Olyan eljárásra vetemedett a Szegedi Törvényszék illetékességébe tartozó Hódmezővásárhelyi Járásbíróság, amire még nem volt példa. A járásbíróság tanácsvezető bírája két, rágalmazás miatt folyamatban lévő magánvádas perben is elfogatóparancsot adott ki Szabó Bálint ellen. A szegedi jogász önkormányzati képviselőt a rendőrök hétfőn este vitték el fogdába otthonról. Egészen kedd délutánig bent tartották, miközben családja tizenhat órán át nem tudott róla semmit. Az ügyben eljáró bíró csak másnap, kedden délután ment be a bíróságra, Szabó Bálintot ezért csak ekkor vezették elé meghallgatni, majd engedték szabadon. Az elfogatóparancsokat kiadó bíró, Pásztor Anikó egyébként korábban az egyik Szabó Bálint elleni magánvádas büntetőperben elfogultságot jelentett, ezt azonban a Szegedi Törvényszék felülbírálta, és ennek ellenére az eljárás lefolytatására kötelezte. Ezt a határozatot pedig nem más írta alá, mint a Szeviép-ügy hírhedt bírója, Nóvé Ágnes.
Több ízben foglalkoztunk már a rágalmazás miatti magánvádas büntetőügyek eljárásjogi szabályozásával, amely jelenlegi formájában lehetőséget teremt arra, hogy átpolitizált ügyekben a feljelentők saját játszmáikra használják fel a bíróságokat, és kriminalizáljanak közéleti szereplőket, politikusokat, újságírókat. Az ilyen ügyekben ugyanis nem az ügyészség képviseli a vádat, hanem a feljelentő: ő ül az ügyész székében és a bíróság az ő feljelentése nyomán kénytelen eljárni. Ezért aki sokat kellemetlenkedik, azt a notórius feljelentők – mint például Czeglédy Csaba és társai – hetente tudják a bíróság elé citálni rágalmazás vádjával: ehhez mindössze tízezer forint illetéket kell kifizetni és egy feljelentést kell megírni. A hatályos törvények értelmében rágalmazásért akár letöltendő börtönre is ítélhetnék a vádlottat. A bírói gyakorlat ennyire azért nem elrugaszkodott, sok feljelentést tárgyalás nélkül is visszadobnak, és tárgyalás esetén is elég sok a felmentés, de ezek az eljárások még így is könnyen módot jelentenek a regulázásra, mert akit akár egy pitiáner megszólalás miatt is feljelentenek, annak vádlottként kell bíróságra mennie, a vádlottak padjára kell ülnie és a bíró is így szólítja.
A Czeglédy Csaba által sorozatban indított rágalmazási ügyekben az egyes tárgyalásokon való meg nem jelenés miatt rendelték már el kollégáink – Huth Gergely, illetve e sorok írója – előállítását, méghozzá azt követően, hogy ezt Czeglédy előre megjósolta. De Szarvas Szilvesztert még nyilvánosan, a police.hu rendőrségi portálon körözték is, a köztörvényes bűnözők között. Akkor azt hittük, ezeket az aránytalanságokat már nem lehet hova fokozni.
A hétfő esti események és annak előzményei újabb szeget ütöttek a független igazságszolgáltatásba vetett hit koporsójába.
Szabó Bálint jogász, szegedi független önkormányzati képviselő Szeged és a környék több vezető politikusának is a bögyében van. Ő az, aki a végsőkig elviszi az általa feltárt, korrupciósnak tartott ügyeket, olykor teátrális eszközöket is bevetve, hogy figyelmet vívjon ki az általa felkarolt történeteknek. Nem utolsó sorban ő az, aki a Szeviép-ügytől a Mars téri vagy a Cserepes sori kereskedők ügyéig a károsultakat képviselve számtalan információt, iratot, bizonyítékot nyújtott át szerkesztőségünknek a rendszerváltozás utáni legnagyobb bírósági botrányban, amely nem is maradt következmények nélkül. (A Szegedi Törvényszék megbízott elnökét menesztették, a büntető kollégium helyettes vezetőjének megvonták szignálási jogát. Nóvé Ágnes új beosztást kapott, büntetés-végrehajtási ügyekkel foglalkozik, vádiratokat nem tárgyal.)
Szabó Bálint ellen számtalan magánvádas eljárást indítottak azok, akiknek kavics lett a cipőjében. Az egészen elképesztő kriminalizálásra két hódmezővásárhelyi ügyben került sor hétfőn. Az egyik ügy a K’-Art tulajdonosa, Kendi Imre és társai feljelentése nyomán indult. (A „hódmezővásárhelyi kis Szeviép-ügyként” emlegetett történetben Szabó a károsultak képviselőjeként vállalt és vállal szerepet; büntetőeljárás van folyamatban, egyelőre a cég felszámolói ülnek a vádlottak padján.) Sokatmondó politikai szál, hogy a szóban forgó K’-Art-tulajdonos a Jobbik korábbi hódmezővásárhelyi önkormányzati listavezetője, egyébként Márki-Zay Péter balliberális polgármester ismert támogatója, szövetségese… Az ügyet a Hódmezővásárhelyi Járásbíróságon Pásztor Anikó bírónőre szignálták, aki már korábban más, politikai hátterű perek kapcsán és ezúttal is elfogultságot jelentett, közölve, hogy ennyire átpolitizált ügyben nem várható el tőle az elfogultságtól mentes ítélkezés. Ugyanígy tett a vásárhelyi bíróság büntető ügyszakban eljáró többi bírója is.
Ha az összes szóba jöhető járásbírósági bíró elfogultságot jelent, a rangsorban felette álló bíróság, azaz annak erre kijelölt háromtagú tanácsa vizsgálja meg az ügyet és jelölhet ki más eljáró bíróságot. Józan ésszel belátható, hogy ha egy bíróságon az összes olyan bíró, aki egy ügyet tárgyalhatna, saját magát elfogultnak tartja, akkor nem lehet kérdés: az ügyet erről a bíróságról el kell vinni. Hiszen milyen érzés lehet akár a feljelentőnek, de pláne a vádlottnak úgy bemennie a bíróságra, hogy itt velük szemben saját magukat elfogultnak tartó bírók fognak dönteni róluk?! És itt jön az újabb csavar, merthogy az elfogultságot jelentő hódmezővásárhelyi bírók esetében a Szegedi Törvényszék egy másfél oldalas végzéssel lesöpörte az asztalról a bejelentést, és azt a határozatot hozta, hogy hiába érzik magukat a vásárhelyi bírók elfogultnak, igenis tárgyalják le az ügyet. Ennek a végzésnek az előadó, megszövegező bírója pedig nem más volt, mint Nóvé Ágnes, a hírhedt Szeviép-ügy bírája, akinek a nevét egy életre megjegyezhettük a kibontakozó bírósági összefonódások apropóján.
Értik, ugye? A Szegedi Törvényszék és Nóvé Ágnes jobban tudja a hódmezővásárhelyi bíróknál, hogy egy konkrét, politikával masszívan átitatott ügyben elfogultak-e, mint maguk a bírók, akik bejelentik az elfogultságukat?
Ha még tudják követni, továbbmegyünk… Nóvé Ágnes bírónő Szabó Bálint egy másik, a szegedi bíróságon folyamatban lévő ügyében, ahol pedig neki kellett volna eljárnia, saját magáról gond nélkül bejelentette az elfogultságát. Hogy is van ez? És akkor ezek után még bízzon bárki a Szegedi Törvényszék szakszerűségében, szakmaiságában, pártatlanságában és függetlenségében?
Visszatérve Szabó Bálint vásárhelyi ügyeire: mint említettük, kettő van belőlük. A másikat dr. Litresits András, az MSZP, Czeglédy és Márki-Zay ügyvédje, a Nemzeti Választási Bizottság az MSZP által delegált tagja, baloldali önkormányzatok derekasan megfizetett kádere indította, amiért Szabó Bálint „bizonyos ügyekben Czeglédy tettestársának” nevezte. Ez az ügy először nem Vásárhelyen indult, hanem Makón, de az ottani bírók szintén elfogultságot jelentettek, és több forduló után landolt az ügy a Hódmezővásárhelyi Járásbíróságon.
Nos, a két ügyben végül a vásárhelyi bíróság – saját magát az egyik ügyben elfogultnak tartó – bírója (és akkor a másik ügyben vajon miért nem az…) megkísérelte megtartani a tárgyalásokat, azonban ezekre Szabó Bálint nem ment el, és utólag nem is csatolt igazolást a távolmaradásáról. Ilyen esetben a büntetőeljárási törvény azt írja elő, hogy az illetőt elő kell vezetni a bíróságra, amit a vásárhelyi bíróság el is rendelt. Ez azt jelenti, hogy a rendőrség a tárgyalás napjának reggelén az érintettet a lakásán felkeresi, és vagy közli vele, hogy aznap menjen el a tárgyalásra, vagy rosszabb esetben rendőrautóba ülteti és úgy viszi be a bíróság épületébe. A vásárhelyi bíróság szeptember 28-ára tűzte ki mind a két ügy újabb tárgyalását, és arra Szabó Bálint elővezetését rendelte el. Szabó Bálint nem várta meg, hogy 28-án a rendőrök kísérjék el, hanem önként besétált a bíróságra, majd a tárgyaláson felháborodottan előadta, hogy azt az önmagát elfogultnak nevező bíró vezeti, és ezt finoman fogalmazva sem tartja jogszerűnek, ezért a jogilag messziről bűzlő eljárás elleni tiltakozását kifejezve távozik, majd ki is sétált a Hódmezővásárhelyi Járásbíróság épületéből.
A törvény szakzsargonja szerint ilyenkor, ha „az idézett terhelt az eljárási cselekményről engedély nélkül távozik, eljárási kötelezettségének teljesítése érdekében” ismét elrendelhető az elővezetése. Mint láttuk, ez még a legrosszabb esetben is azt jelenti, hogy a következő tárgyalás reggelén a rendőrök kopogtatnak a bejárati ajtón és beviszik az érintettet a bíróságra.
Azonban a vásárhelyi bírónő más utat választott: úgy vélte, ilyen „gyengéd” módszer kevés az ilyen pitiáner, két ember durcás sértődöttsége miatt indított magánvádas eljárásban, ide a kemény, szökésben lévő keményfiúknak tartogatott eszközökre van szükség. A tárgyalásokat november 2-ára halasztotta, és elővezetés helyett elfogatóparancsot adott ki Szabó ellen. Ez az elővezetésnél már jóval súlyosabb kategória: azt jelenti, hogy az illetőt a rendőröknek el kell fogniuk és őrizetbe kell venniük úgy, hogy legkésőbb 72 órán belül kell, hogy bevigyék a bíróságra. Vagyis addig akár a rendőrségi fogdán is tarthatják. A vásárhelyi bírónő szerint pedig ez volt az adekvát válasz arra, hogy Szabó Bálint ki mert sétálni abból a tárgyalóteremből, ahol egy olyan bíró ült törvényt felette, aki saját maga szerint elfogult. Így hát hétfőn este 8 órakor otthonából, szerető családja köréből vitték el Szabót a rendőrök a szegedi fogdára, és mivel a bírónő másnap korábban sajnos éppen nem ért rá, csak kedden kora délután vezették a színe elé.
Szabó elmondása szerint többek közt arra voltak kíváncsiak, mit gondol Nóvé Ágnesről és más bírókról, Czeglédyről és ügyvédjéről, az MSZP-s Litresits Andrásról. Miután azt mondta, habár továbbra sem fogadja, fogadhatja el elfogulatlannak és pártatlannak Pásztor Anikó bírónő eljárását, ennek ellenére meg fog jelenni a következő, november 2-ára kitűzött tárgyalásokon, végül elengedték.
Szabó amúgy az elmúlt egy hétben nem először „élvezte” a szegedi rendőrautók kényelmét és vendégszeretetét. Éppen a fent említett tárgyalások napján, azaz szeptember 28-án a vásárhelyi bíróság épülete közelében állították meg az egyenruhások, és közölték vele, hogy egy másik ügyben (amikor a koronavírus-járvány magyarországi betörésekor a tömegközlekedés egyértelmű fertőzésveszélyére felhívva a figyelmet autójával a villamossínekre állt, így demonstrálva a szegediek érdekeiért, biztonságáért) gyanúsítotti kihallgatásra kell, hogy előállítsák. A rendőrségi kisbusz mellett akkor már ott várakozott Botka László szegedi balliberális polgármester városi sajtójának stábja. Arra a kérdésünkre, honnan tudhatták, hol és mikor állítják elő Szabó Bálintot, a Csongrád-Csanád Megyei Rendőr-főkapitányság a mai napig nem válaszolt.
Ezúttal is több kérdést intéztünk a Szegedi Törvényszéknek: többek között arra voltunk kíváncsiak, hogyan tárgyalhatja Szabó rágalmazásos pereit az a bíróság, illetve bíró, amely saját maga jelentett elfogultságot, és hogyan dönthetett az elfogultság kérdésében egy olyan bíró, aki Szabó-ügyekben korábban már maga is elfogultságot jelentett. Kérdéseinkre ezúttal is csak semmitmondó, üres frázisokat kaptunk érdemi válasz helyett, sőt, a törvényszék sajtószóvivője telefonhívásunkat sem fogadta.
Fotó: szegedma.hu (A kép évekkel ezelőtt készült.)
Facebook
Twitter
YouTube
RSS