a neomarxista politikai asszimilációs törekvés felgyorsítja az etnikai, kulturális, nyelvi asszimilációt.
Aki a politikai asszimilációra biztatja az erdélyi magyarokat, az akarva, vagy akaratlanul a kulturális asszimiláció folyamatait gyorsítja fel
– hangsúlyozta. A Momentum Mozgalommal választásokba való beavatkozásával kapcsolatban Kelemen Hunor azt is hozzátette,
ha egyszer történt volna meg, akkor azt mondjuk, hogy baleset. Ha kétszer, akkor tévedés, ha harmadszor is, akkor az már butaság, bűn, a dolgok nem értése, amely elfogadhatatlan. És a Momentumnak nemcsak Erdélyben, de a Felvidéken is volt ilyen kalandja.
Az alacsony választási részvétel nem romániai jelenség
Kelemen Hunor portálunk érdeklődésére kitért arra, véleménye szerint az önkormányzati választáson a magyar-magyar versennyel tömbvidéken nincs semmi baj, mert ott bárki nyer, magyar lesz. Székelyföldön kívül ez a verseny ugyanakkor már nemcsak probléma, de “felesleges politikai kaland” is. Az RMDSZ elnöke szerint versenyre ott van szükség, ahol ez mobilizál, és ahol az etnikai képviseletet nem veszélyezteti. A magyarlakta területek alacsony részvételi arányaira kitérve kifejtette, főleg Délen, Monténiában, Olténiában jellemzően nagyobb a részvételi hajlandóság, ugyanakkor Erdélyben mindig kicsivel alacsonyabb, mint a többi régióban, de a magyar választási hajlandóság nagyjából a románnal együtt mozog, és ez így is arányos képviseletet tud biztosítani. Kiemelte ugyanakkor, hogy a koronavírus-járvány miatt az embereket személyesen megszólító kampány lebonyolítása nehézségekbe ütközött, holott sok választót – főleg az idősebbeket – csak így lehet megszólítani. Kelemen Hunor hangsúlyozta, az alacsony részvétel nem romániai jelenség, hiszen hasonló jelenségeket tapasztaltak a járvány idején Franciaországban és Lengyelországban is.
Az RMDSZ elnöke kiemelte, alacsony annak a kockázata, hogy valaki szavazás közben kapja el a koronavírust, ha betartja a szabályokat, és 2-3 perc alatt leadja a voksát. Hozzátette, pártjának ez az üzenete a decemberi választások idejére is, hiszen ha nincs az erdélyi magyarságnak megfelelő politikai képviselete, az hosszú távon szintén nagy kockázatot jelent.
Vezetőkép: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS